Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Zbytečná hysterie okolo nebezpečného lyžování

aktualizováno 
Jakmile se přiblíží lyžařská sezona, zaplaví média články o nebezpečnosti sjezdového lyžování a úrazech. Je to logické a bylo by i chvályhodné, jen kdybychom v jistě upřímné snaze varovat a pomoci nenaráželi na tolik zbytečnou hysterii, mýty a dezinformace. Jaké jsou hlavní pověry a nepřesnosti?
Pád na lyžích - ilustrační foto

Pád na lyžích - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Je lyžování nebezpečné?

Lyžaři vždycky padali a ubližovali si. Otřepaný motiv nohy v sádře a zlomené lyže je toho důkazem a historickým prokletím. Jenže v dobách před bezpečnostními vázáními to bylo mnohem horší. Přesto už nad statistikami z dávných let 1953 až 1965 legendární krkonošský primář Hruška konstatuje, že lyžování je "relativně velmi bezpečné". Na odhadnutých 410 tisíc sjezdů na špindlerovském Krakonoši v letech 1953–1965 připadlo jen 53 úrazů. A od těch dob poklesly třeba počty zlomenin až o 80 procent. Úbytek konstatují všechny statistiky renomovaných institucí i pojišťoven precizních zemí jako Švýcarsko nebo Německo.

Počty úrazů sice v posledních letech v souhrnu už neklesají, ale ani se – v rozporu s obecným míněním – nezvyšují. Kolísání je dané spíše průběhem a délkou sezony, sněhem, počasím. Čísla, srovnání i grafy by vydaly na samostatný článek.

Dovedete si představit, kolik jednotlivých sjezdů lyžaři za zimu uskuteční? V Rakousku okolo 600 milionů. Jeden úraz přitom připadá na 15 000 sjezdů. Tedy zraněných je 1,31–1,38 procent ze všech lyžujících, z toho hospitalizovaných 0,2 procenta. Takovými počty dospějeme k odborné jednotce zvané MDBI (počet dnů "mezi úrazy"). Ten různě ve světě vychází na stovky dnů, zde dokonce na 1 300! Běžný rekreační lyžař jezdí za zimu sotva deset dnů v průměru, statisticky se tedy s úrazem nepotká za celou svou lyžařskou kariéru. Tolika dnům na lyžích se naprostá většina lyžařů za celý život ani nepřiblíží.

Stubai, lavinový kemp. Přílet záchranného vrtulníku k úrazu

Uznejte, že takovou aktivitu za kdovíjak nebezpečnou označit nelze. Neboli že lyžování není příliš nebezpečné. Počty úrazů se nezvyšují. Každou chvíli sice čteme alarmující titulek o nárůstu až jatkách na sjezdovkách, ale to je pouze mediální panikaření, jak to vůči svým novinářům nazval Rakouský lanovkářský svaz.

A co mrtví?

Často nacházíme ohromování čísly mrtvých. Čísla 42, 50 a 60 mrtvých při lyžování a snowboardingu v Rakousku v letech 2006 až 2008 vypadají děsivě. Stačí přitom vynechat maličkost: že z těch 60 bylo 31 v lavině (rostoucí obliba freeridu a skialpu, sněhová situace) a 27 úmrtí bez úrazu, především na infarkty. Mrtví po úrazu na sjezdovce byli tedy jenom dva!

Tak masivní obliba terénu dříve neexistovala, stejně jako nebyly snowparky, v nichž se nekrouží učesaně doleva-doprava.

Čím dál víc srážek?

Srážka snowboardisty a lyžaře na sjezdovce - ilustrační foto

Další mohutně šířený blud. Je to ale naopak. Pokles sice není pravidelný a sezony trochu kolísají, ale celkový trend směrem k 8 až 9 procentům je zase zjevný. A to přesto, že stále kapacitnější lanovky zásobují tratě stále vyšším počtem lyžařů na rozličných lyžích. Navíc oproti minulosti namíchaných se snowboardisty, takže se na tratích pohybuje mnohem víc jezdců v různých jízdních režimech.

Nezkušení lyžaři se lanovkami dostávají i tam, kam by kdysi dlouhými prudkými vleky ani nevyjeli a troufnou si i na černé upravené tratě, jež kdysi s hrůzou v očích z obrovských boulí zdaleka objížděli.

Alarmující úrazy hlavy a trupu?

Ne že by nebyly. Ale hlava není kdovíjak postižená (8,8 %) a ani trup (9,2 %) se nezdá vyžadovat páteřákovou hysterii. Hůř je na tom rameno a podle očekávání koleno.

Zlé carvingové lyže?

Carving vám dá vychutnat to nejradikálnější, co snowboarding nabízí

Vina za (jak víme neexistující) nárůst úrazů a nebezpečnosti se často připisuje "současným vykrojeným lyžím, na nichž jezdíme rychleji". Opravdu?

Ano, jezdí se rychleji. Jenže především proto, že tratě jsou mnohem lépe upravované, vysněžované, širší, přehlednější. Podobně jako jezdíme autem rychleji na dálnici než na točité okresce a na kole po silnici než lesem. Dnešní lyže – dost krátké a hodně krojené – dokážou být rychlejší v průjezdu zavřenějším obloukem, ale celkově jsou pro rychlost mnohem méně vhodné než staré "rovné" dvoumetrovky.

"Ale stejně trhají vazy." Lze zpochybnit i tuto mantru, kvůli níž lyžařská federace FIS mění parametry závodních lyží? Je mi líto, ale ano. Kontroverzní dění v závodním lyžování nechme stranou a zůstaňme opět u čísel. Před 10 lety bylo úrazů kolen 36 procent, nyní (2009/10) 31,1 procento, to je méně než v předchozích pěti sezonách a spolu s 31 procenty počátkem dekády nejlepší výsledek! "Zlé" carvingové lyže se stále menším radiusem tedy ani zranění vazů nezhoršily.

Uváděná čísla nejsou ani hausnumera, ani údaje pochycené bůhvíkde na internetu, nýbrž výstupy německy svědomitých pracovišť včetně velké pojišťovny, která si svoje peníze jistě ohlídat umí.

Ošklivé ledovaté sjezdovky s technickým sněhem?

Poslední šance na alespoň jednoho padoucha. Ano, je pravda, že se už málokdy padá do měkkého. I proto jsou helmy vhodné, odchytit "drcnutí" do urolbovaného sněhu umějí dobře. Jenže "na ledě" dojde, zase podle Rakušanů, jen ke čtvrtině úrazů, kdežto 60 procent se odehrají na sněhu dobrém. Právě v kvalitních podmínkách se lyžař nepřiměřeně rozparádí a v rychlosti ztrácí odhad i soudnost. Opakovaně se tak dostáváme k osobě lyžařově. Přesun viny na materiál či podmínky jaksi nefunguje.

"Kolize, obtížné podmínky a špatné počasí se přeceňují," konstatuje se přímo v jedné zprávě rakouských lanovkářů.

Nebezpečí a strach jsou skvělý kšeft

Na tohle přišli už dávno domorodí šamani a kouzelníci, později církve, pracují s tím pojišťovny. A stále víc i byznys lyžařský. "Bezpečnost by se v příštích letech mohla stát jedním z dominujících témat," zaznělo už minulou sezonu v jednom odborném zdroji. Nakonec to přesně ladí s obecným trendem ve společnosti.

Lyžařská přilba ALPINE PRO MOUNTAIN ELITE

Ne že by sjíždění na lyžích bylo bez rizika. Ta kdysi přinesla vývoj bezpečnostních vázání a příslušných norem, značení tratí, jejich úpravu, pravidla pohybu na nich. Chránit se rozhodně smysl má. Zejména poměrně křehkou hlavu. V rámci chvályhodné osvěty bohužel mnozí začali pojímat helmu jako takřka anděla strážného.

Podle průzkumu Spectra 2008 uvedlo 76 procent Rakušanů jako důvod užívání helmy zmírnění životu nebezpečných následků těžkých nehod. Při medializovaných "smrťácích" se lidé skoro automaticky ptají "to neměl helmu?" Jenže to je špatně! Pravda je bohužel taková, že ani zásadní růst počtu uživatelů helem ke snížení počtu smrtelných úrazů nevede. Žádné "kdyby ji měl, přežil by".

Helma podle současných norem EN 1077 a ASTM 2040 je poměrně subtilní skořepina s omezeně absorbující vnitřní vrstvou, navíc módně opatřená bohatě dimenzovanými ventilacemi a sledující i nízkou hmotnost. Aby se dostatečně rozšířily, musejí být lehké, elegantní a poměrně levné. Výtečně pomohou při lehčích ohroženích hlavy, kdy třeba zmírní až silně eliminuje lehčí otřes mozku, ale v situacích, kdy lyžař nepřežije, se vesměs odehrává příliš velká "rána", mnohdy i do jiných částí těla.

Neviňme ale výrobce, že nemáme nic lepšího. Mnozí se snaží a vývoj postupuje. Jenže kvalitnější, většinou s uhlíkovou skořepinou, obvykle nejdou cenově pod 300 eur. Kolik lyžařů by si asi takovou koupilo? Helmy podle přísnějších norem Snell či srovnatelné s motocyklovými by musely být objemnější, těžší a dražší. Takže kupujeme helmy méně či více slušné, ale ne nejlepší možné.

Chránič páteře POCito Spine

Aktuálním hitem jsou chrániče. Někde se už trh helem nasytil a sladké období jejich konjunktury skončilo. Už minulou zimu se v obchodnickém tisku agitovalo, že ochrana trupu je přinejmenším stejně důležitá jako hlavy a předvídalo, že protektory se stanou vůdčím segmentem na trhu a vystřídají v tom helmy.

Tento byznys je ale obtížnější: chránič zad a páteře není na rozdíl od helmy vidět a nestává se tak módním prvkem. O to víc se zdůrazňuje jeho potřebnost, leckdy přehnaně. Tady bude maximálně vhodná soudnost. Fajnová věc, ale abyste pak nesháněli páteřáček pro dalšího potomka už do kočárku, vždyť každé správné dítě z něj někdy vypadne. A co teprve pády při prvních krůčcích!

Ne chránič, nýbrž člověk

Magazín SNOW

Více článků a diskusí o bezpečnosti, přehledy a testy lyží, sněhové zpravodajství z celého světa a předpověď počasí na horách najdete v časopise SNOW na on-line portálu www.snow.cz.

Soustředění na ochranné prvky od helmy přes páteřáky po ochranné sítě, jakási obdoba spoléhání na pásy, airbagy, ABS a další asistenty v autech bohužel poněkud odsunuje do pozadí osobu lyžařovu, jeho roli a odpovědnost. Při nehodě se objevuje trend hledat vinu mimo něj. Jenže neúprosné, byť zde poněkud obecné statistiky prozrazují, že 87 až 90 procent úrazů si lyžaři zaviní sami.

Důvodem často není bezohlednost či frajeřina, nýbrž lyžařova nepřipravenost lyžařská i fyzická, nezkušenost. Carvingové lyže jízdu báječně zdemokratizovaly. Pohybově šikovný člověk začne kroužit na loučce doslova za pár hodin, nejhůře dnů. Velmi záhy může získat pocit "půlročního řidiče" – jede, zatáčí, vlastně už je "dobrej". Jenže není. I ten sebešikovnější postrádá potřebné zkušenosti se sněhem, svahy, rychlostí, odhadem, špatnou viditelností. Zkrátka všechno to, co je třeba si v praxi vyjezdit. Řečeno jednou větou: jestliže děláme "lepší" oblouky, než bývaly kdysi, neznamená to automaticky, že jsme lepšími lyžaři – pouze máme na zatáčení "lepší" lyže.

Závěr: hlavním faktorem je zodpovědný lyžař a zdravý rozum

Lyžování a snowboarding jsou svou podstatou částečně rizikovou činností. Umožňuje na značně labilních deskách dosáhnout výrazné rychlosti a vyžaduje dobrou rovnováhu, koordinaci a patřičnou průpravu. Logicky při ní dochází k určitému počtu úrazů a nehod, jichž však na rozdíl od "mediální reality" není nijak alarmující počet. Je dobré chránit lyžaře prvky pasivní bezpečnosti, ale hlavním faktorem zůstává osoba uživatelova se svou zodpovědností a s rozumným přístupem.

Autoři:
  • Nejčtenější

Tohle že je hrad? Předražená nuda. Jak turisté reagují na české památky

Premium Trend psát internetové recenze na každou prkotinu postihuje i památky a turistické atrakce. Pročetli jsme tisíce...

Polským Kašubům nerozumí ani Poláci. Jejich životy převrátila historie

Dům obrácený vzhůru nohama, nejdelší dřevěná deska na světě či koncertní piano zapsané v Guinnessově knize rekordů. To...

Takovou Moravu už jinde neuvidíte. Objevte starou dobrou Hanou v Příkazech

Pokud jste se rozhodli strávit letošní rok na Moravě, máme pro vás skvělou radu. Vydejte se na Hanou. Tam procestujete...

Teplá sprcha i speciální matrace. Vlezte si do speciálu Tatry kolem světa 2

Jak vypadá ideální auto na cestu kolem světa? Musí převézt až čtrnáct lidí, kteří se v něm chtějí pohodlně vyspat. Mělo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Můj první výstup na vrchol Československa. Pár metrů vedle a jde o život

Na Gerlachovský štít, nejvyšší horu bývalého Československa, se vyráží brzy ráno. Předpověď se během dne může změnit a...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Výlet do hlubin kráteru Poľany. Slovenská Etna módní turisty nikdy neosloví

Pokud bychom chtěli spočítat všechny možné Poľany, které na Slovensku existují, asi bychom se nedopočítali. Horstvo...

Posedlí houbaři a nakupování bez cla. Andorra nabízí mnohá překvapení

Premium Máte chuť si někam zajet pořádně zalyžovat nebo zautrácet? Máme nápad, zkuste Andorru. Maličké knížectví vklíněné mezi...

Lyžování na nejstrmějších tratích Itálie. Díky Tre Cime se dotknete hvězd

Naposledy jsem tu byla před 20 lety a už tehdy mě pohled na ostré masivy Tre Cime uchvátil. V posledních letech se...

Užijte si běžky jako profíci. V Obertilliachu dobře znají i Koukalovou

V našich horách jsme se sněhem v úzkých, tak jsme vyrazili do těch rakouských. Čistě teoreticky bychom se měli za větší...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...