„Během sčítání měla zkreslit výsledek hlasování a navýšit výsledky u některých kandidátů. Tímto zvýhodněním došlo k pozměnění pořadí vypočítaných percentuálních podílů jednotlivých stran a tedy i mandátů pro jednotlivé volební strany,“ uvedla písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.
Případem už se zabýval také krajský soud, jemuž pochybnosti o výsledku voleb oznámili místní obyvatelé. Na základě soudního rozhodnutí byly hlasy přepočítány a došlo ke změnám v zastupitelstvu.
Kvůli špatně spočítaným hlasům přišla o jeden ze tří mandátů ODS a do zastupitelstva se dostal jeden z kandidátů KSČM.
„Momentálně v obci běží vyšetřování a výslechy, takže se k případu nemůžeme vyjadřovat,“ řekl místostarosta Dobevi František Mašek.
Odstupující starostka obce Jaroslava Strnadová, která zůstává ve vedení Dobevi ve funkci druhé místostarostky, se hned po vynesení soudního verdiktu o výsledku hlasování chybující členky volební komise zastala.
„Určitě to nebyl úmysl poškodit nějakou stranu. Jenže hlasy počítala paní, která to dělala poprvé, ale zkušená předsedkyně volební komise ji nezkontrolovala. Při přepočítání hlasů vyšlo najevo, že jedna z kandidátek sdružení ODS, NK pro obec Dobev má o sto hlasů víc, a tak přišla ODS o třetí mandát,“ popsala Strnadová.
Přitom ODS získala při komunálních volbách neoprávněně celkem 200 hlasů. Druhých sto hlasů však bylo rozděleno mezi další dva její kandidáty, což nemělo vliv na celkové výsledky. „Podnět k soudu podali dva voliči. Chtěli jsme, aby to bylo správně,“ podotkla Strnadová.
Podle místostarosty Maška může trestní stíhání ovlivnit do budoucna zájem lidí o účast ve volebních komisích. „Na tomto případu vidí, že když svou práci ve volební komisi nezvládnou, můžou za to čelit postihu,“ řekl.
Na komunální volby si u českobudějovického krajského soudu stěžovalo patnáct lidí. Byl to stejný počet návrhů na neplatnost voleb do městských a obecních zastupitelstev na jihu Čech jako před čtyřmi lety.