Nejvíc nachlazených přibylo na Českobudějovicku a Krumlovsku

  10:55aktualizováno  10:55
Lidí s chřipkou a nachlazením na jihu Čech v minulém týdnu citelně přibylo. Jedna žena skončila kvůli těžkému průběhu chřipky na jednotce intenzivní péče.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Stůňou všechny věkové skupiny. Nejvíc nejmenší děti, ale chodí i školáci a teenageři. Trápí je horní cesty dýchací, svalová bolest, horečka,“ popsal na konci minulého týdne českokrumlovský dětský lékař Martin Fürst.

Dodal, s tím, že proti předchozímu týdnu byl nárůst pacientů dvojnásobný. Právě Českokrumlovsko s Českobudějovickem jsou okresy s nejvyšší nemocností akutních respiračních infekcí, která je výrazně nad průměrem Jihočeského kraje.

V kraji nemocnost stoupla v mezitýdenním srovnání o 17,4 procenta na 1 389 případů na sto tisíc obyvatel. V okrese Český Krumlov je to 1 663 případů na sto tisíc, v okrese České Budějovice 1 577 případů na sto tisíc. Českobudějovicko společně s Táborskem také zaznamenalo nejvyšší mezitýdenní nárůst počtu onemocnění, nejméně pacientů je na Strakonicku a Písecku.

Chřipkových onemocnění v kraji přibylo v mezitýdenním srovnání o více než sto procent. „V současné době je výskyt chřipce podobných onemocnění v kraji 61 případů na sto tisíc s tím, že nejvyšší počet případů hlásí lékaři mezi předškoláky a školáky. Nejvíce ale vzrostla mezi dospělými ve věkové kategorii 25 až 59 let, a to o 191,7 procenta,“ popsala ředitelka krajské hygienické stanice (KHS) Kvetoslava Kotrbová.

V letošní sezoně na jihu Čech převažuje chřipka typu A, stejně jako v celé České republice i v Evropě.

„Celkem v 18 případech byla u nemocných laboratorně prokázána v tomto týdnu chřipka typu A. Z toho desetkrát u dospělých, sedmkrát u seniorů a jednou u desetiletého školáka,“ upřesnila vedoucí protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Od začátku roku byla v kraji chřipka typu A laboratorně zjištěna celkem u 31 ambulantních i hospitalizovaných pacientů, do laboratoře však míří jen zlomek vzorků.

Nárůst marodů zbrzdí prázdniny

V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali závažný průběh onemocnění chřipkou u dospělé ženy, která musela být hospitalizována na jednotce intenzivní péče.

„Je třeba uvést, že šíření chřipkového viru typu A v kraji zatím nemá epidemický charakter. Vzhledem k situaci v evropských státech a okolních regionech ale předpokládáme, že počet nemocných bude i v našem kraji v příštích dnech stoupat,“ řekla Luňáčková.

Protože vysoce nakažlivá chřipka se nejrychleji šíří v kolektivech, mohou její raketový nárůst v dalších dnech na jihu Čech zpomalit nadcházející školní prázdniny.Tento týden bude pouze čtyřdenní, v pátek si žáci a středoškoláci užijí pololetní prázdniny. A ve dvou okresech s nejvyšší nemocností, na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, na ně rovnou navážou týdenní jarní prázdniny.

„Podle našich zkušeností ještě zdaleka nejsme na vrcholu běžných viróz a chřipky. Počítám, že příští týden bude počet pacientů podobný jako v tomto týdnu, pak to rozptýlí prázdniny,“ potvrdil krumlovský dětský lékař Fürst.

S podobným scénářem počítá i ředitelka největší českokrumlovské Základní školy Za Nádražím Ivana Severová: „U nás jsme zatím zaznamenali jen mírně zvýšený nárůst nemocných a žáci už nadšeně vyhlížejí prázdniny.“

Přesto už jižní Čechy zřejmě stojí na prahu chřipkové epidemie, za její hranici se považuje 1 500 nemocných s respiračními chorobami na sto tisíc lidí. Tuto hranici zatím v kraji překonaly dva ze sedmi okresů. Řada lidí však k lékaři vůbec nejde a snaží se vyléčit sama, proto už je nemocných mnohem víc. Na ulicích i v obchodech se pohybuje spousta kašlajících a smrkajících lidí, kteří infekce šíří dál.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a...

Najdete na iDNES.cz