Nový lékařský dům v Budějovicích nabízí komplexní péči

  11:39aktualizováno  11:39
Pacienti v Českých Budějovicích mohou od minulého týdne docházet do čtyřpodlažního Lékařského domu Géčko na sídlišti Vltava. Třicítka nových ordinací v těsné blízkosti stejnojmenného nákupního centra tak nyní doplňuje hůře dostupná a přeplněná střediska ve městě.

Do konce léta obsadí lékaři třicítku ordinací v novém Lékařském domě Géčko na českobudějovickém sídlišti Vltava. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Prostorné vzdušné ordinace, ale také tělocvičnu, biochemické laboratoře s odběrovou místností, nutriční poradnu a ultrazvuk najdou pacienti v nově otevřeném Lékařském domě Géčko v sousedství stejnojmenného obchodního centra na okraji Českých Budějovic.

„Lékařský dům vznikl jako sourozenec Nákupního centra Géčko, které jsme stavěli před dvanácti lety. Věřím, že novinka bude pro příchozí víc než čtyři stěny, ale to hlavní budou muset udělat lékaři,“ uvedl investor Jakub Sklenka.

V atypické čtyřpodlažní budově je 30 různě velkých ordinací, většina z nich už má své využití. 

„My jsme během stavby nabízeli lékařům jak pronájem ordinací, tak jejich koupi. To znamená, že se někteří z nich stanou částečnými vlastníky lékařského domu. Některé ordinace jsou větší, jsou tu přímo centra, jako je cévní centrum nebo diabetologie, menší ordinace jsou určeny pro praktické lékaře, zubní oddělení, ortopedii či fyzioterapii,“ popsala Marie Kurzová, manažerka Lékařského domu Géčko.

Aktuálně tu je v provozu centrum pro léčbu obezity a cévní centrum, další ordinace se budou otevírat postupně. Nejvíc jich lékaři obsadí na začátku června a další se na novou adresu nastěhují během léta. Velká gastroenterologie pak přibude v září. 

Fotogalerie

Jako první začali v Géčku pracovat dva lékaři, kteří tam přesídlili z polikliniky v Metropolu. „Všichni lékaři mají smlouvy s pojišťovnami, nestátní zdravotnické zařízení je jenom Dobrá rehabilitace,“ upřesnila Kurzová s tím, že aktuálně zůstává v novostavbě neobsazených posledních šest ordinací.

„Přestěhovala jsem se sem po patnácti letech ze Senovážného náměstí kvůli větším prostorům. Zatímco dosud jsem měla jen diabetologickou a obezitologickou ambulanci, teď jsem obezitologii rozšířila o nutričního specialistu a vybudovali jsme Centrum pro léčbu obezity s tělocvičnou, kde můžou chodit cvičit pacienti s civilizačními onemocněními, kteří chtějí zhubnout,“ sdělila diabetoložka Alena Váchová.

„Pracujeme tu od pondělka a už máme jednu lekci cvičení obsazenou. Na vybudování centra jsme pyšní, protože na jihu Čech ještě nic takového neexistuje,“ podotkla Váchová.Na cvičení v moderní tělocvičně pod dohledem fyzioterapeutky a rehabilitační pracovnice pacienti slyší. 

Ředitel nemocnice nové ambulance ve městě vítá

Cévní lékař Tomáš Hauer si po prvních dnech provozu změnu adresy pochvaluje. 

„Prostředí se dá zkrášlit kdekoli, ale technické věci jako například zasíťování, které jsou v jádru budovy, jsou tu proti Metropolu nesrovnatelné. To platí i o dostupnosti, naši pacienti jsou zhusta imobilní, musí jezdit auty a u Metropolu nebylo možné zaparkovat,“ srovnal Hauser, který měsíčně ošetřuje na 600 pacientů z celého kraje.

Nový lékařský dům je dobře dostupný i městskou dopravou, přímo u něj staví linka číslo 9. V objektu najdou příchozí i doplňkové služby včetně lékárny, kosmetiky nebo kavárnu a bistra. 

„My jsme byli zvyklí chodit na polikliniku s neutěšenými prostory, dlaždičkami černá bílá nebo rezavá bílá a papundeklovými dveřmi i obložením stěn. A proto jsem ráda, že pacienti tu přijdou do prostředí, které je přívětivé, nepůsobí stísněně. Protože už když jde člověk k lékaři, tak se cítí stísněný. Další plus vidím v poloze, je to velmi dostupné místo. A úplně nejlepší je, že tu budou komplexní služby a pacient nemusí běhat po pěti zařízeních,“ konstatovala hejtmanka Ivana Stráská, která se dlouhodobě věnuje rozvoji zdravotnictví v kraji.

Novotou vonící ambulance privátních praktiků pro děti i dospělé i ordinace specialistů si včera přišel prohlédnout i ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek. Zdravotnické zařízení na sídlišti Vltava nevnímá jako konkurenci nemocničních ambulancí, které jsou denně zahlceny spoustou pacientů.

„Ambulance specialistů jednotlivých oborů vítáme, protože tito lékaři se starají o pacienty, kteří většinou nemají akutní problém a naše ambulance naopak tito pacienti zatěžují. Proto jsme rádi, že toto zařízení existuje a je doplňkem pro nemocniční ambulance. Není to pro nás konkurence, doplňujeme se. Nám ubude chronických pacientů a budeme mít prostor pro ty akutní,“ vysvětlil Šnorek.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz