Rožmberk nad Vltavou má nové centrum a silnici.

Rožmberk nad Vltavou má nové centrum a silnici. | foto: David Peltán, MAFRA

Odvolají starostku Rožmberka nad Vltavou. Je to puč, reaguje

  • 0
Oznámení na facebookové stránce města bylo stručné: „12. listopadu 2020 budu odvolána ze své funkce.“ Příspěvek podepsala přímo starostka Rožmberka nad Vltavou Lenka Schwarzová. Pozice jí mají zbavit na dnešním jednání zastupitelé, dva z vlastních řad.

Schwarzová ztratí podporu většiny v sedmičlenném zastupitelstvu.

V čele úřadu je od roku 2014. Ve volbách před dvěma lety pozici obhájila, když s uskupením Rožmberk Plus vyhrála volby a získala čtyři mandáty. Koalici utvořila s hnutím Rožmberk pro občany, jehož jediná zastupitelka Daniela Fröstlová se stala místostarostkou.

Podle informací MF DNES se právě k místostarostce nyní přidali dva zastupitelé Rožmberku Plus Bohuslav Čtveráček a Drahomíra Čížková. Odvrácením se od starostky Schwarzové sehrají v jejím odvolání klíčovou roli. Důvody odvolání zatím tají.

„Zatím to nebudeme vysvětlovat. Občané se vše dozvědí na zasedání zastupitelů, pak se to dozví i média,“ říká Čtveráček.

Přidává, že k rozhodnutí směřovali zastupitelé delší dobu. Zatím však ani nevědí, jak bude vedení města po čtvrtku vypadat. „Finální řešení známé není. Jasné je, že 12. listopadu přejdou pravomoci starostky na místostarostku Fröstlovou,“ poznamenává zastupitel Čtveráček.

„Je to snaha mě odstranit.“

Ani samotná starostka zatím oficiálně žádné důvody ke svému konci nedostala. Celou záležitost považuje za vyústění nepřátelství vůči ní. 

„Důvody vyjadřovali nepřímo, například že peskuji opozici a nesouhlasím s ní. Samotný puč připravovali již déle, vše bylo účelové. Opozice za šest let neodsouhlasila žádný záměr,“ komentuje situaci Schwarzová.

„Je to dlouhodobé, snaha odstranit mě trvá šest let. Čelila jsem udávání, kontrolám, trestním oznámením, pomluvám a hanobení mé osoby,“ tvrdí.

Zároveň odmítá pochybení, která by měla vést k jejímu odvolání. „Důvody nejsou. Nejsem neomylná, jako každý jiný. Téměř všechno kromě účetnictví či platů dělám sama, takže se občas drobné napravitelné chyby objevily. Přiznávám, že jsme dříve řešili i větší průšvih, ale ten už je zažehnán. Jinak vše podléhá kontrolám, hospodářským přezkumům, vše je v pořádku,“ brání se. Za svým koncem vidí osobní zájmy některých zastupitelů.

Pod facebookovým příspěvkem převažují komentáře podpory. Přidal se třeba i Antonín Krák, starosta nedalekého Větřní a uvolněný náměstek jihočeského hejtmana. 

Proti odvolání starostky vznikla v Rožmberku nad Vltavou i petice. Podepsalo ji 98 místních obyvatel, 12 podpisů přidali chalupáři, rodáci či lidé, kteří v Rožmberku pracují. K letošnímu roku má historické a turistické město přes 370 obyvatel.

Petice poukazuje na šestileté působení starostky a vyzdvihuje investiční úspěchy. „V posledních letech se můžeme chlubit krásně upravenými venkovními prostory, posekanými plochami, v každém ročním období je tematicky vyzdobené náměstí. Máme opravené posezení či kulturní akce pro malé i dospělé,“ uvádí Stanislava Pavlíčková, autorka petice. Před dvěma lety se starostkou kandidovala, mandát však nezískala.

Podpisy bude řešit zastupitelstvo. I přes značnou podporu ze strany obyvatel Čtveráček pochybuje, že petice něco změní. „Od doručení petice na radnici už zastupitelstvo zasedalo a myslím, že k odvolání dojde. I petentům to je zřejmé,“ uzavírá.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.