Odpor proti bourání budějovické sportovní haly sílí, ve hře je i referendum

  10:59
Vedení Českých Budějovic schválilo vyhlášení soutěže na vybudování Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami. Proti projektu vznikla petice a odpůrci chtějí stavbu opět zabrzdit.

Dokud bagr poprvé nehrábne lžící a nezačne bourat, nic není rozhodnuté. Také s tímto heslem vstupují odpůrci demolice všesportovní haly v Českých Budějovicích do dalšího kola boje.

Vedení města před nedávnem vrátilo do hry projekt výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami, které má současný areál nahradit. Vše za odhadem 700 milionů korun.

Radnice chystá jednání se zástupci klubů, kteří prostory využívají, a připravila už také výběrové řízení na zhotovitele. O vypsání tendru rozhodli v pondělí. Práce mají začít do konce jara.

Odpůrci kontrují. Před několika dny spustili webové stránky, kde se mohou v petici připojit další obyvatelé, kteří bourání odmítají. Za webem Zachraň halu stojí Pirátská strana, ale i další současní či bývalí politici.

„Začínáme touto internetovou kampaní s cílem mobilizovat občany. Chceme vědět, kolik se jich zapojí, jaké budou jejich reakce, abychom s nimi mohli lépe komunikovat,“ vysvětlil opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti). Do úterního rána se k petici připojilo přes šest set lidí.

Kampaň je podle Mareše pouze prvním krokem a následovat má referendum. „Možností je více. Nejdříve se pokusíme k jeho vyhlášení přesvědčit zastupitele na únorovém jednání. Pokud podporu nenalezneme, následovala by podpisová akce,“ naznačil Mareš.

Nasbírat by pak s kolegy chtěl osm tisíc podpisů, platných jich musí být sedm a půl tisíce. Obyvatelé by pak šli hlasovat pravděpodobně ve stejném termínu, kdy jsou naplánované volby do Evropského parlamentu, ty se uskuteční 23. až 26. května 2019. Vzhledem k tomu, že sportovci mají mít pronájmy v hale do začátku května, vedení města tak pracuje s harmonogramem, při kterém už by se v době voleb mělo bourat.

Na Multifunkčním centru Dlouhá louka už se původně mělo pracovat. Jedno výběrové řízení bylo a soutěž loni vyhrála společnost Metrostav s nejnižší nabídkovou cenou. Jenže místo původně odhadovaných 312 milionů bez DPH to bylo téměř půl miliardy korun, a to ještě například bez sedaček a dalšího vybavení. A kvůli ceně pak tehdejší vedení akci stoplo.

Pikantní a zároveň i trochu ostudné je, že na webových stránkách města byly ještě minimálně minulý pátek stále zastaralé informace o projektu, které už neplatí. Právě ohledně cenových odhadů a harmonogramu.

Podobný projekt už dříve krachnul

Už dříve krachnul ještě jeden podobný záměr, kdy mělo na místě vyrůst Centrum halových sportů. Tehdy ztroskotal na problémech s architektonickou soutěží. Zajímavostí je, že autory obou projektů, které se měly, nebo mají stavět, je Atelier 8000. První vzešel jako vítězný návrh ze soutěže, druhý město dostalo jako dar, když projekt obdrželo od volejbalového klubu Jihostroj.

Vedení města také loni slíbilo, že bude jednat se všemi zástupci klubů, které současnou halu využívají. Na oficiální jednání se prozatím nedostalo. Nakonec nebude hromadné se všemi najednou, ale uskuteční se jich více.

„Už jsem samozřejmě hovořil třeba se zástupci hokeje, fotbalu, volejbalu, florbalu i gymnastiky. Abych s nimi ale mohl jednat naplno, potřebuji mít k dispozici veškeré informace,“ reagoval náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice)

Zarazila ho například skutečnost, že se zdrželo vyhlášení vypsání zakázky na stavbu atletického koridoru při ZŠ O. Nedbala ve Čtyřech Dvorech, což zastupitelé posvětili vloni. V dokumentaci se měly objevit nesrovnalosti ve výměrech ploch.

„Je to velmi důležité, protože koridor není součástí multifunkčního centra a atleti budou od podzimu někde potřebovat trénovat,“ navázal Moravec. Pokud by se tento projekt zdržel, nebudou moci včas zahájit sezonu v krytých prostorách.

A právě tento postup kritizuje opozice. Vadí jí, že vedení radnice opakovaně včas důkladně nepředjednalo projekt s lidmi, kteří halu využívají, a znovu nejsou stoprocentně vyřešené náhradní prostory pro kluby.

„Je smutné, že se pokračuje ve stejném gardu. Chápu, že mě budete ujišťovat, jak třeba koridor na podzim bude. Ale aby se v září nestalo, že na sebe budeme koukat, že atleti nemají kam vyrazit. O hale jste nás také ujišťovali, že se bude bourat, a nic se neděje,“ varoval v prosinci na jednání zastupitelů vedení města opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS).

Náměstek primátora František Konečný (ANO) reagoval, že projekt koridoru je připravený tak, aby stavba byla, ale garantovat to nemůže. Nelze totiž předjímat výsledek výběrového řízení.

„Chápu, že si opozice na projektu vždy něco najde. My se zase snažíme plnit náš koaliční program,“ reagoval Konečný, který dlouhodobě podporuje stavbu multifunkčního centra. Současná hala je podle něj v mnoha ohledech zastaralá a nevyhovuje dnešním nárokům. Na radnici nyní vládnou hnutí ANO, Občané pro Budějovice, Čisté Budějovice a STAN a Společně pro Budějovice (TOP 09 a lidovci).

Odpůrci bourání naopak navrhují, ať se hala staví jinde, protože současná „sportovka“ je podle nich teprve v polovině své životnosti.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...