Ve Lhenicích likvidují toxický odpad z tehdejšího agropodniku, kde se vyráběla...

Ve Lhenicích likvidují toxický odpad z tehdejšího agropodniku, kde se vyráběla chemická hnojiva. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Stát odvezl z Milevska 18 tisíc tun odpadu, teď jsou na řadě Lhenice

  • 1
Téměř šest tisíc tun kontaminované zeminy čeká na vyvezení z bývalého zemědělského areálu ve Lhenicích na Prachaticku. Více než dvacet let stará ekologická zátěž bude zlikvidovaná s pomocí evropských dotací příští rok, práce na poslední etapě začnou každým dnem.

„Máme příslib peněz, vybranou firmu a projekt. Odvážení kontaminované zeminy začne ještě tento měsíc,“ uvedla starostka Lhenic Marie Kabátová.

Lhenický areál zamořený chemikáliemi má přitom spojitost s obalovnou živičných směsí bývalého podniku Silnice Písek v Milevsku, kterou se teď podařilo státu dočistit. Do půdy tu prosákly ropné látky.

V polovině devadesátých let totiž areál sanovala ze státních peněz soukromá firma a materiál z Milevska odvážela právě do Lhenic. Zkrachovala ještě před dokončením díla. Očistu završil tento týden státní podnik Diamo slavností, na kterou se dostavil ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Podařilo se vyřešit jednu z největších zátěží v Milevsku, která představovala vážné ohrožení nejen pro přírodu, ale i pro zdraví lidí, což je dobrá zpráva,“ řekl ministr Brabec.

Z Milevska se odvezlo 18 tisíc tun odpadu, z toho 520 tun nejvíc kontaminované hmoty skončilo ve spalovně. Likvidace stála 80 milionů korun a z toho 68 milionů uhradily evropské fondy. Zbytek stát.

Lheničtí chtějí také slavit

Stejně dlouho a stejně netrpělivě čekají na vyčištění území také obyvatelé Lhenic. Tedy městyse s logem Zahrada Čech, který je známý čistou přírodou a ovocnářstvím.

První etapu sanace areálu už mají za sebou. Skončila loni na podzim. Během ní vyvezla najatá firma barely s téměř 700 tunami transformátorového oleje, různá zařízení a zásobníky zasažené korozí a uložené ve skladovací hale.

Objekt původně sloužil místnímu zemědělskému družstvu na uskladnění postřiků ovocných stromů. Práce vyšly na 24,3 milionu korun, z větší části je financoval Státní fond životního prostředí. Ještě předtím ale musely Lhenice koupit celý zamořený areál od majitele, kterým bylo Panství Bechyně.

„Doufáme, že celý projekt zakončíme také tak slavnostně jako v Milevsku. Dokončení odhadujeme spíš na rok 2020. Je tu ještě mnoho zařízení, která se musí také odvézt, navíc chceme vybetonovat podlahu skladové haly,“ poznamenala Kabátová.

Dokončení očisty areálu, který stojí na okraji městyse, uvedly při komunálních volbách všechny kandidující strany jako prioritu rozvoje Lhenic. Radnice plánuje, že místo využije jako zázemí pro technické služby.

Odstraňování starých ekologických zátěží v zemi i v zahraničí sleduje spolek Arnika. Na některých lokalitách dokonce měří kontaminaci půdy. V případě Milevska tuto kontrolu provedl podnik Diamo s uspokojivým výsledkem. Spodní vody nejsou podle jeho informací zasažené.

„Odstraňování starých ekologických zátěží v jižních Čechách vítáme. Nedostatkem při jejich likvidaci je spalování kontaminovaných materiálů v pecích, protože se při něm vytváří nebezpečné dioxiny. Lepší je modernější chemická likvidace, kterou náš stát použil ve Spolaně Neratovice. Bohužel, celé technologické zařízení je teď rozebrané a nefunkční,“ míní odborník na odpady Jindřich Petrlík z Arniky.