VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

  • 50
Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na mobil dvě mláďata rysa ostrovida s jejich matkou, jak odpočívají ve sněhu. Poštěstilo se mu to, když byl v přírodě kontrolovat fotopasti, které mají tuto kočkovitou šelmu zachycovat.

„Nejprve jsem netušil, že jsou to rysové. Šlapal jsem na sněžnicích a foukal ostrý, silný vítr, takže ani nebylo slyšet, jak mi křupe sníh pod nohama. Asi proto si mě nejprve vůbec nevšimli,“ přemýšlí Čech.

Jako externí zaměstnanec Správy NP Šumava se ten den vydal na běžnou kontrolu fotopastí, kterých na území parku spravuje okolo čtyřiceti. Podílí se totiž na mezinárodním projektu monitoringu této kočkovité šelmy. Výprava mu však nabídla kuriózní podívanou.

Nejdříve měl fotograf za to, že vidí strženého jelena, nedaleké větve mu z dálky připomínaly parohy. Když se však přiblížil na dvacet metrů, uviděl, že se na sledovaném místě něco pohnulo.

„Zpozorovalo mě jen jedno kotě, ale hned zase položilo hlavu a spalo dál. Zalehl jsem a plížil se směrem k nim, nakonec jsem od nich byl deset nebo patnáct kroků,“ vzpomíná.

„Bohužel jsem u sebe neměl fotoaparát, jen mobil. Byl jsem v šoku a úplně se mi klepaly ruce, tak jsem ze sněhu udělal provizorní stativ, zapíchl do něj mobil a zapnul nahrávání. Pak už jsem jen koukal.“

Asi dvacet minut šelmy spaly, pak se postupně probraly a hosta zpozorovaly, jak je vidět na sestřihu nahrávky. „Byla mi hrozná zima a přemýšlel jsem nad tím, že jsem batoh nechal pohozený někde vzadu za mnou. Ale byl jsem ohromen, vůbec bych nečekal, že by se mi někdy něco takového mohlo povést,“ těší Vladimíra Čecha.

Fotí po světě divoká zvířata

Nahrávka vznikla v severozápadní části národního parku. Když partička rysů z místa odešla, Čech se ji nepokoušel stopovat. Rychle v nedaleké fotopasti vyměnil paměťovou kartu a baterii, pak pokračoval k dalším.

Rysi a jiné úlovky fotopastí

„Měl jsem jich ten den zkontrolovat ještě hodně, takže jsem si nestihl pořádně uvědomit, co se mi povedlo,“ podotýká třicetiletý muž z Horšovského Týna na Domažlicku, který využil možnosti účastnit se zmiňovaného projektu 3Lynx, který má za úkol monitorovat rysa ostrovida v pěti evropských zemích.

Už pět let se Vladimír Čech zabývá focením zvěře divoké přírody, a to v Česku i po světě.

„Loni v březnu se mi podařilo v Mongolsku vyfotit levharta sněžného, to je pro mě úžasný úlovek,“ upozorňuje fotograf.

A překonalo nynější video s rysy tuto laťku? „Co se týče unikátnosti zvířete, tak levhart je asi výš. Na druhou stranu, zachytila ho moje fotopast, takže jsem u toho přímo nebyl. S rysy to bylo v mé přítomnosti a prakticky doma. Takže naživo to byl zážitek asi nejsilnější,“ dodává.