Jak pracovala českobudějovická koalice? Za tři, tedy průměr

  9:30aktualizováno  9:30
Koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL končí v Českých Budějovicích svou vládu v tomto volebním období. MF DNES porovnala, jak se podařilo naplnit sliby koaliční smlouvy.

Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Největší prohra? Krach projektu Multifunkčního centra Dlouhá louka. Největší úspěch? Dotažení stavby silnice, která nově spojuje sídliště Máj a Vltavu.

A jedna zásadní věc, která v sobě spojuje obrovské množství negativních i pozitivních reakcí - parkovací zóny na Pražském předměstí.

I tak lze hodnotit fungování koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL na českobudějovické radnici, jejíž mandát se blíží ke konci.

MF DNES prošla koaliční smlouvu a porovnala programové priority s realitou. Pro úplnost dodejme, že na začátku volebního období vládla sedm měsíců koalice ANO, Občanů pro Budějovice, TOP 09 a lidovců.

1Radnice, samospráva a majetek

Hned prvním bodem této oblasti v koaliční smlouvě je otevřená, transparentní, komunikativní radnice pro občany. Zde by bylo co dohánět. Sami zástupci vedení města v posledním roce ve dvou případech přiznali, že právě komunikaci s obyvateli podcenili. Bylo to při zavádění parkovacích zón a diskusi se sportovními kluby o bourání haly na Dlouhé louce.

Podívejte se, kdo v Českých Budějovicích kandiduje

Transparentní nebylo ani obsazení některých postů v městských společnostech. Na základě politických dohod, nikoli výběrového řízení, usedli na svých postech noví šéfové Lesů a rybníků města a také budějovické teplárny.

Podařilo se sice posílit roli územní komise, která byla povýšena na výbor s uvolněným předsedou, jenž měl tuto pozici na plný úvazek, přesto členové komisí z jednotlivých čtvrtí jen složitě protlačovali své připomínky až k radním.
Pozitivní je, že se podařilo zachovat stabilitu ceny vodného a stočného a Budějovice jsou rovněž v dobré finanční kondici.

2Doprava


Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava, jejíž součástí je i stezka pro cyklisty a pěší.

Právě pro cyklisty se na několika místech značně zlepšila situace. Pohodlné je nyní spojení ze Suchého Vrbného do centra, zčásti je hotová i stezka na Včelnou. Přes Mlýnskou stoku vede nová lávka, přes Vltavu v Rožnově je most. Na několika místech přibyly kolostavy, ale celkově je jich stále málo.

Vedení radnice pracuje na zavádění systémů inteligentního řízení dopravy. Vše má však fungovat až v roce 2022. Zatím město upravilo celou řadu křižovatek, které jsou nyní přehlednější a bezpečnější, i když někteří řidiči to vnímají i negativně, protože přibyly semafory.

Samostatnou kapitolou je parkování. V Jírovcově ulici vyrostlo záchytné parkoviště, které se bude ještě rozrůstat. To přímo souvisí se zavedením parkovacích zón na Pražském předměstí. Právě zavádění zón bylo na přelomu loňského a letošního roku hodně problematické, celou řadu věcí radnice nestihla udělat včas.

Obyvatelé se bouřili, neměli potřebné informace, vše fungovalo polovičatě. Systém si ale sedl a dnes ho občané chválí a na předměstí se parkuje lépe (ale za peníze). Trnem v oku řidičů zůstávají retardéry, které jsou podle nich na mnoha místech zbytečné.

A aktuálně město prohrálo soud a muselo zrušit a následně upravit provoz linky MHD číslo 24, kterou radnice v souvislosti se zónami zavedla. Soud řekl, že nesmí jezdit Krajinskou ulicí do centra.

3Školství a sport


Znovuotevření ZŠ E. Destinové na sídlišti Šumava se podařilo. Pravidelně přibýval i počet míst ve školkách. Rodiče tříletých dětí už dnes v podstatě nemusí mít obavy, že by jejich potomka nepřijaly. A počítá se s dalším zvýšením kapacit.

Za velké plus lze považovat stavbu sportovní haly ve Čtyřech Dvorech při ZŠ O. Nedbala. Celkově město zvyšovalo finanční podporu sportu a rostly například dotace pro tři hlavní profesionální kluby - hokejový Motor, fotbalové Dynamo a volejbalový Jihostroj. Více peněz šlo i na amatérský sport.

4Verdikt MF DNES


V hodnocení můžeme ještě zmínit posílení pozice asistentů prevence kriminality, rozšířila se možnost sběru tříděného odpadu, svoz by však byl někde potřeba častější, nepovedlo se ani najít vhodné místo pro nový plnohodnotný sběrný dvůr.

Výraznou kaňkou zůstává rekonstrukce KD Slavie a jejího okolí, která se nepodařila dotáhnout.

Celkově nelze opomenout řadu pozitiv, ale chyběl větší tah za vytyčenými cíli a koalice mnohdy navazovala na již připravené projekty. Ve škole by koalice dostala od MF DNES trojku, tedy takový průměr.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz