Majitel ubytoven opravuje dům v Hradci. Tvrdí, že staví byty pro mladé

  16:30aktualizováno  16:30
Obyvatelé Nežárecké ulice v Jindřichově Hradci se obávají, že do budovy, kterou její majitel opravuje, nastěhuje sociálně nepřizpůsobivé z jiných měst. Podnikatel, jenž provozuje ubytovny v Kladně, to odmítá. Tvrdí, že staví malé byty pro mladé nebo seniory.

Původně bylo v tomto domě v Nežárecké ulici v Jindřichově Hradci devět bytů. Po rekonstrukci se jejich počet zvýší na 28. | foto: David Peltán, MAFRA

Je to klidná část v centru Jindřichova Hradce, na dohled od historické Nežárecké brány a zámeckého areálu. Její obyvatelé mají strach, že přestavbou jednoho domu se vše změní.

Podnikatel ho rekonstruuje a bude v něm 28 malometrážních bytů, do kterých se podle místních nastěhují problémoví občané a Nežárecká ulice se stane vyloučenou lokalitou.

Majitel domu uzavřel dohodu s radnicí, že budou o nájemnících rozhodovat společně, ale místní tomu nevěří. Zprávy o sociálně slabých obyvatelích bytů se po městě šíří proto, že podnikatel provozuje podobné ubytovny a sociální bydlení v Kladně.

„Ve své podstatě, aby něco fungovalo, musí se spolupracovat. To je základní princip. V Jindřichově Hradci nejsou byty pro mladé ani pro důchodce. Chci tam vybudovat byty o rozloze 25 až 30 metrů čtverečních právě pro mladé a lidi v důchodu. Nebudou to systémově sociální byty. Radnice má problém s umisťováním lidí, proto chceme s městem spolupracovat,“ uvedl majitel bytů Miloš Vorlíček.

To potvrzuje také starosta města Stanislav Mrvka (ČSSD). „Několikrát jsem se s panem Vorlíčkem sešel. A v tomto okamžiku nevidím žádný rozpor. My jsme se domluvili, že bychom spolupracovali s naším odborem sociálních věcí a pomáhali při výběru případných klientů s tím, že by to samozřejmě pomohlo i městu,“ poznamenal Mrvka. Informace, které hovoří o vyloučené lokalitě, považuje za poplašné.

Spolupráci s městem ale místní obyvatelé příliš nevěří. „Radnice měla možnost dům koupit. Od té doby, co se před lety postavily byty na Hvězdárně, město žádné další nepostavilo. Mladí lidé utíkají pryč, protože nemají bydlení, práce už tu dnes je. Populace v Hradci stárne a město nemá žádnou vizi, jak toto změnit. A v té vizi by měly být jako hlavní pilíř byty pro mladou generaci,“ podotkl místní podnikatel a obyvatel protějšího domu Martin Lukschal.

Nejsou to tuctové podúrovňové byty, říká majitel domu

Za pravdu mu dávají i údaje Českého statistického úřadu. Obyvatel Jindřichova Hradce skutečně mezi lety 2008 a 2017 ubylo o tisícovku a jejich počet se snížil na 21 460. Velkou měrou se na tom podílí právě vystěhování.

„Mám to do Jindřichova Hradce 200 kilometrů, i proto nestojím o žádné problémy. Chceme, aby v bytech bydleli místní lidé, určitě sem nebudu tahat lidi odjinud. Pan starosta mi dal důvěru, které si vážím,“ zdůraznil Vorlíček.

Doplnil, že s kolaudací počítá nejdříve na podzim, protože se jedná o náročnou rekonstrukci. „Nejsou to tuctové podúrovňové byty, jaké se staví pro účely sociálního bydlení. Není to úplný luxus, ale zároveň to ani není nejlevnější řešení, jaké se do sociálních bytů dává, protože jejich obyvatelé většinou vše poničí,“ podotkl majitel bytů.

Podle Lukschala je průběh stavby nestandardní. „My už to řešíme od roku 2016. Původní majitel udělal projekt na rekonstrukci půdního prostoru, na to mu vydali stavební povolení. A nový majitel to koupil včetně stavebního povolení na půdu, ale rekonstruoval dál a další stavební povolení dostával dodatečně,“ uvedl Lukschal.

Místní se obávají i toho, že může nastat stejná situace jako u jedné z Vorlíčkových ubytoven v Kladně, která vyhořela. „Bojíme se, aby se tu nestalo něco podobného,“ podotkl Lukschal.

Autoři:

Nejčtenější

U jezu se topily dvě děti, pak i dva dospělí. Tři lidi včas vytáhl voják

Ilustrační snímek

Nedělní koupání u jezu na řece Blanici na Písecku se změnilo v boj o život. Do vody skočily dvě děti a začaly se topit....

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Dodnes mě mrzí, že jsem nekývl na desku pro Gotta, říká klávesista Oceánu

Petr Kučera vzpomíná na studentská léta, působení v původním Oceánu i...

Díky lásce k hudbě a velké porci talentu si mladý kluk z venkovské samoty vyzkoušel stát na velkých pódiích. Klávesista...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Další z rubriky

Budějovické náměstí Přemysla Otakara II. se změní, ubude projíždějících aut

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Takto tam město nechalo...

Patří k největším ve střední Evropě. Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Slouží ale spíše jako kruhový...

Po odsunu Němců obce zanikly, teď je vědci oživují na internetu

Zrekonstruovaná podoba papírny ve Františkově na Šumavě.

Nový webový portál vytvořený vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích mapuje zaniklá místa v česko-bavorském...

V rakouském Gmündu vyroste lékařský dům, v ordinacích ošetří i Čechy

Českoveleničtí už jsou vítanými pacienty v Zemské nemocnici v Gmündu, kde...

U česko-rakouské hranice v Gmündu začala stavba nové polikliniky za 65 milionů korun. Ordinace mají sloužit obyvatelům...

Najdete na iDNES.cz