Více kontejnerů a častější svoz odpadu, Budějovice chtějí být čistší

  11:05aktualizováno  11:05
Větší počet kontejnerů, častější svoz odpadu a další změny mají zvýšit čistotu v Českých Budějovicích. Na sídlištích se plánují podzemní kontejnery. Velkých nádob na sklo loni v ulicích přibylo třicet. Už se nemá opakovat nepořádek z loňského léta na Sokolském ostrově.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

S plastem musí vyběhnout nejpozději v pondělí. Pak už by mohlo být pozdě, protože kontejner bude nejspíš přetékat a vyvezou ho zase až ve čtvrtek.

V Českých Budějovicích to s tříděním a nedostatkem volného místa v nádobách na odpad došlo tak daleko, že už si někteří obyvatelé plánují, dokdy mají své vytříděné obaly vyhodit.

Dalším je to ale jedno, nechají vše jednoduše vedle kontejneru, a tak to často na sběrných místech vypadá jako na skládce.

Mnozí politici slibovali na podzim, když vrcholil předvolební boj, změnu. MF DNES teď zjišťovala aktuální stav. První dílčí úpravy už jsou vidět a na další se má dostat letos.

Třeba v Suchém Vrbném přibyla na jednom z frekventovaných míst další nádoba na papír o velikosti 1 500 litrů, a situace se tak výrazně zlepšila, s plasty tam však problém přetrvává. V Žižkově třídě zase společnost FCC, která se o odpady v Budějovicích stará, začala vyvážet dvakrát týdně místo jednou.

„Informace o nádobách na separovaný odpad máme, pravidelně je aktualizujeme v naší aplikaci. V roce 2018 se ve větší míře doplňovala stanoviště o nádoby na sklo. Celkem byl jejich počet navýšen o třicet kusů. Nedostatečná kapacita se řeší operativně právě přidáním kontejnerů navíc nebo zvýšením četnosti svozu,“ upřesnila Kristina Jakubcová, mluvčí FCC. Doplnila, že v současné době je napříč městem celkem 381 stanovišť na tříděný odpad.

Podle některých obyvatel by však změny mohly být pružnější. „Pořád mám v hlavě obří celostátní kampaň, ať nejsme líní a třídíme odpad. Dobře, já třídím, ale chci k tomu mít také podmínky. Nechci, aby se mi stalo, že z deseti pokusů, kdy přijdu ke kontejnerům, bude šestkrát ten na plast či papír plný, to mě pak přestává bavit,“ upozornil jeden z obyvatel Pražského sídliště Martin Valenta.

Není to sice řešení, ale k orientaci může pomoci elektronická mapa s místy separovaného odpadu

Vyhledat tam lze nejbližší stanoviště s kontejnery na tříděný odpad. Také je tam uvedeno, jaké druhy nádob jsou na místě a kdy se vyvážejí. Existuje tak reálná šance přijít k prázdnému kontejneru včas.

Musí se zlepšit stav na Sokolském ostrově

Odpady má nyní na radnici na starost náměstek primátora Ivo Moravec. „Město je trochu jako ocelová loď, takže chvíli trvá, než se podaří některé věci rozhýbat. Ale po částech se snažíme situaci zlepšovat,“ uvedl Moravec.

V minulém týdnu měl další jednání se zástupci FCC, ale už na dřívější schůzce si stanovili patnáct úkolů, které mají přispět k větší čistotě krajského města.

„Nyní jsme například vyhodnocovali stav při uplynulých adventních trzích, který byl určitě lepší než o rok dříve. Uvnitř areálu měl na starost pořádek pořadatel. Stávalo se však, že menší koše byly vynesené, ale kontejnery kolem přeplněné,“ podotkl náměstek.

Právě tam je třeba další zlepšení, aby se podobná situace příští rok neopakovala. Stejně tak už se nemá vracet naprosto tristní stav z loňského léta na Sokolském ostrově. Když začaly první horké dny, oblíbené místo bylo plné lidí, ale na úklid a včasné vysypávání košů nikdo nedokázal zareagovat.

„Musí to fungovat podobně jako chytré řízení křižovatky. Když zhoustne ve špičce provoz v nějakém směru, tak tam je pak déle zelená. Když jsou koše v určitém období častěji plné, musí se pak také v tom období častěji vyvážet,“ vysvětlil Moravec.

Mezi důležité úkoly počítá stavbu dalších podzemních kontejnerů ve městě. Těch je v Budějovicích zatím jen pár – na Piaristickém náměstí a Lannově třídě. V minulosti je zástupci radnice chtěli také v centru v Široké ulici a v parku v Dukelské, ale nakonec se na ně nedostalo. „Nemusíme se ovšem soustředit jen na centrum a širší okolí. Určitě chci, aby byly i na sídlištích Vltava, Šumava a Máj,“ konstatoval Moravec.

Pro umístění podzemních kontejnerů už město s firmou FCC hledá vhodnou lokalitu. Někteří by uvítali i hustější síť, s tím je však podle FCC problém. „Vytipování místa pro nové stanoviště je složitější proces. Musí jít o vhodnou lokalitu, kde nebudou vadit občanům kvůli hluku při vhození skla či z hlediska zachování parkovacích míst,“ vysvětlila Jakubcová.

Upozornila také na problém s černými skládkami. Stačí, aby někdo vedle běžné nádoby na komunální odpad vyhodil třeba starou pračku nebo gauč, už se to řeší jako černá skládka. V Budějovicích je takových případů přibližně 350 měsíčně. Ročně to pak městský rozpočet stojí v průměru jeden a čtvrt milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lvy do zoo nedám, to se raději přestěhuji do ciziny, říká chovatelka

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Chovatelce šelem Ivě Lapkové Zelinové z Jindřichohradecka se před několika dny nepodařilo získat dodatečné povolení k...

Druhá liga: Budějovice uspěly ve Vítkovicích, Hradec padl s Jihlavou

Jihlavští fotbalisté slaví gól na hřišti Hradce Králové.

Fotbalisté Českých Budějovic porazili v druhé lize Vítkovice na jejich hřišti 2:1 a zvítězili v devátém utkání za...

Další z rubriky

V Táboře se politici hádají o centrum pro seniory za tři sta milionů

V Sezimově Ústí postavili za 86 milionů korun dům s pečovatelskou službou.

První odhad byl 170 milionů korun, pak mělo být centrum pro seniory v Táboře za 240 milionů. Jenže tolik mají podle...

Od květin zběhla k sirupům. Vyrábí je v Třeboni podle starých receptů

První jarní sirup dělá Lada Čuříková v Třeboni z kopřivy. Následuje pampeliška,...

Lada Čuříková provozovala největší květinářství v Třeboni, ale před čtyřmi lety se rozhodla pro změnu. Začala...

Pobytu na sále se nevzdám, říká nový ředitel budějovické nemocnice

Novým předsedou představenstva Nemocnice České Budějovice se stal Michal Šnorek.

Novým šéfem českobudějovické nemocnice je kardiolog Michal Šnorek. Volba šestatřicetiletého lékaře není překvapením, v...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz