Kde si o víkendu zalyžujete?

  11:55aktualizováno  11:55
Chcete-li si odpočinout od předvánočního shonu, vyražte o víkendu na hory. Mnoho lyžařských areálů je v provozu, přestože většinou kombinují přírodní sníh s umělým. Například v Krkonoších se lyžuje ve všech hlavních střediscích a na své si přijdou i běžkaři. Tipy, kde si v Česku zalyžujete - v článku.

Krkonoše

Na hřebenech leží podle pracovníků Horské služby až 50 centimetrů sněhu. Pro turisty je uzavřena Bucharova cesta úbočím Kozích hřbetů a cesta od boudy U Bílého Labe na Luční boudu.

Janské Lázně
V provozu jsou vleky Anděl a Sport na Černé hoře, na jejíž svazích leží 30 až 50 centimetrů sněhu. Od čtvrtka jezdí i nová lanová dráha Protěž. Běžkaři mohou využít 40 kilometrů upravených bežeckých stop na Černé hoře, ke kterým je vyveze kabinová lanovka.

Pec pod Sněžkou
Jezdí vleky Javor, Zahrádky, Vysoký svah a Klondike. V provozu je i lanovka na Hnědém vrchu. Sjezdovky pokrývá 20 až 30 centimetrů sněhu. Běžecké stopy v okolí střediska se pravidelně upravují. Silnice od Trutnova je suchá, místy může namrzat. Na parkovištích je zatím dostatek volných míst.

Strážné
O víkendu bude v provozu vlek u sjezdovky Nad Kolonkou, kterou pokrývá asi 30 centimetrů sněhu.

Špindlerův Mlýn
V provozu jsou všechny sjezdové tratě na Horních Mísečkách a na Medvědíně. Jezdí také lanovka u otevřené sjezdovky Hromovka. Ve Svatém Petru se bude o víkendu lyžovat na modré sjezdové trati a na spodní části černé sjezdovky. Na svazích leží 35 až 60 centimetrů sněhu. Běžkaři mohou využít upravené stopy na Horních Mísečkách a na Pláních.

Kilometry upravených běžeckých tratí nabízí i Harrachov a Rokytnice.

Orlické hory

V Orlických horách se lyžuje hlavně v areálech, které jsou vybaveny umělým zasněžováním sněhovými děly.

Deštné
Lyžuje se na sjezdovce Marta II, na které je přibližně dvacet centimetrů technického sněhu. Lyžaře vozí dvojkotvový vlek.

Říčky
Připravena je sjezdovka Můstek a provozovatelé na víkend slibují upravit také červenou sjezdovku.

V Čenkovicích není podle horské služby na sjezdování dost sněhu. Holé jsou i kopce v okolí Poličky a Hlinska.

Jizerské hory

V pátek se rozjela sedačková lanovka na tanvaldském Špičáku. Na lyžaře čeká 30 cm technického sněhu. Otevřená bude zatím jen červená sjezdovka. "Zasněžujeme i černou, ale teploty byly poměrně nízké. Jsme rádi, že otevíráme aspoň jednu sjezdovku," uvedl Jaroslav Svárovský, vedoucí lyžařského střediska Tanvaldský Špičák.

Asi 30 cm technického sněhu leží na sjezdovkách v Kořenově-Rejdicích.

Šumava

Jen díky umělému sněhu pokračuje sezona na Zadově a Kramolíně. Na Zadově jsou v provozu dva vleky na Kobyle. Na sjezdovkách leží 20 až 40 centimetrů umělého sněhu. "Počasí nám bohužel nepřeje. Je inverze, takže tady nahoře se teploty pohybují nad nulu, kdežto v nižších polohách mrzne," poznamenal vedoucí provozu Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska.

V sobotu má být oficiálně zahájena sezona na Kobyle. Kvůli nevyhovujícím sněhovým podmínkám byla odložena o týden. Ani běžkaři nemohou využít všechny trasy vycházející z churáňovského stadionu. "Upraveno je zhruba patnáct kilometrů stop směrem na Horskou Kvildu," upřesnil Sáska.

Na Kramolíně zasněžují celý týden. "Středisko není položené tak vysoko, takže u nás jsou teploty pod nulou. Na dvou sjezdovkách leží od čtyřiceti do osmdesáti centimetrů technického sněhu," uvedl Luboš Krejza z Lipno servisu. V sobotu se na Kramolíně rozjede i kotvový vlek, který doplní dvousedačkovou lanovku, a v neděli bude díky umělému sněhu zahájen provoz na třetí sjezdovce.

V provozu je díky technickému sněhu vlek na Lubském svahu na Špičáku. Ostatní vleky v horském středisku stojí.

Krušné hory

Z řady lyžařských středisek v Karlovarském kraji nabízí vhodné podmínky pro lyžování jen krušnohorský Klínovec, Boží Dar, Pernink a také německý Oberwiesenthal. Vleky se možná rozjedou o víkendu i v Bublavě. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři.

"Na Klínovci je možné jezdit U Zabitýho a na Pařezovce," uvedla zaměstnankyně božídarského infocentra Alena Formáčková. V provozu je na Klínovci také sjezdová trať Slalomák a Turistická. Lidé mohou vyrazit na Boží Dar, do areálu Novako.
"Vyrábíme umělý sníh a o víkendu plánujeme spustit vleky," řekl provozovatel lyžařského centra v Bublavě Jiří Lhota.

Dobrých sněhových podmínek mohou využít běžkaři v okolí Božího Daru, Špičáku a Jelení.

Jeseníky

Jeseníky jsou v Moravskoslezském kraji jediným místem, kde budou moci lidé o víkendu lyžovat. Na rozdíl od Beskyd je tam na některých místech dost sněhu na to, aby vlekaři spustili vleky.

Lidé mohou zavítat například do lyžařského areálu Sněžník v Dolní Moravě. "V provozu máme jednu sjezdovku, která je pokrytá asi třiceticentimetrovou vrstvou zmrzlého technického sněhu. Podmínky pro lyžování jsou u nás docela dobré, na svahu se zatím neobjevují žádné vydřené šmouhy. Lidé si mohou zalyžovat na červené sjezdovce A v délce 520 metrů, která je určena středně pokročilým lyžařům," uvedl vedoucí areálu Oldřich Štos.

Na Sněžníku si přijdou na své také příznivci večerního lyžování. Provozovatelé areálu jej nabízejí od 18 do 21 hodin, vždy v úterý, čtvrtek, pátek a v sobotu. Celodenní permanentka pro dospělé stojí 300 korun, dětskou lze pořídit o stokorunu levněji. Provozovatelé areálu poskytují také množstevní slevu lyžařským skupinám pro nejméně dvacet lidí.

Lyžaři mohou zamířit také na Praděd, kde na ně čekají sjezdovky Malý a Velký Václavák. "Na svazích, které pravidelně upravujeme, je kolem padesáti centimetrů kvalitního sněhu. Lidí přijíždí docela dost, o víkendu se čekací doby u vleků pohybují kolem dvaceti minut," uvedla spoluprovozovatelka vleků Marie Figurová s tím, že celodenní permanentka přijde dospělého člověka na 360 korun. Děti do 12 let zaplatí 215 korun.

Na hory mohou vyrazit také běžkaři. Jaroslav Sembdner z Horské služby Jeseníky doporučuje trasu, která vede z Červenohorského sedla přes Švýcárnu na Ovčárnu. "Lidé si ale musí opět připravit na tvrdé a namrzlé běžecké stopy. Opatrní by měli být při sjezdech."

Beskydy

V Beskydech v současné době není sníh na lyžování kvůli oteplení. Vyjet do stopy nemohou ani běžkaři. "Sníh na slunečných místech roztál, naopak v lese je zledovatělý, takže by si turisté měli dávat pozor," řekl člen Horské služby Beskydy Karel Palička.

Na hřebenech je nesouvislá pokrývka sněhu do deseti centimetrů. Na nejvyšším vrcholu Beskyd Lysé hoře, je 41 cm sněhu. "Aby se tam dalo lyžovat, je třeba alespoň metr sněhu. Je tam totiž kamenitý terén," dodal Palička.

 

Janské Lázně - lyžování na sjezdovce Protěž (9. prosince 2004)

Janské Lázně - lyžování na sjezdovce Protěž

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Děti a skialpinismus. Jak začít, jakou výbavu pořídit a kam vyrazit

Na skialpech zažijete dobrodružství. Velká Fatra, výstup na vrchol Skalná Alpa

Skialpinismus má v našich krajích tak trochu špatnou pověst a v povědomí lidí představuje jakousi fyzicky náročnou a...

Najdete na iDNES.cz