Proč se městská firma vůbec pustila do finančního obchodu a pomohla nově vznikající společnosti, neumí dnes nikdo vysvětlit. Případ bude vyšetřovat policie, která už v podniku prověřuje jinou kauzu – podezření, že si bývalí manažeři platili z firemních peněz zábavu v nočních klubech.
Teplárna Strakonice, kterou z většiny ovládá město, pořídila akcie pražské firmy Rentera v roce 2006, tedy v roce, kdy akciová společnost vznikla. Zaplatila za deset kusů 100 tisíc korun a k tomu poskytla nové společnosti bezúročnou půjčku 9,9 milionu.
„Ta by měla být po valné hromadě společnosti, která rozhodne o zvýšení základního kapitálu, započtena proti závazku z upsaného základního kapitálu,“ vysvětluje teplárna ve výroční zprávě z roku 2006 obchod.
Zjednodušeně řečeno: firma půjčku nebude vracet, ale teplárna bude mít větší podíl na základním kapitálu firmy, tedy akcie celkem za 10 milionů korun. To se také stalo a v roce 2007 už teplárna informuje ve výroční zprávě, že vlastní deset akcií za deset milionů korun, čímž má podíl ve firmě ve výši tří procent.
Rentera je přitom společnost, která sama sebe popisuje jako investora do bonitních společností a projektů, kupuje a spravuje lukrativní nemovitosti nebo firmy z oblasti cestovního ruchu. S teplárenstvím však nemá nic společného.
„Je to úplný nesmysl, co udělali. Takto by společnost, která se zabývá výrobou tepla, investovat neměla. Minimálně to potvrzuje má slova o špatném hospodaření,“ kroutí hlavou starosta města Břetislav Hrdlička ze Strakonické veřejnosti, když mu MF DNES ukázala smlouvy.
Z nich vyplývá, že teplárna se v roce 2012 rozhodla, že akcie prodá. Podle stanov firmy Rentera je musela nejprve nabídnout ostatním akcionářům. V dopise tak oslovila všechny, zda jejích deset akcií nechtějí – za 660 tisíc korun jednu, celkem tedy za 6,6 milionu korun. Proč výrazně levněji, než byla nominální hodnota a částka, kolik ji akcie stály, a jak vůbec cenu vypočítala, se v dokumentech neuvádí a firma to nijak nevysvětluje.
Chtěli jsme zúročit volné peníze
Na nabídku reagoval největší akcionář, firma Rentera Central Europa S.A. z Panamy, která po akciích skočila.
„Pochopil jsem z toho, co mi ukazujete, že teplárna přišla o peníze. A to si myslím, že je špatně. Dnes veškeré smlouvy s vnějším světem a obchodními partnery kontroluje právní oddělení a vše je v dikci představenstva,“ popisuje Radek Motl, nový ředitel teplárny.
Ve Strakonicích se po komunálních volbách vyměnilo po šestnácti letech vedení města a zároveň tak i někteří manažeři městských podniků. Skončilo i vedení teplárny, které právě smlouvy s firmou Rentera podepisovalo. Bývalý ředitel podniku Aleš Seitz, jehož podpis na smlouvách je, má vypnutý mobilní telefon a telefon nezvedá ani nikdo ve firmě Rentera.
V představenstvu teplárny byl v době obchodu i bývalý starosta města Pavel Vondrys coby místopředseda. Ten dnes popisuje, že teplárna v minulosti měla snahy zúročit volné peníze, a tak různě investovala.
„Osobně si nemyslím, že by se tam děly nějaké machinace, vím, že tehdejší paní finanční ředitelka se snažila, když měla volné finanční prostředky, ukládat je a zhodnocovat, aby to teplárně něco přinášelo,“ uvedl exstarosta Vondrys.
V roce 2012, v době obchodu, měla firma Rentera základní kapitál 407 milionů korun a ten rok vykázala ztrátu téměř 1,5 milionu korun. V dalších letech už se jí ale dařilo – například z poslední zveřejněné výroční zprávy z roku 2014 uvádí zisk 6,7 milionu.
O kauzu se nyní budou zajímat jihočeští kriminalisté. „Policie pracuje i s tím, co se objeví v tisku,“ potvrdil jejich mluvčí Jiří Matzner.