Budova Technologického parku v Písku.

Budova Technologického parku v Písku. | foto: Monika Filipová, MF DNES

Kvůli Technologickému parku v Písku hrozí státu vracení dotace 220 milionů

  • 37
Původně velkolepý projekt Technologického parku Písek v bývalých Žižkových kasárnách skončil. Několik let medializovaný záměr otevřít centrum výzkumu a vědy zabývající se nízkoenergetickými technologiemi ve spolupráci s vysokými školami se podobá obrovské bublině, jež po osmi letech praskla.

Hlavní investor, akciová společnost RG Group, zkrachoval a dluží desítky milionů korun. Mimo jiné i Evropské unii a státu, od nichž firma čerpala na rozjezd centra celkem 300 milionů korun.

Okolnostmi projektu se zabývá policie. „Ve věci probíhá ze strany našeho útvaru prověřování. Více informací poskytovat nebudeme,“ sdělil mluvčí Národní centrály organizovaného zločinu Jaroslav Ibehej.

Zbytkový majetek společnosti, odhadnutý na 150 milionů korun, se pokusil minulý pátek neúspěšně prodat insolvenční správce ve veřejné dražbě. Na vyvolávací cenu 100 milionů ale nikdo nereagoval, informoval irozhlas.cz.

Odborníci na ekonomiku tvrdí, že úpadek firmy a její dluhy, mimo jiné i dotace z EU, bude muset zřejmě uhradit stát. Evropská unie poskytla na stavbu částku 220 milionů.

„O dražbě nevím. Technologický park je vyloženě soukromá záležitost a s městem nemá nic společného,“ uvedla starostka Písku Eva Vanžurová.

Park a centrum je rozdíl

Společnost přitom podnikala v budově bývalých kasáren, které město dostalo bezúplatně od armády. Z obchodního rejstříku a vyhlášky o insolvenci vydané v loňském květnu českobudějovickým krajským soudem vyplývá, že firma dluží bankám, zdravotním pojišťovnám a mimo jiné i společnosti registrované na Seychelských ostrovech, které patří mezi daňové ráje.

Hořkou příchuť má krach technologického parku pro sousední technologické centrum píseckého podnikatele Jaromíra Grégra. Ten firmu RG Group před osmi lety prodal a dnes už nemá s Technologickým parkem žádnou spojitost.

Jeho budova technologického centra zabývající se informační technologií stojí jen několik metrů od patrového domu technologického parku. Obě původně patřily armádě.

„Technologický park se mnou nesouvisí a jeho produkty jsou jiné. Měl se zaměřovat na nízkoenergetické stavby. Hodně lidí si nás plete a naši společnost to marketingově poškozuje,“ tvrdí dnes Grégr.

Rekonstrukci kasárenského objektu odhadovala společnost RG Group na 600 milionů korun, pro začátek dostala dotaci 300 milionů korun, z toho 220 milionů jen z evropských fondů. Objekt se měl stát sídlem firem zabývajících se stavbami nízkoenergetických domů.

Další prostory se měly využívat jako kanceláře, zkušebny, laboratoře a konferenční sály. Mluvilo se také o muzeu IT techniky. Celý objekt měl mít špičkové zateplení, solární panely a minimální spotřebu energie.

„Samo o sobě je unikátní, že vytváříme nízkoenergetický objekt z brownfiedu,“ řekl v červenci 2012 pro MF DNES manažer projektu Luděk Pinkas.

Potíže s opravou potrubí

V té době už Grégr, který RG Group založil v roce 2007, v této společnosti nebyl. Jeho aktivity se soustředily podle jeho slov na sousední Technologické centrum Písek. Podle údajů z obchodního rejstříku je RG Group provázaná s několika firmami, mimo jiné i Vilaggio Group ze Seychelských ostrovů. Její poslední předsedkyní představenstva je osmdesátiletá žena, která se podle irozhlas.cz k řízení společnosti nehlásí.

Pro město Písek plyne z nepovedeného projektu ještě jedna nepříjemnost. Pod částí objektu technologického parku totiž vedou teplárenské rozvody.

„Žádali jsme provozovatele technologického parku, aby nám umožnil ještě před započetím rekonstrukce budovy potrubí přesunout. Neudělal to a nereaguje na naše výzvy ani dnes. Problém řešíme na radnici už několik let. Nezbude než potrubí jednou odříznout a udělat obchvat,“ uvedl předseda představenstva společnosti Teplárna Písek Karel Vodička. 

Podobná břemena ztěžují podle něj zájem o koupi technologického parku, který je dnes prázdný a nevyužitý.