V kraji je hitem sdílení kol, lidé hledají i společné kanceláře

  9:24aktualizováno  9:24
Místa, kde pracuje více cizích lidí najednou, růžová kola k zapůjčení nebo pokoje, ve kterých se potkávají zcela neznámí lidé. Sdílená ekonomika je stále oblíbenější i v Českých Budějovicích.

Bikesharing využívá v Českých Budějovicích například i Kristýna Matlachová. | foto: Pavlína Kozáková

Když měla na týden odcestovat do Kodaně, hledala hotelový pokoj. V centru města ale byly všechny drahé, a tak se rozhodla vyzkoušet službu Airbnb. Našla levnější místnost u někoho z místních, který ji navíc odvezl na letiště a připravil snídani.

Tahle zkušenost 22letou Kristinu Řežábkovou tak nadchla, že se rozhodla tuto formu ubytování využívat dál. Při svých cestách od té doby hledá pokoje pouze přes Airbnb a sama v Budějovicích byt pronajímá.

Nabízení pokojů nebo bytů a jejich sdílení s dalšími lidmi přes populární aplikaci je celosvětovým trendem. Nejatraktivnější na tom je podle Řežábkové  vztah mezi hostem a hostitelem.

„Ptám se jich, jak přijedou, a podle toho jim dávám různé tipy na výlety. Zároveň se dá nastavit automatická zpráva, která hostovi přijde. Já do ní popsala cestu z nádraží ke mně, ceny taxi a městské hromadné dopravy nebo kde se dají lístky na autobus koupit a tak dále,“ vypráví studentka Jihočeské univerzity. Vlastní byt pronajímá během dnů, kdy tráví čas u přítele nebo cestuje po světě.

Příliš ale na téhle službě nevydělá. „Nemám to jako hlavní příjem, dělám to pro zábavu. Je to spíše komunita a životní styl,“ líčí. Od září, kdy s Airbnb začala, ji počet nabídek překvapil. Ubytovala několik Čechů, skupinu Chorvatek a další cizince.

Podle jejích zkušeností je v Budějovicích nabídek poměrně málo. Pohled na město v aplikaci, která ukazuje volné ubytování pouze v zadaném období, její slova potvrzuje. I proto se hoteliéři v krajském městě neobávají, že by kvůli Airbnb přišli o zákazníky.

„Služba vznikla jako reakce na místa, kde bylo málo hotelové kapacity, která byla navíc drahá. Taková situace tady nikdy nenastala. Zajímavé navíc je, že tady nabídka Airbnb není nijak výrazně nižší, často je to dokonce naopak. Co do počtu ani není moc výrazná. Proto myslím, že si nabídky tolik nekonkurují. Mezi hoteliéry se tomu příliš pozornosti nevěnuje,“ popisuje Petr Šalda, ředitel hotelu Zvon.

Na Uber si musí lidé počkat

Za mnohem živější považuje Šalda Krumlov, kde je zájem ze strany turistů ohromný. Ale ani tam podle něj nehrozí komplikace pro místní majitele hotelů a penzionů.

„Ubytovací kapacity se zde výrazně nerozšiřují, a tak je možné, že se ve výsledku nabídka Airbnb bude více rozvíjet v Budějovicích než v Krumlově,“ míní Šalda.

Jednou z krumlovských podnikatelek, která službu využívá, je Romana Černíková, majitelka penzionu Barbakán nedaleko centra města. Svůj penzion umístila na populární server booking.com i na Airbnb, zároveň přes Airbnb pronajímá svůj byt také v blízkosti centra.

„Pro mě i hosta je lepší inzerovat na Airbnb. Každý tam má profil, takže vím, kdo přijede, a vztah je mnohem víc osobní a příjemný. Po ubytování si tam pak navzájem dáváme hodnocení. Celý ten proces má určitou nadstavbu,“ vysvětluje.

Kromě pokojů se dá ale sdílet i auto, jako je to u služby Uber. Na jihu si na ni lidé budou muset ještě počkat.

„V tuto chvíli se plně soustředíme na službu v Praze a Brně. Výhledově samozřejmě přichází v úvahu další velká města, jako Budějovice,“ dodává mluvčí pro Česko a Slovensko Miroslava Jozová.

Od letošního roku se do krajského města dostalo ale sdílení aut carsharing. „I v jiných městech jsou začátky pozvolné, což platí i pro Budějovice. Jsme připraveni přidávat další vozidla s tím, jak bude stoupat využití. Teď zde máme jedno auto a další by se mohlo objevit po Novém roce,“ říká Michal Šimoník, ředitel firmy Autonapůl.

V současné době jedná s vedením města o výhodnějším parkování. V průměru vychází na auto v Budějovicích 10 až 15 uživatelů měsíčně. Částka za půjčení zahrnuje cenu za ujeté kilometry a celkový čas, po který uživatel auto má.

Zájemce musí s firmou podepsat smlouvu a složit pětitisícovou kauci. Za kilometr zaplatí 4,90 koruny včetně platby za dálniční známku, servis a palivo. Za hodinu dá klient nejméně 27,20 koruny.

V Budějovicích je sto kol

Obyvatelé Budějovic rádi využívají i úspěšný projekt Rekola. V celé České republice má dokonce město pod Černou věží po Praze druhé největší zastoupení. Celkem je po Budějovicích rozmístěna stovka kol, která si mohou lidé půjčit pomocí SMS zprávy nebo mobilní aplikace. Nutná je samozřejmě registrace a poplatek.

V kraji jsou Budějovice zatím jediným městem, kde se po ulicích růžová kola prohánějí.

„Hodně záleží na daném městě. Teď máme zkušenost s 50tisícovými Teplicemi, takže se nebráníme těm menším. Na jihu Čech bylo něco v jednání, ale teď nemám informace o ničem konkrétním. V Budějovicích chceme službu rozšiřovat například o napojení na MHD. Jednáme s městem o tom, jak to posunout dál,“ říká autor projektu Vít Ježek.

A kam jinam vyrazit na sdíleném kole než do společné kanceláře. Jedno takové místo se nachází v Široké ulici v centru Českých Budějovic, kam se loni na jaře přesunula jediná sdílená kancelář, coworkingové centrum Cowo CB. Zde si mohou lidé zaplatit určitý objem hodin a v průběhu měsíce sem docházet pracovat. Například 35 hodin měsíčně stojí 650 korun.

„Zákazníci jsou hlavně ti, kteří jezdí z Prahy nebo zahraničí. Výhod je několik. Navazují se zde například kontakty z jiné branže, díky čemuž se navzájem propojují. Potká se tu grafik s člověkem z marketingu nebo někým, kdo tvoří aplikace. Navzájem se ptají a pomáhají si. V budoucnu bychom chtěli prostor rozšířit, aktuálně sem dochází něco okolo 20 zákazníků,“ dodává Kristýna Mokráčková, PR manažerka Cow CB. Další společný pracovní prostor využívají lidé také v CoWorking Tábor.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší...

Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě...

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz