Víc dřeva přiroste, než kolik zničí vítr a kůrovec, tvrdí správci Šumavy

  8:56aktualizováno  8:56
Na Šumavě se po zimě začínají vypořádávat s polámanými stromy, které bude potřeba vytěžit. Správa národního parku přitom na základě dlouholetých měření tvrdí, že vytěženého dřeva je tu dlouhodobě méně než toho, které přibude díky růstu stromů. Zásoby se tak zvětšují i navzdory vichřicím a kůrovci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

V šumavských lesích v těchto dnech odtává poslední sníh, kterého v zimě napadlo příliš mnoho najednou. Špičky stromů ten nápor často nevydržely a polámaly se.

Správa národního parku už spočítala, kolik polomového dřeva bude muset vytěžit.

„Po zimě půjde o 35 tisíc kubíků dřeva. Těžit začínáme až nyní, dosud jsme nemohli kvůli sněhu, který na některých místech stále zůstává,“ potvrzuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Zásoby dřeva se nezmenšují

„Nejhorší situace je v okolí Českých Žlebů a Stožce, kde vytěžíme asi 25 tisíc kubíků. Čas na to máme do června a neměl by být problém to stihnout,“ pokračuje. K množství polomů přispěla i vichřice, která se prohnala Českem v první polovině března.

Právě silný vítr a kůrovcové kalamity však nesnižují zásoby dřeva v šumavských lesích. Ukázaly to výsledky sledování, které trvá od roku 1996.

Vůbec nejvíce neplánované těžby za tuto dobu zažila Šumava po orkánu Kyrill v roce 2007 a v následujících čtyřech letech. Tehdy se vytěžilo více než milion kubíků polomového i kůrovcem napadeného dřeva a další milion odumřel při kůrovcové kalamitě v bezzásahových oblastech.

„Jak je ale evidentní právě ze statistiky, která sleduje zásobu dříví v lese, následky po orkánu neznamenaly pro les žádnou katastrofu. Obnova lesa probíhá samovolně, bez jakéhokoli přispění člověka,“ komentuje ředitel parku Pavel Hubený.

Za posledních 23 let tak na Šumavě více dřeva přirostlo, než se vytěžilo nebo odumřelo. „Data vypovídají, že každoročně v průměru vytěžíme a současně odumře sedm kubíků dřevní hmoty na jednom hektaru lesa. Naproti tomu každý rok dorůstá osm metrů krychlových dřeva na hektaru,“ vysvětluje náměstek ředitele Jan Kozel.

Většina dřeva je z nahodilé těžby

Hodnoty přibližně odpovídají celostátnímu trendu. Správa parku se stará celkem o 48 tisíc hektarů, na kterých po dobu sledování přibylo do dřevních zásob až 1,2 milionu metrů krychlových.

„Přírůst dřevní hmoty je vyšší i za situace, kdy se na Šumavě odehrávají tak zásadní události, jako bylo odumírání horního stromového patra v druhé polovině 90. let na Modravsku a Trojmezenské hornatině nebo právě události spojené s orkánem Kyrill,“ doplňuje Kozel.

Loni park vytěžil celkem 260 tisíc kubíků, z toho 200 tisíc tvořilo polomové dřevo a 50 tisíc kůrovcové, které společně patří do neplánované, nahodilé těžby. Zbylých pár tisíc kubíků vzešlo z plánovaného kácení při aktivní péči o les. Na to však podle statistik nezbývá kapacita. Od roku 1996 pochází 82 procent dřeva z těžby neplánované.

„Aktivní péče spojená s těžbou je v národním parku ve výrazné menšině. Přestože tyto zásahy ve vhodné době přispívají k postupnému zlepšování stavu lesa, dávají prostor přirozené obnově a snižují pravděpodobnost jejich narušení v budoucnu,“ popisuje náměstek Jan Kozel.

Brzy vylétne kůrovec

Právě tím, že kůrovec nabírá na síle a polomového dříví je hodně, nezbývá na cílené zásahy těžební kapacita. „Celková těžba se zkrátka musí podřizovat náhlým zásahům. Polámané, oslabené stromy jsou pro kůrovce atraktivní, proto musí v těchto případech ustoupit úmyslná těžba na druhou kolej,“ říká mluvčí Dvořák.

Kůrovce už na Šumavě vyhlížejí. „Počítáme, že když bude letošní počasí podobné loňskému, bude kůrovce ještě více než loni a předloni. To jsme těžili zhruba padesát tisíc kubíků napadeného dřeva, teď to může být více,“ upozorňuje Dvořák.

Kůrovec nejspíše začne být aktivní do dvou týdnů. „Zbrzdit ho může případné ochlazení. Vždy záleží na vývoji počasí,“ doplňuje. Počty kůrovcem napadených smrků na Šumavě ročně stoupají zhruba o jedno procento. Opačný trend je v oblasti Srní a Modravy, kde dlouhodobě klesá.

Autoři:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz