Chlapcům se zjeví mrtvý kamarád. Štifter napsal román ze starých Budějovic

  8:59aktualizováno  8:59
Historický román s prvky detektivky i mysteriózního thrilleru napsal Jan Štifter. Stejně jako své předchozí novely zasadil děj do Českých Budějovic. Vycházel z historických reálií a příběhů, které se skutečně staly v jeho rodině. Novinku s názvem Sběratel sněhu právě vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Českobudějovický spisovatel a novinář Jan Štifter. | foto: Marek Podhora

Hlavní dějová linie se odehrává v roce 1956. Dvěma kamarádům, Karlovi a Ádovi, se zjevuje mrtvý Josef. Kluk, se kterým se jeho matka utopila v pětačtyřicátém roce v řece, když se ji Češi chystali vystěhovat ze statku a poslat do lágru pro smíšená manželství.

Trojice zažívá dětská dobrodružství, ale je svědkem i dozvuků druhé světové války a nedořešených bolestí z minulosti.

„Základem je příběh z roku 1956, který doplňují dvě linie z 30. let 20. století a z roku 2017. Osudy tří generací, se kterými si historie pohrála, se vzájemně prolínají,“ líčí 34letý Jan Štifter.

Vycházel z příběhu své babičky Kathy, o které před čtyřmi lety vydal svou první stejnojmennou novelu, ale i z vyprávění o své vzdálené příbuzné.

„Ta skutečně místo toho, aby nastoupila do lágru, vzala svého dvouletého syna a utopila se s ním u Dlouhého mostu ve Vltavě, jak je to popsané v románu. Tyto dvě ženy se reálně mohly ve své době v Budějovicích potkat. I většina dalších příběhů a motivů vychází ze skutečných událostí. Sbírám je dohromady a slepuju do nových souvislostí,“ popisuje jihočeský spisovatel a novinář.

Zavádí do domu pro chudé

Při práci na Sběrateli sněhu psal vždy jednu časovou linii, aby udržel dobový jazyk té doby. Musel si tak ověřovat, že třeba sprostá slova, která dvanáctiletí kluci říkají, se v té době opravdu používala.

Obálka nové knihy Sběratel sněhu od Jana Štiftera.

Obálka nové knihy Sběratel sněhu od Jana Štiftera.

Podobně jako v jeho předchozích knihách projdou čtenáři reálnými místy v Budějovicích, která už často neexistují. Podstatná část děje se například odehrává ve Šmídovně. V této dnes už zbořené budově na Pražské třídě bydlely nejchudší rodiny. Často v jedné místnosti. Byty byly od sebe oddělené jen křídou nebo zavěšenou dekou.

Knihu psal Štifter přímo pro Vyšehrad. Oslovila ho redaktorka Alena Snelling z tohoto prestižního vydavatelství, kterou zaujala Štifterova poslední novela Café Groll.

„Vyžádali si ode mě ukázku. Ta se jim líbila a čekali rok, než jim odevzdám celý román. V posledních měsících se kniha dotahovala. Zásahů se dělalo minimálně. Nápad jsem měl ale v hlavě už dříve a napsal bych to i bez Vyšehradu. Díky nakladateli jsem ale měl před sebou termíny – bez nich bych se v textu dokázal vrtat i několik let. Trvá mi vždy dlouho, než jsem s ním stoprocentně spokojený,“ říká Štifter.

Vedle historických novel Kathy a Café Groll je Jan Štifter také spoluautorem knih Ten dům a Ta továrna, které mapují dějiny Riegrovy 49 a bývalého Otavanu. V nadcházejících týdnech mu ještě knižně vyjde rozšířená verze jeho diplomové práce.

„Pojednává o Karlu Hlubučkovi. To byl zubař a památkář žijící v Trhových Svinech. V roce 1958 s ním komunisti udělali politický proces a v roce 1968 zemřel,“ vypráví Štifter.

V hlavě už nosí ale i další nápad na román. „Je to příběh mého pradědečka od Pardubic, který za zvláštních okolností neustále přicházel o děti. Říkalo se mu Tarzan. Když mu bylo asi dvacet let, tak k nim přijel cirkus. On tam jako jediný tehdy přepral medvěda. Od té doby místní celé rodině říkali Tarzani,“ dodává budějovický patriot a otec tří dětí.

Budějovický křest Sběratele sněhu spojený s autogramiádou se odehraje ve středu 12. září v 17.30 hodin v knihkupectví Kanzelsberger.

Autor:

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Další kilometry dálnice D3 budou u Budějovic v provozu do konce roku

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic uvede ještě do konce letošního roku do provozu další úsek dálnice D3. Tentokrát to bude...

Začíná Země živitelka, Karel Roden přiveze nejmenší plemeno skotu

Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka....

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začne už 46. mezinárodní agrosalon Země živitelka. V sobotu tam zemědělci oslaví...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Další z rubriky

Středula o stravenkách: Letní mediální balonky z financí

Josef Středula na volebním sjezdu ČSSD v Hradci Králové (7. dubna 2018).

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenže proč?...

V bio vejcích z jihu Čech bylo DDT, může za to stará hala pro nosnice

Ilustrační foto

Při mimořádné kontrole bio produktů našli veterináři u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického...

Zemědělci mají téměř sklizeno, Babiš se zúčastnil dožínkového pochodu

Ministr zemědělství Miroslav Toman a premiér Andrej Babiš (zleva) při zahájení...

V Českých Budějovicích začaly v rámci agrosalonu Země živitelka dožínky. A s nimi i bilancování letošní úrody. Podle...

Najdete na iDNES.cz