Dřevěná budka na náměstí má i sprchu, přespí v ní Jiří X. Doležal

  14:03aktualizováno  14:03
Jako myslivec na číhané pozorující ruch v centru města. Tak si budou v nadcházejících týdnech připadat lidé, kteří zabydlí takzvaný minimální dům na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Dřevěná budka na čtyřech vysokých nohách s obytnou plochou 6,25 metru čtverečního vyrostla před radnicí v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dřevěná budka na čtyřech vysokých nohách s obytnou plochou 6,25 metru čtverečního vyrostla před radnicí. Pár dní v ní stráví například známý novinář Jiří X. Doležal, umělec a kurátor Domu umění Michal Škoda či kunsthistorik Milan Kreuzzieger.

Stavba je součástí nové výstavy Week In Self od Mjölk architektů. Ti připravili pro Budějovice speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu – veřejnému prostoru.

Vítejte v minimálním domě

"Každý obyvatel domku si se svým časem naloží, jak chce. Může jen pozorovat denní a noční dění na náměstí, psát deník, tvořit umění nebo hrát na kytaru. Samozřejmě může i přijímat návštěvy. Stačí, když jim dolů spustí provazový žebřík," přiblížil Michal Škoda, kurátor Domu umění.

Dodal, že v dřevěné budce bude matrace, elektrika, záchod, sprcha, lednička i vařič. "Dům lidem nabídne novou zkušenost z obývání minimálního prostoru. Ojedinělý zážitek uvnitř města přinese také procházejícím obyvatelům. Vytrhne je tak z běžného uspořádání prostoru a věcí," přemýšlí Škoda.

Ateliér Mjölk

Ateliér Mjölk založili tři absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Časem se sdružení rozrostlo o několik dalších členů. Jejich velkým úspěchem bylo loňské vítězství v prestižní mezinárodní soutěži The Warming Huts v kanadském městě Winnipeg. V konkurenci 40 návrhů z celého světa získali nejvyšší ocenění a spolu s dalšími třemi vybranými architekty realizovali svůj návrh Polární slepice sloužící jako úkryt pro unavené sportovce. Ateliér se zabývá i tradičními projekty. Dokončil například vyhlídkovou věž v Heřmanicích nebo domy v Třebáni.

V Galerii současného umění naleznou návštěvníci velkoformátové snímky dalších projektů od Mjölk architektů. Mezi nimi je i slavná sauna uprostřed liberecké přehrady, kterou na sebe Mjölk architekti poprvé výrazně upozornili v roce 2010.

Saunu na nevyužité betonové ploše darovali městu. Na příkaz Povodí Labe byla ale odstraněna.

Mjölk architekti budou až do konce českobudějovické výstavy 7. října trávit každý den přímo v Domě umění. Vedle své práce u počítačů se budou věnovat všem návštěvníkům galerie.

"Ti si s nimi mohou popovídat o samotné výstavě, domku na náměstí nebo problému veřejného prostoru, což je nejen v Budějovicích dost aktuální téma," podotýká Škoda.

Výstavu oživí ve středu 19. září přednáška o veřejném prostoru v podání Pavly Melkové a Miroslava Cikána, což jsou letošní vítězové Grand prix Obce architektů. O pět dní později si připravili výstup i Mjölk architekti. Ve čtvrtek 27. září bude koncert zpěvačky Carly Bozulich.

Autor:

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Průvodci šumavskou divočinou zavedou turisty nově na Obří hrad

Martin Jelínek vodí turisty vodí po západní části Šumavy.

Do šumavských klidových území běžně nikdo nesmí. Program Průvodci divočinou ale letos už pojedenácté zavede skupinky...

Výstaviště získá nový vstup a parkoviště, zvažuje se i Science Centrum

Jedna z možných budoucích podob přední části areálu Výstaviště v Českých...

Českobudějovické výstaviště má před sebou roky plné investic, které mají areál o rozloze 26 hektarů výrazně proměnit....

Na festivalech zahraje kapela Kryštof i držitelé Grammy Take 6

Táborské letiště Čápův dvůr obsadil od pátku do neděle festival Mighty Sounds.

Českým Krumlovem budou znít známé operní árie i muzikálové melodie, táborské letiště obsadí fanoušci punku, ska i...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz