Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost Šumavy? Inspirujme se za hranicemi, říkají turisté

  11:47
Poslanci v úterý projednávali novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má rozhodnout o nových pravidlech pro národní parky. A zejména pro národní park Šumava. Reportér MF DNES v ten den zjišťoval, co na to říkají turisté.
Rokytská slať v Národním parku Šumava

Rokytská slať v Národním parku Šumava | foto: Pavel Ouředník

Sedím v pozorovatelně u výběhu rysa Davida, blízko Návštěvnického centra na Kvildě v srdci Šumavy. Asi za hodinu začnou poslanci v Praze projednávat zákon, který národní parky u nás promění. Jak, to zatím není jasné.

Já přijel, abych zjistil, jak se na věc dívají návštěvníci národního parku. Přicházejí se dívat na největší kočkovitou šelmu naší přírody. A jen málokdo z nich se mnou nechce mluvit. Většina ví, na co se ptám. A co mě překvapuje ještě víc, že chtějí své názory sdílet.

„Chápu, že místní chtějí mít z přírody přínos. Česká republika ale nemá tolik zachované přírody, aby s ní mohla hazardovat. Znám to třeba z Tater, které už na mnoha místech ztratily svou tvář kvůli hotelům a sjezdovkám. Vnímám to jako nevratný proces a myslím, že Šumava si něco takového nezaslouží,“ říká Apolonia Sejková, která studuje v Brně a pochází ze slovenského Prešova. Na Šumavě je poprvé v životě.

Jiný názor slyším už kousek od výběhu rysů. „Na Šumavě jsem po dlouhé době, byla jsem na mateřské. A to, co vidím kolem sebe, to je velká změna. Myslím si, že je třeba les chránit, než tady přijdeme o všechno. Krajina je člověkem poznamenaná a naše republika je hrozně malá na to, abychom měli místa pouze pro divočinu,“ míní žena z Písecka, která k výběhu vede své dvě děti.

Za jeleny a rysy míří rodiny s dětmi

Další názory lidí, které cestou ke Kvildě potkávám, se tísní většinou mezi těmito dvěma póly. „Jezdíme sem často, nemáme to z Písecka daleko. Myslím, že bychom se měli inspirovat tím, jak to dělají za hranicemi, kde to funguje. U nás se pořád nemůžeme domluvit, jestli chceme divočinu, nebo McDonald’s na Kvildě. To bych já rozhodně nechtěl. Spíš bych byl pro přírodu, už začíná být jasné, že si dokáže poradit. Ale tak, aby byla přístupná, a ne jako před lety v době hraničního pásma,“ přemýšlí Marek z Písecka.

I když prší a v bílé stopě se jen občas mihne nějaký náruživý běžkař, za jeleny a rysy míří po poledni často i rodiny s dětmi.

„Jezdíme sem skoro každý rok. Teď jsme byli ve vlčím výběhu na Srní a zrovna se chystáme podívat na rysa a jeleny. Na Šumavě by mělo být místo pro návštěvnická centra, kde se lidé seznámí se životem zvířat, která ve volné přírodě potkají jen málokdy, ale i pro divočinu, kam bude třeba omezený přístup. Jezdíme sem prakticky od dětství a je pravda, že tady razantně přibyla výstavba, která se sem vůbec nehodí, a je tu i více lidí. Někam by se mohl přístup i zpřísnit,“ říká rodina Vaverkova z Kladna.

Od návštěvnického centra se přesouvám přímo na Kvildu. I tady jsou lidé sdílní. Většina z oslovených o tom, že se má za chvíli projednávat zákon, který výrazně ovlivní podobu českých národních parků, neví. Řada z nich ale je v obraze.

„Celý ten nesmysl dlouhodobě sleduji. Nechápu, co obcím na Šumavě chybí. Jsou tady všude nové domy, nezdá se, že by se tady měli lidé špatně. A navíc mohou dýchat čerstvý vzduch a do nádherné přírody to mají pár kroků. Ať si zkusí jít žít k nám do Třince,“ líčí před kvildským kostelem muž středního věku, který se představuje jako Petr.

Babičky se obracejí v hrobě

Před Informačním střediskem Kvilda narážím i na další názory. Nad současným, z jejího pohledu bezútěšným stavem Šumavy, se pozastavuje Irena Šmatová ze Sušice. „Aby se naše babičky a prababičky obracely v hrobě, jak tady lesy vypadají. To, jak se tady hospodaří, to je velmi zlé. Nevadí mi ani tak kůrovec, ani to, že se těží. Když tam ale zůstává to dřevo, kterého je opravdu škoda, to je strašné. Určitě by se dalo využít, zpracovat. To, co brouk sežere, neumíme zhodnotit. A kácí se zdravé a silné dřevo. Když přijdu na druhou stranu do Německa, připadá mi, že lesy tam jsou mnohem upravenější. Tady u nás je to smutný les. Chodila jsem sem s prarodiči, s rodiči na houby, ale za těch 25 let to tady jde pořád k horšímu,“ míní žena, která jezdí na Kvildu pravidelně běžkovat.

Podobně jako ji jsem zastavil celkem asi 40 lidí, některé samotné, jiné s rodinou. Jejich názory se různily, v jednom se ale shodli vlastně všichni. V potřebě pevných pravidel. Jaká ta pravidla mají být, v tom se názory různily.

„Mně to vyhovuje tak, jak je to teď, i když mě udivuje, jak moc tady přibývá turistů. Já vím, že je to pro místní možná těžké, nejsem však pro rozvoj výstavby, ale pro přírodu. Pravidla by ale měla být jasně daná,“ míní Renata Sedláčková, která na Šumavu míří pravidelně ze středních Čech.

  • Nejčtenější

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Cyklista na Táborsku nedostal přednost. Střet s autem nepřežil

12. května 2024  19:25

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vyjížděli jihočeští policisté, hasiči i záchranáři....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkovací dům za 145 milionů nabízí pětistovku míst, využitý bývá sotva z poloviny

9. května 2024  9:21

Řidiči v Českých Budějovicích dlouho upozorňovali, jak moc chybí místa pro auta v centru. Teď je...

Vyškov i Táborsko mají baráž o první ligu jistou, Kroměříž sestupuje

11. května 2024  20:17

Fotbalisté Vyškova a Táborska mají jistotu, že si zahrají nejhůře baráž o nejvyšší soutěž. Oba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z 10 na 70 tisíc turistů. Budějovické letiště začne fungovat celoročně

8. května 2024  9:31

V květnu odstartuje letadlo do turecké Antalye, v Plané u Českých Budějovic tak začne druhá sezona...

Na Šumavě si někdo rozdělal oheň, správa národního parku je zděšená

15. května 2024  15:13

Správce Národního parku Šumava šokoval nález čerstvého ohniště na jednom z vrcholů nedaleko jezera...

Festival Jižní Svéráz oživí náplavku Vltavy, propojí nezvyklá místa s uměním

15. května 2024  12:53

Multižánrový festival Jižní Svéráz odstartuje v pátek 17. května na budějovické náplavce pod...

Mrazy napáchaly škody na jabloních i řepce, většina úrody ovocnářů je pryč

15. května 2024  9:22

Březnová vedra a dubnové teploty pod nulou způsobily, že ovocnáři už na jaře mluví o tom, že úroda...

V Jihočeském kraji chybí velké hotely. Znamená to limit pro světové akce

14. května 2024  15:21

V Českých Budějovicích plánují hotely v areálu výstaviště i na Dlouhé louce. Problém brzdí i...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...