Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou na Písecku

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou na Písecku | foto: archiv Albrechtice nad Vltavou

Písecko a Blatensko nabízejí přírodu i legendami opředené památky

  • 0
Hrady, zámky a krásná příroda. Tak by se dala ve stručnosti shrnout oblast Jihočeského kraje nazvaná Písecko a Blatensko. Region také návštěvníkům nabízí krásné výlety do přírody plné lesů, rybníků a řek.

Kromě toho kulturní památky severní části Jihočeského kraje vyjma zajímavé historie často oplývají řadou legend a mají tak svého jedinečného genia loci.

„Oblast Písecka a Blatenska je jeden z nejmalebnějších koutů jižních Čech, který je jako stvořený k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Jak již její název napovídá, jejími přirozenými centry jsou Písek, historický klenot na řece Otavě, a Blatná, známá také jako město růží,“ láká na návštěvu regionu jednatel destinační společnosti Píseckem Michal Jánský.

Návštěvníci však také mohou vyrazit například na hrad Zvíkov, který stojí na skalním výběžku na soutoku Vltavy a Otavy. Jedná se o rozlehlou gotickou stavbu s několika vyhlídkami. Z těch si užijí výhledy na řeky se skalnatými břehy, jejichž vrcholky lemují husté lesy.

K hradu se také váže pověst o zvíkovském raráškovi, který se na hradě prý zjevuje jako trpaslík, krkavec, pes s ohnivýma očima, černý kocour nebo průhledný přízrak.

Písecko a Blatensko

Jak se tam dostat: Oblast najdete přibližně na půli cesty mezi Prahou a Českým Krumlovem.

Města: Jak již název oblasti vypovídá, přirozenými centry jsou města Písek, který je historickým klenotem na řece Otavě, a Blatná, známá také jako město růží.

Kultura: Navštívit můžete píseckou Sladovnu i regionální muzea v obou městech. V centru Písku na náplavce Otavy u Kamenného mostu se každoročně můžete podívat na obří pískové sochy. Za zmínku stojí také zámek Orlík s rozsáhlým anglickým parkem nebo hřbitov v Albrechticích nad Vltavou, který je jednou z nejvýznamnějších románských staveb v jižních Čechách. Kdo má rád středověkou poetiku, neměl by minout například gotické tvrze v Kestřanech.

Zajímavost: Na Blatensko návštěvníky donedávna lákal také Kadovský viklan, 30 tun vážící a 11 metrů v obvodu měřící balvan usazený na metr vysoké skalce. Přírodní památku však toto léto zničila skupinka opilců, kteří mohutný kámen svalili na zem.

Podle pověstí prý vyrušuje především v klenuté komnatě, která dříve sloužila k ubytování hostů. Objevovat se měl kolem půlnoci, běhal a skákal po místnosti a vydával různé zvuky.

Jeho příběh pak na hradě každý rok připomíná Zvíkovské divadelní léto, které pořádá divadelní spolek Prácheňská scéna. Na představení o raráškovi tak můžete vyrazit již 29. července.

Záhadné duchařské příběhy jsou však spjaté i s dalšími píseckými a blatenskými hrady a zámky. Podle nich byl například zámek Orlík, do kterého můžete od Zvíkova dorazit i výletní lodí, založený na místě velkého orlího hnízda. Do něj mohutný dravec údajně odnášel unesené děti.

Zajímavá pověst o smrti tří princezen se váže také ke třem kapličkám v nedalekých Cerhonicích, kde se narodil spisovatel Ladislav Stroupežnický. Obec sousedí s Miroticemi, rodištěm malíře Mikoláše Alše, který v Národním divadle vyzdobil 14 lunet. V městečku můžete navštívit také jeho rodný dům.

Samostatnou kapitolou je v regionu nádherná příroda se stovkami kilometrů značených turistických tras a cyklostezek, řada přírodních rezervací a rozhleden.

Letní ubytování s iDNES Premium: Výhody i možnost vyhrát luxusní dovolenou

„Pro samotáře nabízí region dostatek tichých zákoutí, ve kterých se dá uniknout před shonem dnešního světa. Nekonečné vodní plochy Orlické přehrady lze brázdit na výletních parnících, u Písku se můžete vypravit do místních hor a na Blatensku se ponoříte do tajuplné krajiny rybníků, blat a čertových kamenů s drobnou sakrální architekturou,“ vyjmenovává Jánský.

Nedaleko Písku můžete navštívit téměř 35 metrů vysokou rozhlednu Jarník stojící ve výšce 606 metrů nad mořem. Po vyšlápnutí 182 železných schodů si užijete výhled na Písek, Šumavu a Novohradské hory. Za dobrého počasí pak dohlédnete až na vzdálené Brdy a Českomoravskou vrchovinu.

Za zajímavou kombinací zvířat a architektury se můžete vypravit do píseckého Zemského hřebčince postaveného v tudorovském slohu nebo do blatenského zámku, který je obehnaný vodním příkopem a můžete ho znát například z pohádky Šíleně smutná princezna.

Kromě nočních divadelních prohlídek můžete do zámku vyrazit také na procházky zámeckým parkem ve společnosti lam alpak.

„V ohrádce jim nejprve návštěvníci dají něco dobrého. S alpakami na vodítku si následně projdou celý park, kdy si poslechnou výklad nejen o lamách, ale i o zámku,“ popisuje provozní zámecké pokladny Monika Meškalová.