Rajský dvůr muzea v Táboře po obnově láká k relaxu, v ambitu je galerie

  8:44
Husitské muzeum v Táboře představilo opravené prostory bývalého augustiniánského kláštera. Práce trvaly téměř dva roky, náklady přesáhly 53 milionů korun. První návštěvníci se tam podívají už v sobotu 22. června.

„Rekonstrukce začala kvůli knihovně, protože jsme neměli už kam dávat knihy. Objekt byl ve špatném stavu a jeden čas mu dokonce hrozilo zbourání. Museli jsme tak řešit další a další věci. Nikdo ale nečekal, že to bude rekonstrukce za 53 milionů,“ říká ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.

Opravy se nakonec dotkly obnovy pláště budovy, objekt dostal nové fasády, dveře, repasována byla i okna. Muzeum má rovněž novou střechu včetně krovu. V interiérech došlo na malby, výměny elektroinstalace a topení i opravy podlah. Třeba v knihovně musely být kvůli váze zesíleny.

„Původní klášterní ambit byl zprvu otevřený a později měly arkády prosklená obloukovitá okna. V rajském dvoře byla obnovena síť cest dlážděná kamennými odseky. Odstranili jsme nevhodný přístavek z počátku 20. století,“ doplňuje Smrčka.

Jedno rameno chodby ambitu slouží jako výstavní galerie. Spolu s rajským dvorem bude přístupná veřejnosti od května do září.

„Chodí sem hodně studentů a badatelů. Máme mnoho historických textů, regionálních knih, brožur a informačních letáků, které na internetu nenajdou. Chystáme spousty besed v přednáškovém sále i akcí v rajském dvoře. Ten například vypomůže v době rekonstrukce Divadlu Oskara Nedbala,“ upozorňuje Smrčka.

Zachovaná je naopak chodba s autentickými vězeňskými celami, které doplňují historické artefakty. Za nacistické okupace zde Němci věznili i malíře Karla Valtera. Právě výstava významného jihočeského umělce zahájí v sobotu provoz muzea a Galerie Ambit. Následovat bude v září výstava prací malíře a restaurátora Aleše Slavíka. Galerie bude otevřená od úterý do neděle vždy od 10 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.

Rajský dvůr poslouží jako klidové místo v centru města.

„Jeho návštěva může doplnit prohlídku klášterního kostela, jenž bývá v letních měsících zpřístupňován. Návštěvníci najdou v rajském dvoře poličku s knihami. „Kromě toho zde budou koncerty a divadla,“ lákají muzejníci.

Rekonstrukce muzea, které má v objektu ředitelství, začala v roce 2017 a vyžádala si finanční injekci 53,4 milionu korun. Vše platilo ministerstvo kultury jako zřizovatel. Provozní příspěvek byl loni 23,8 milionu korun, letos má být 26,3 milionu korun.

 „Uvedené částky zahrnují jak příspěvek na provoz, tak i příspěvek na kulturní aktivity,“ uvedla pro ČTK Ivana Awwadová z ministerstva kultury. Muzeum má ve sbírkách téměř půl milionu předmětů. Loni ho navštívilo 131 tisíc lidí.

Od lékárny k vězení

Augustiniánský klášter byl založen na konci třicetileté války ve zpustlé jihozápadní městské čtvrti, kde ležela řada domů po dlouhá desetiletí v troskách a spáleništi.

Augustiniány přivedla do Tábora náhoda, když podpřevor pražského konventu, páter Filip, sháněl v kraji potravinovou pomoc pro pražskou komunitu oslabenou morovou ranou.

Práce začaly v roce 1640 demolicí předchozích staveb, už tehdy zde vznikly provizorní dřevostavby pro první mnichy. Do roku 1642 je datována slavnostní zakládací listina klášterního kostela Narození Panny Marie, jehož autorem je architekt Antonio de Alfieri. Stavba pokračovala až do konce 17. století.

Bosí augustiniáni se věnovali duchovní správě a pomoci nemocným včetně provozu vlastní lékárny. „Škoda, že se lékárna nezachovala, ty barokní bývaly krásné. Také tu augustiniáni chtěli školu, latinské gymnázium. K tomu bohužel nedošlo,“ říká ředitel Smrčka.

Poslední páter Ambrož odešel ve svých 78 letech do konventu ve Lnářích. V roce 1820 bylo vydáno císařské povolení k přebudování na věznici, ta byla v objektu až do roku 1949. V době nacistické okupace sloužila také gestapu. V roce 1955 převzala objekt bývalé věznice vojenská správa a v 80. letech byl převeden do správy Husitského muzea jako depozitář.

Autor:
  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...