Diskuse k článku

Sdružení ŠumavaPro vyzývá ministra: Nedovolte kácení v první zóně

Na stůl ministra životního prostředí míří výzva sdružení ŠumavaPro, aby zabránil těžbě dřeva v bezzásahových zónách národního parku. Novinářům to řekli zakladatelé nového uskupení. Výzvou reagují na plány ředitele národního parku Jana Stráského, který chce začít kácet v chráněných zónách kvůli kůrovci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lisak Bystrouch

1. ZÓNY? NEKÁCET

Pokud se začně s těžbou v 1. zónách, pak nemá smysl, aby byla Šumava dál národním parkem, protože už tak budou popřeny všechny funkce a vůbec smysl národního parku jako takového. Těžba v těchto přírodně nejcenějších zónách bude pro park těžkým zásahem, z kterého se bude léta vzpamatovávat - je třeba si zkrátka rozmyslet, jestli je český národ už připravený pečovat o takhle velký národní park, nebo jestli chceme spíše vydělávat na dřevě a rozvoji - tedy několik z nás, že..:-) peníze potečou do kapes především těm, kterým rozhodně o přírodu nejde, my obyčejní lidé přijdeme pouze o krásný kus země, z kterého harvestory a těžká technika udělá měsíční krajinu - moc dobře to znám, na Šumavu jezdím pravidelně a vidím, co dokáží z lesa udělat těžaři. Samozřejmě je to jejich práce, ALE v národním parku by, dle mého názoru, moc práce mít neměli - protože právě to je smyslem národních parků R^

0/0
7.4.2011 11:56

reeh

Vykácet všechno...

"Vykácet  všechno, s ničím se nepárat. A pak všechno vydláždit."

http://vtipy.netroof.eu/item/5158/modry-drevorubec/

0/0
4.4.2011 22:08

zorro_rojo

Re: Vykácet všechno...

Idealne solarnimi panely. A na hrebenech postavit vetrniky!

0/0
5.4.2011 0:02

Lisak Bystrouch

Re: Vykácet všechno...

Skvělý nápad kolego! a taky bych tam rád nějakou tu hospůdku, dyť v těch uschlých lesích člověku rychle vyschne, že;-) a alespoň jeden hypermarket v každý 1. zóně, všude je to samý klíště, tak ať se můžu "navonět" repelentem kdykoliv dostanu chuť. A parkoviště! ať mam kam píchnout ten svůj kočár, přece nepolezu k jezeru pěšky, kde to sme! sme snad civilizovaní chytrý lidi ne, nebudu někde trajdat po lese pěšky.  Jo a ty ledovcový jezera by měly bejt vyhřejvaný, se tam ani koupat nedá - doufám, že to pan Stráský rychle všecko zařídí, jiank na Šumavu teda nejedu 8-o

0/0
6.4.2011 12:36

kareldrabek.blog.idnes.cz

Stojí za přečtení:

http://opatrny.bigbloger.lidovky.cz/c/184638/Fukusima-a-Horska-Kvilda-podruhe-priroda-nam-byt-ukradena-nemuze.html

0/0
4.4.2011 21:22

marmota

Šumava

Může být Šumava na severních stráních národním parkem? Je tam les hospodářský či "urwald"? Rád se zeptám a pak i odpovím. Nejprve odpovím. SM monolkultura za Schwazenbergů, kanál na přibližování dřeva pro sklárny a železnici. Bavoři zatím v koženkách na jižní straně lovili jeleny. Blbové se nyní snaží z hospodářského lesa udělat holinný skanzen. Houpnul jim tam brouk a sežral, co se dalo a šíří se i na LHC sousedů. Ti oprávněně ryčí. Co za lesnické debily tam nalezlo? A nyní se ptám, kterak nelesnicky hospodařit na hospodářském lese, byť je určen ke zvláštnímu určení? Samé suchary, spodní patro SM odsouzeno buření k zániku. Kde by se vzala BR, OL, JS, JR jako semenáčky? Rád se nechám poučit.

0/0
4.4.2011 20:22

Lisak Bystrouch

Re: Šumava

z Vašich slov cítím, že nejste v dané problematice jen pouhý lajk, že :-) V tom případě se též zeptám - jezdíte na Šumavu? byl jste v poslední době např. na Plechým u Plešného jezera? předpokládám, že nikoli - pletu se? Já ano, jezdím tam od roku 2002 a zažil jsem zde celý průběh kůrovcové kalamity a - jezdím tam pořád rád, starý les sice uschl, ale zmlazení je obrovské a je především samovolné, les se spontálně obnovuje a krom smrku tady vyrůstají buky, jeřáby a snad i jasany, kde se tu vzaly nevím, ale jsou tu a začínají utvářet nový les, dejme mu prostor, není třeba pořád jen všechno řídit

0/0
6.4.2011 12:47

majkl1

Nabízí se otázka: Co je to les?

Pokud pod slovem les rozumíme i plochy, na nichž stojí mrtvé a umírající stromy, prosím. Že je jejich rozsah značný, to nechtíc přiznali i "odborníci" svými obavami o "vykácení rozsáhlých ploch". Zajímavé je, že nikdo z těchto "odborníků" nehovoří o tom, že tyto lesy dávno nejsou původním porostem, ale kulturním lesním hospodářstvím. A jak vypadá hospodářství, v němž nikdo nehospodaří, to všichni víme. Vrátit se k původní druhové skladbě je záležitost pro několik generací, ovšem za předpokladu, že se budou držet jednoho základního plánu a ne tento po pár letech stále měnit. Rozhodně nejsem příznivce velkého mýcení, natož kácení do holosečí, ale v (mono)kulturním lese jsou zásahy nezbytné. 

Přenechme lesní hospodářství těm, kteří to mají v popisu práce, tedy lesníkům a nedělejme z toho politikon. Je zajímavé, že kdysi se od našich lesníků učila Evropa i svět. Pak jsme začali "poroučet větru a dešti", nastoupila devastující těžká technika a nyní sklízíme výsledky.

0/0
4.4.2011 15:00

A/D

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

les není jen stromy, les je i půda pod nimi, bylinný porost, houby, hmyz....   Kácením a odvážením kmenů se zničí půda a obnovení lesa bude velmi obtížné. A aj kdyby tam ti hlupci nasázeli stromky, stejně jim tam neporostou. les potřebuje mít pevné základy. Strom roste z hlíny a každý kdo tomu rozumí Vám řekne, že Stráského kroky půdu zničí.

0/0
4.4.2011 15:14

majkl1

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

Pokud jste četl pozorně, píše se o vykácení napadených stromů a jejich odkornění. Kmeny pak zůstanou na místě. Čili nejde o těžbu. Jinak se Šumavě těžilo již několik set let bez větší újmy. Viz třeba technické památky - plavební kanály. To až předchozí a naše generace zavedly do lesního hospodaření těžkou techniku, která je zejména do horských oblastí krajně nevhodná. Od les šetřících technik se tiše upustilo. Tím nemám na mysli zrovna koně, ale třeba přibližovací lanovky. Již si ani nepamatuji, kdy jsem viděl poslední.

0/0
4.4.2011 17:39

A/D

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

De facto se společnost musí rozhodnout, co chce. Buď je Šumava kulturní les, nebo národní park. Dokud je to národní park, měl by platit zákon o národním parku. Ten právě chce Stráský vyhlášením kalamity obejít, a moci se chovat podle zákona zcela jiného. otázkou je, vede li ho k tomu neznalost problematiky nebo ekonomické zájmy.

0/0
4.4.2011 15:16

majkl1

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

Problém je v tom, že jeho  vyhlášením park nevznikne. Jde o čistě administrativní zásah. Prostě kulturní ekosystém se vyhlášením za park zázračně nepromění v ekosystém původní, spíše má tendenci degradovat. A i správa původních území má své problémy a nečekaná úskalí. Jeden příklad: v Yellowstonském národním parku se při jeho ochraně a v dobré vůli přistoupilo k hašení pravidelných lesních požárů. Výsledek byl tristní. Díky hašení se počalo vzmáhat a rozrůstat křovinné patro, a když pak došlo k rozsáhlému požáru, zahynuly i velké plochy lesa. Tam, kde se dříve přehnal požár bylinným patrem a les v podstatě nepoškodil, došlo díky "ochraně" k těžkému poškození až zničení.

Prostě problém ochrany ekosystému je velice složitý, to je na řadu "učených knih" a stejně  nich nebude vše.

0/0
4.4.2011 17:55

Mysel

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

Neni nic jednodussiho nez vyhlaseni parku. Slozitejsi uz je politicka a odborna diskuse na tema, zda chceme skutecne prirozeny les i za cenu desitek let s ponekud depresivnimi holinami nebo ve skutecne chceme "kresne lesy" v duchu schwarzenberske vyrobni tradice. Jak vidno, obe varianty maji sve zastance i zaprisahle odpurce.

0/0
5.4.2011 15:02

Lisak Bystrouch

Re: Nabízí se otázka: Co je to les?

Souhlasím s Vámi, ovšem kůrovcová kalamita paradoxně dala možnost, aby se smrkové monokultury SAMOVOLNĚ začaly měnit v les smíšený, daleko bližší tomu původnímu, který zde rost, než ho "sežral" člověk a následně nyní kůrovec. Jde o to, že na téhle planetě už toho moc původního nezůstalo - díky komu víme, že - ale na Šumavě se nyní naskýtá šance nechat přírodu ať nám ukáže, že dovede pořád ještě hospodařit nejlépe sama. Šumavské lesy jsou pravda spíše hospodářskými lesy, ale jednou je tam národní park a proto těžit zde popírá jeho účel a smysl.. takže buď tady chceme národní park s hospodařící přírodou, nebo ho zrušme a nechme hospodařit lesníky a těžkou techniku, pár lidí si hezky přivydělá na dřevu a pak se mohou vrhnout třeba do Podyjí nebo do KRNAPu :-) Myslím, že je ještě čas něco z šumavské přírody zachránit, pokud se ale začne takto brutálně kácet, pak už bude pozdě.

0/0
6.4.2011 12:56

villík

Co bych k tomu dodal?

Ve státě, kde každej žvaní do všeho ( i když o tom skoro nic neví), nejde vůbec nic udělat!

0/0
4.4.2011 13:55

Najdete na iDNES.cz