(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podnikatel dostal za podvod pět let. Soud neuznal jeho nepříčetnost

  • 3
Českobudějovický krajský soud poslal za podvod na pět let do vězení dvaačtyřicetiletého podnikatele. Stejného muže přitom před dvěma lety obžaloby zprostil pro nepříčetnost. Vrchní soud v Praze v odvolacím jednání rozsudek zrušil a nařídil nové dokazování včetně revizního psychiatrického posudku.

„Posuzovali jsme znovu všechny skutečnosti včetně dalšího znaleckého posudku. Všechny tyto okolnosti svědčí o tom, že obžalovaný měl v době skutku ovládací a rozpoznávací schopnosti a byl si svého konání vědom,“ zdůvodnil předseda senátu Michal Kubánek.

Příběh, který navozuje otázku, jestli se dá duševní porucha přesvědčivě hrát, nebo nikoli, se odvíjí od roku 2012.

V té době majitel stavební firmy KStav CZ z Vimperka Karel S. objednával zboží a faktury neplatil. Dodavatelům stavebních materiálů, pohonných hmot a bankám nezaplatil více než 11 milionů korun.

Podle obžaloby věděl, že je nesolventní. Objednávat přestal až po urgencích, které se na něho sypaly od věřitelů ze všech stran. V té době si začal obžalovaný stěžovat na psychické potíže a bludy, léčil se u psychiatrů. Tvrdil například, že ho pronásleduje zednářská lóže.

Duševní poruchu u něj diagnostikovali znalci při prvním soudním jednání. Díky jejich posudku dostal obžalovaný invalidní důchod a letos ho soud v Prachaticích částečně zbavil svéprávnosti.

V tomto roce duševní stav obžalovaného přehodnotili psychiatři z léčebny v Bohnicích.

Krajský senát v novém rozhodnutí konstatoval, že obžalovaný v roce 2012 projevoval známky nestandardního chování, ale to bylo způsobené stresem kvůli dluhům. O tom, že svou situaci chápal a vnímal, svědčí i jeho snahy odvrátit pád firmy sjednanými splátkovými kalendáři a úvěry. Také pokusy odklánět část firemního majetku.

Obžalovanému hrozilo vzhledem ke škodě, kterou způsobil, až deset let vězení.

Senát zohlednil jeho dosavadní bezúhonnost, na druhé straně poukázal na vysoký počet věřitelů, které s jejich nároky odkázal na občanskoprávní soud.

Soud také obžalovanému na šest let zakázal činnost ve vedení firem. Rozsudek není pravomocný, procesní strany se k němu nevyjádřily.