Starosta roku: Šek na čtvrt milionu nejspíš zaplatí kašnu s oslíkem

  9:28aktualizováno  9:28
Utratit 250 tisíc korun za kolotoč s labutěmi, nebo je investovat do dokončení kašny s oslíkem? Takhle příjemné starosti teď má starosta Úsilného u Českých Budějovic Pavel Kašpárek, který se pyšní titulem Starosta roku 2011. Součástí ocenění byl totiž šek na čtvrt milionu korun.

Starosta obce Úsilné Pavel Kašpárek s modelem kašny s oslíkem, kterou už začali na návsi stavět. | foto: MF DNES

Soutěž se letos konala třetím rokem a Kašpárek (Nezávislý) se prosadil mezi více než 220 účastníky. Klání je zajímavé tím, že starosty do něj musí nominovat sami občané. Minimum je přitom 20 hlasů. Lidé z Úsilného jich přitom Kašpárkovi dali rovnou 194, a to i přesto, že jde o vesnici s ani ne pěti sty obyvateli.

Devítičlenná porota soutěže starosty hodnotila za činnost ve všech jejich volebních obdobích, tedy nikoli za jeden rok.  "Chtěl bych všem sousedům moc poděkovat, je příjemné cítit, že mám jejich podporu," říká dojatě Kašpárek.

Komise při výběru Starosty roku hodnotila hlavně péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech i estetický vzhled vsi. Pro Kašpárka nakonec hlasovala jednomyslně.

"Rozhodování bylo ale obtížné. U Kašpárka nakonec převážilo to, že pomohl v obyvatelích probudit občanskou angažovanost při různých společenských akcích. To je v sousedství tak velkého města jako Budějovice, které nabízí široké kulturní vyžití, určitě velmi obtížné," vysvětlil předseda poroty Petr Andrle z moravskoslezské Čeladné.

Starosta se poradí s občany, jak využít štědrý šek

Jana Božková, která byla jednou z iniciátorek přihlášení starosty Úsilného do soutěže, si myslí, že uspěl právem. Do obce se přistěhovala zhruba před 16 lety a tenkrát tu zrovna  začínali dělat silnice a plynofikaci. "Za tu dobu se to tu úplně změnilo. Prašné cesty nahradil asfalt s retardéry, kolem chodníků je nové osvětlení, vše je takové svěží a upravené," chválí.

Na tom, za co 250tisícový šek získaný v soutěži obec utratí, se starosta Kašpárek chce domluvit s občany. "Je to hlavně jejich zásluha, že ty peníze máme," zdůraznil.

V Úsilném se budou zřejmě rozhodovat mezi kašnou a pouťovou atrakcí v podobě létajících labutí. S výstavbou kašny tu začali již letos. Její dominantou je oslík, kterého má obec ve znaku jako vzpomínku na zvířata, která tu chovali pro práci v nedalekých stříbrných dolech.

"O labutích jsem sice také slyšel lidi mluvit, ale myslím si, že kašna by byla jako upomínka na úspěch v soutěži Starosta roku reprezentativnější a trvalejší než kolotoč. Ale uvidíme," usmívá se starosta.

Autor:

Nejčtenější

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Řidič kamionu nedal přednost, za smrt čtyř lidí mu hrozí až šest let

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

Policisté obvinili řidiče nákladního auta, který podle nich loni v listopadu na Písecku zavinil tragickou nehodu. Nedal...

Další z rubriky

Postavit každý pátý byt zdarma? Budějovice chtějí využít dotaci

Ilustrační snímek

Českobudějovická radnice má zájem o dotační peníze na výstavbu sociálního bydlení. Částečně by mohlo vzniknout v areálu...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

BMW Řada 1 2,0 116d Urban...
BMW Řada 1 2,0 116d Urban...

r.v. 2012, naj. 149 676 km, diesel
236 666 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz