Lidé naposledy zaplnili trhy, stály se fronty. Stánkaři jsou ze zákazu zoufalí

  • 37
Poslední možnost užít si letošní adventní trhy využily v Českých Budějovicích desítky lidí. Stánky s dominantním vánočním kolem vydržely na náměstí Přemysla Otakara II. jen týden. Definitivně skončit musejí z nařízení vlády stejně jako všude v Česku v 18 hodin.

U vyhlídkového kola postávají ve frontě lidé, kteří si chtějí prohlédnout náměstí Přemysla Otakara II. z výšky. Další u stánků vybírají z množství zboží. Na adventní trhy od rána přicházejí lidé, kteří si chtějí užít předvánoční atmosféru.

„Nevíte, jestli se dnes roztočí kolo? Slíbila jsem dětem, že se svezou,“ ptala se mladá žena, která netrpělivě vyčkávala desátou hodinu, kdy letošní novinka na hlavním náměstí obvykle začínala vozit zájemce. Dočkala se a několik desítek minut po desáté už se u kola tvořila fronta.

Jinak tomu nebylo ani u stánků, kde trhovci nabízejí různý sortiment zboží. „Na trhy chodíme pravidelně, protože bydlíme v Českých Budějovicích. Přišli jsme tedy naposledy nasát vánoční atmosféru. Je to velká škoda, že se trhy zruší,“ říká jedna z nakupujících, Eva Čerklová.

Vláda od páteční 18. hodiny zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Zákaz se týká všech trhů speciálně zřízených pro předvánoční období.

Sami stánkaři jsou ze situace zoufalí. Co mohli, přivezli na stánek s poslední nadějí, že zboží ještě prodají.

„Asi zkusíme zaplatit sociální a zdravotní v naturáliích, protože peníze nemáme. Po Novém roce zřejmě odešlu na finanční úřad balík mýdel a keramiky,“ komentuje zákaz s nadsázkou provozovatelka stánku s Bechyňskou keramikou Marcela Kabátová.

„My jsme výrobci, ale je to likvidační pro všechny, ať už pro výrobce, nebo překupníky. Sami nevíme, jak to bude vypadat. Možná si budeme muset půjčit, abychom dílnu udrželi. Nebo po třiceti letech skončíme. Při první vlně jsme museli prodat nějaký majetek, abychom dílnu udrželi. Tohle už je taková poslední rána,“ uvažuje Kabátová.

Z vánočních trhů žije rodinná keramická dílna až do doby, než začnou velikonoční trhy. Teď tak bude prakticky bez příjmů.

Tohle jsme nečekali, říká pořadatelka trhů

„Dotkne se to nás všech. Zboží se bude muset prodat někde jinde. Teď budeme jen čekat a doufat, že to třeba ještě povolí. Na trzích děláme každoročně punče z tatranských čajů. Jedna lahev stojí okolo sedmi stovek. Máme jich tu v zásobě okolo padesáti. Tak si to dovedete spočítat,“ řekl stánkař Jiří Novota.

20. listopadu 2021

Čtvrteční představení nových omezení bylo šokem i pro pořadatele trhů. „Je to pro nás obrovské překvapení. Vláda prohlašovala, že žádné plošné zákazy nebudou, a i když čísla stoupala nahoru, nechali nás připravovat akci do poslední vteřiny. Prodejci nakoupili zásoby s vírou, že je prodají a vydělají si na živobytí,“ zlobí se za pořadatelský tým Art4promotion Lenka Střítecká.

Dodává, že pořadatelé očekávali zpřísnění opatření, ale ne tak razantní. „Byli jsme připraveni zavést povinně roušky, regulovat kapacitu, prodejci prodávat v souladu s nařízeními, byli jsme připraveni udělat i víc. Vláda nás nechala vše postavit a rozjet a pak nám to bez záruky pokrytí ztrát zakázala, i když viděla, jak se epidemická situace zhoršuje,“ nechápe Střítecká.

„Společně s pořadateli vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, z Plzně, Českého Krumlova, Pardubic, Olomouce a dalších jsme ve spojení a hledáme cestu jak dál,“ dodává.

,