Děvětapadesátiletý Čížek vystudoval lesnickou fakultu a lesní společenstva studoval také na Kubě, ve Vietnamu, v bývalém SSSR a Tibetu. Od počátku devadesátých let se specializuje na ochranu lesa v jižní Americe - na Galapágách, v Ekvádoru, v Chile, na ostrovech Robinsona Crusoe, na Velikonočních ostrovech a v Peru a Bolívii. |
Souostroví Galapágy. Bezmála dvacet ostrovů a ostrůvků se díky anglickému biologovi Charlesu Darwinovi nesmazatelně zapsalo do historie poznání vývoje rostlin a živočichů na Zemi, člověka nevyjímaje. Charles Darwin galapážské souostroví navštívil během své cesty kolem světa na lodi Beagle v roce 1835.
Dodnes se na tomto mimořádném kousku Země zachoval jedinečný ekosystém s více jak 5 000 druhy živočichů, z nichž velká část je endemická (např. 50% druhů ptáků a až 90% plazů). Od roku 1979 jsou Galapágy chráněny jako biosférická rezervace UNESCO a dnes jsou navíc řazeny mezi lokality světového dědictví.
Turismus je v národním parku usměrňován a návštěvníci se musí pohybovat na většině ostrovů, v doprovodu průvodců a po vyznačených stezkách. I přes deklarovanou ochranu představují Galapágy pro Ekvádor, kterému souostroví náleží od roku 1830, významný ekonomický potenciál. V roce 1998 přinesly do státní pokladny více než 164 milionů dolarů, z nichž 43% tvoří turistika a 57 % připadá na rybolov, z něhož asi 40% tvoří lov tuňáka.
Hubert Čížek při zalesňování And. |
Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES. (pátek 9. února) |
Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES na veletrhu Holiday world. (pátek 9. února) |
Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES v internetové kavárně na veletrhu Holiday world. (pátek 9. února) |