Vyhořelá ubytovna v Kladně byla nebezpečná a bez kolaudace, tvrdí město

  11:59aktualizováno  11:59
Vyhořelá ubytovna v Kladně neměla podle města kolaudaci pro bydlení. Vyplynulo to z kontrol po požáru. Majitel domu ovšem tvrdí, že nějaké chyby by se v objektu našly, nicméně jdou podle něj lehce napravit.

Požár poničil soukromou ubytovnu pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně. | foto: Robert Božovský, MF DNES

Podle vedoucí stavebního úřadu Jany Šmejkalové byly při kontrole ubytovny zjištěny zásadní nedostatky, které vedly úředníky k tomu, aby ubytovnu zavřeli.

„Při kontrole budovy po požáru bylo zjištěno, že část prostor využívaných k bydlení není pro tyto účely zkolaudována. Stav objektu byl život ohrožující, proto byl okamžitě provoz ubytovny ukončen,“ sdělila Šmejkalová.

Provoz ubytovny může být obnoven až po provedení nezbytných stavebních úprav. Podle majitele ubytovny však k zavření nebyl důvod.

„Podle mě nebyl důvod zastavovat provoz, rodiny by dávno nemusely být na ulici. Požárem byla zasažena necelá desetina domu, dohromady dva byty, a to jen mírně,“ řekl majitel Miloš Vorlíček.

Fotogalerie

Podle něj byla ubytovna zavřena kvůli drobným nedostatkům, které mohou být lehce odstraněny.

„Statikům se nelíbila terasa, která byla podle nich postavená načerno, měli také výhrady k požární bezpečnosti. Uznávám, že nějaké chyby by se tu našly, ale nejde o nic, co by nešlo napravit,“ dodal.

Podle primátora Dana Jiránka (ODS) se záležitostí vyhořelé ubytovny zabývají externě najatí právníci. Město zvažuje podání trestního oznámení na jejího majitele za krácení daně a obecné ohrožení.

Z tělocvičny do nemocnice

Z devadesáti evakuovaných lidí z vyhořelé ubytovny v Doberské ulici nalezlo osmačtyřicet útočiště ve stavebně oddělené sportovní hale Základní školy v Moskevské ulici.

Ve středu odpoledne opustili tělocvičnu poslední z nich a část si sama našla bydlení jinde. Čtrnáct lidí se přesunulo do azylového domu ve čtvrti Dubí, zbývajících třicet se přestěhovalo do objektu bývalého a nyní nevyužívaného plicního oddělení Oblastní nemocnice Kladno v ulici Fr. Kloze. Ani tam ale nemohou zůstat déle, než několik dní.

„V bývalém plicním oddělení mohou být pouze do neděle. Sociální odbor se jim proto i nadále snaží najít trvalejší ubytování,“ uvedla ve středu večer mluvčí radnice Štěpánka Filipová.

Obě zařízení jsou v majetku kraje, s nímž město na základě rychlého jednání uzavřelo dohodu. Dva invalidní lidé z ubytovny stále pobývají v domově pro seniory, kde jim může být poskytnuta odpovídající péče.

Tělocvična v Moskevské ulici byla pro dočasné ubytování lidí v nouzi vybrána, protože se jedná jedno ze čtyř evakuačních míst, které jsou pro tyto účely vyčleněny. Celý objekt bude nyní pečlivě uklizen, dezinfikován a vyvětrán a předán zpět užívání škole.

S pomocí města lidem z ubytovny nesouhlasí opozice.

„Budeme vždy bojovat proti tomu, aby nepřizpůsobiví zasahovali do života ostatních Kladeňáků. Otevřeli jste stavidla a pokud budete takto pokračovat, budete tu brzy mít velký sociální problém,“ ohodnotil kroky města bývalý primátor a současný opoziční zastupitel Milan Volf (Volba pro Kladno). 

Kladno hledá pro rodiny místo v jiných městech, to ale lidé odmítají. V Kladně chodí do práce, nebo vodí děti do školy.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Tramvaj u D1 je obalena folií, možná se chystá její přesun někam jinam

Posprejovaná tramvaj odstavená u dálnice D1 u Čestlic obalená igelitem. (24....

Tramvaj, která je od úterý odstavená v poli u dálnice D1 poblíž Čestlic a vzápětí se stala terčem vandalů, je nyní...

VIDEO: Zaklíněný člověk by pod tramvají přežil. Hasiči DPP cvičili

Figurína zaklíněná mezi tramvají a protihlukovou clonou

V pátečních podvečerních hodinách si hasiči Dopravního podniku v Braníku vyzkoušeli zásah u zaklíněného člověka mezi...

VIDEO: Pitná voda pro Prahu je nejdřív rudá, pak ji testují ryby

Úpravna vody Káraný funguje od roku 1914.

Nejen asi známější Želivka, ale také vodárna v Káraném zásobuje Prahu pitnou vodou. Nachází se vedle Staré Boleslavi a...

Najdete na iDNES.cz