Studenti mají nové skleníky i špičkové přístroje za sto milionů korun

  11:58aktualizováno  11:58
Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony, na padesát špičkových přístrojů a navíc ještě dva skleníky. Celou investici za 98,7 milionu korun pořídila fakulta s využitím evropské dotace 83,9 milionu.

Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nažloutlá kolečka na talíři v novém skleníku zemědělské fakulty jsou křehká, šťavnatá a nasládlá. Na jazyku chutnají jako kříženec kedlubny s jablkem. Kolečka krájeli pěstitelé z oloupaných původně fialových hlíz podobných bramborám.

Tyto kořenové hlízy se jmenují jakon a při čtvrtečním slavnostním představení svých zmodernizovaných prostor se jimi chlubili vyučující fakulty.

Fotogalerie

„Jakon k nám byl dovezen z Jižní Ameriky. Je zpestřením jídelníčku a především díky inulinu, který obsahuje, prospívá zdraví. Vhodný je zvlášť pro diabetiky,“ vysvětluje Jan Bárta z katedry speciální produkce rostlinné.

Dva automatizované skleníky vznikly mezi upravenými pavilony zemědělské fakulty v univerzitním kampusu na Branišovské zastřešením původních atrií a už jsou plné rostlin zeleniny a dalších zemědělských plodin.

Nákladem 98,7 milionu korun se fakultě podařilo se štědrou dotací z evropských fondů zrekonstruovat a nově vybavit přístroji tři pavilony, které jsou propojené s její hlavní budovou.

Pavilony budou sloužit potřebám zootechnických disciplín, rostlinné výroby a agroekologie a také nově vzniklé katedře kvality zemědělských produktů. V prostoru mezi pavilony dostali studenti navíc zcela nové a moderně vybavené studijní oddělení.

Významné stavby na univerzitě od roku 2008

- Jihočeský vědeckotechnický park
- společná budova Filozofické fakulty a rektorátu
- Akademická knihovna
- Přírodovědecká fakulta
- společná budova Zemědělské fakulty a Fakulty rybářství
- Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz CENAKVA ve Vodňanech
- Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod ve Vodňanech MEVPIS
- modernizace budovy Fakulty rybářství a ochrany vod na Husově třídě v Budějovicích

Celkové náklady na tyto akce činily zhruba 1,5 miliardy korun.

„Nové pavilony budeme využívat pro výuku i výzkum. Jsou zaměřené na některé ekologické aspekty životního prostředí, na zootechnické vědy a především na kvalitu zemědělských produktů, která je dnes jednou z priorit celé Evropské unie,“ upřesnil děkan fakulty Miloslav Šoch.

Děkan si cení nejen zmodernizovaných budov, ale hlavně nových přístrojů. Zemědělská fakulta jich pořídila celkem 51 za téměř 26 milionů korun.

Mají špičkové pracoviště

„Nové přístrojové vybavení nám umožní dostat se na úroveň špičkových pracovišť, ať už evropských, nebo i světových. A teď bude záležet na nás, jestli budeme schopni udržet krok se světovým výzkumem. Chci zdůraznit, že se budeme zaměřovat především na aplikovaný výzkum, protože jako fakulta jsme zaměřeni spíš na spolupráci s praxí,“ objasnil Šoch, který ve čtvrtek podepsal další smlouvy o spolupráci s firmami. Je mezi nimi i Jihočeská masna a Madeta.

Zemědělská fakulta získala už koncem loňského roku moderní posluchárny, učebny a laboratoře v nové budově, kterou sdílí společně s fakultou rybářství a ochrany vod. A už v létě se pustí do další rekonstrukce. Chtějí vybudovat i vlastní minipivovar a mlékárnu „Máme připravený projekt a potvrzenou dotaci z ministerstva školství na obnovu největšího původního pavilonu B,“ potvrdil proděkan pro rozvoj Zdeněk Štěrba.

Dalším záměrem zemědělské fakulty je vybudovat vlastní minipivovar a mlékárnu. Pokud půjde celý proces hladce, mohla by praktické potravinářské provozy otevřít do dvou let.

Zemědělská fakulta založená v roce 1960 se stala v roce 1991 jednou ze dvou fakult zakládajících Jihočeskou univerzitu. Má 1 700 studentů v devíti oborech a její vedení se zájmem sleduje návrat maturantů ke klasickým zemědělským oborům. Nejžádanější bývaly obory, které nesouvisí se zemědělstvím, ale v současné době je největší zájem o zootechniku.

„Na zootechniku máme 200 podaných přihlášek, počítám, že nabereme asi polovinu studentů. Zájem přičítám tomu, že se stáváme pracovištěm, kde je soustředěno poměrně hodně pracovníků pro praxi pro zemědělství. V tomto oboru máme přibližně sto přihlášek, takže celkem 300 přihlášek souvisejících se zemědělstvím,“ vypočítal děkan.

Znamená to, že zemědělská fakulta na jihu Čech táhne nejen zájemce o příbuzné obory, jako je agroekologie nebo biologie a ochrana zájmových organismů, které už tolik se zemědělstvím nesouvisí, ale navazují na něj. „Ale přímo zemědělství se u nás začíná stávat klíčovým oborem. A nedá se říct, že by to v republice bylo normální,“ srovnává Šoch.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Senior na Táborsku zemřel po nehodě. Možná ho zradilo zdraví

Osmašedesátiletý muž zemřel v sobotu odpoledne po nehodě na Táborsku u obce Řípec. S autem Škoda Octavia sjel ze...

Odcházení Zimoly z ČSSD: bývalý místopředseda nevyloučil, že chystá změnu

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola nevylučuje, že se chystá opustit řady ČSSD a založit nový subjekt. O tom, že se podobná...

Hejtmanství chce sázet stromy s hasiči. Je to chabá pomoc, zní z obcí

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská vyzvala obce, aby při boji proti kůrovci sázely stromy s dobrovolnými hasiči....

Budějovice bojují za zklidnění dopravy, Česká ulice však zůstala průjezdná

Řidiči v Českých Budějovicích přišli na to, jak si zkrátit cestu přes centrum města. Ve špičce se tím mohou vyhnout...

Najdete na iDNES.cz