Rodina se ujala týraného poníka. Sousedé ji zažalovali, že páchne

  17:59aktualizováno  17:59
Sporem dvou sousedů kvůli chovu poníka na zahradě rodinného domu v Holubově se zabýval soud v Českém Krumlově. Za pravdu dal žalobci, jenž tvrdí, že ho obtěžuje zápach pocházející ze zvířete. Na stranu rodiny s koníkem se postavila většina místních i tisíce lidí na sociálních sítích.

Koník cupitá za lidmi jako pes. Na zasněžené zahradě pod Kletí má podél ohradníku vyšlapané kolečko a těší ho každé pohlazení.

Kubíkovi si ho pořídili na zahradu domu, který před čtyřmi lety koupili v Holubově na Českokrumlovsku. Na venkov se přestěhovali, když žena vážně onemocněla a poník jí psychicky pomáhal v rekonvalescenci. Koupili ho ve zuboženém stavu, protože byl týraný.

„U nás se Beruška zotavila, má na naší zahradě domeček a elektrický ohradník. Je hravá a učenlivá, jezdí na ní děti z okolí,“ hladí Martina Kubíková poníka plemene miniappallosa. Žena se celý život věnuje koním, dokonce jezdila závodně parkur.

Aby předešli nedorozumění, oznámili chov poníka na obecním úřadě a celou věc konzultovali s veterinární správou. Nikde nenašli problém.

Po čase začaly neshody se sousedy. Stěžovali si na zápach z moči a prach ze stlaní. Nejdřív na obecním úřadě, pak si najali advokáta.

„Nerozumím tomu. Sami chovají velkého psa a slepice. Já bydlím jen pár metrů od boudičky poníka a nic necítím,“ uvažuje Hana Pelechová, sousedka na druhé straně zahrady.

Fotogalerie

Od plotu sousedů je ohradník vzdálený čtyři metry, bouda pro ustájení nejméně patnáct. Nepomohlo, ani když Kubíkovi vyměnili stlaní slámou za speciální granule na bázi kočkolitu.

Letos v říjnu vynesl Okresní soud v Českém Krumlově rozsudek: Žalovaní jsou povinni zdržet se obtěžování žalobců zápachem z koně. Rozhodnutí zdůvodnila samosoudkyně konstatováním, že česká vesnice 21. století už vypadá jinak než dříve. Zahrady jsou určené hlavně na pěstování okrasných květin a relaxaci, a ne k chovu zvířat.

Soudní výrok způsobil ve vesnici, kde obyvatelé běžně chovají nejen slepice, ale i ovce a krávy, pozdvižení. Při takovém názoru si totiž nikdo z nich není jistý, jestli neporušuje zákon.

Lidé vyjadřovali sympatie s rodinou Kubíkových v petici, kterou podepsala většina obyvatel Holubova, kauza se řeší i na sociálních sítích. Příspěvek na Facebooku viděl jeden milion lidí.

„Pociťuji z toho všeho jen lítost. Za více než padesát let, co tady bydlím, jsem podobný spor nezažil. Nemáme tu žádný zákaz chovu zvířat, vždycky jsme se domluvili. Předvolali mě k soudu jako svědka, ale co jsem mohl říci? Jen to, že je poník chovaný v čistotě,“ uvedl starosta Holubova Roman Kudláček a dodal, že v počátcích se snažil rozhněvané sousedy udobřit, ale marně.

Rodina, která se rozhodla spor řešit soudně, se ke kauze odmítla vyjádřit.

Odkázala na svou právní zástupkyni. Podle advokátky Kateřiny Vávrové je podstatné, že soud nenařídil likvidaci poníka, jak se objevilo chybně na sociálních sítích, ale jen zabezpečit jeho chov, aby neobtěžoval sousedy.

„Snažili jsme se spor řešit mimosoudně, posílala jsem protistraně dvě výzvy, mluvila s panem starostou. Musíme konstatovat, že některé úpravy chovu se začaly objevovat až v průběhu procesu. Pořád jsou možnosti, jak situaci ještě víc zlepšit. Existuje i možnost umístit poníka jinam, v okolí Holubova je prostoru dost,“ míní Vávrová.

Ačkoliv většinou řeší podobné šarvátky přestupková komise, v tomto případě to byl rovnou soud. Ten uložil žalovaným uhradit výdaje, dohromady více než 40 tisíc korun, další tisíce je stálo právní zastoupení.

Rozsudek není pravomocný, Kubíkovi se odvolali ke krajskému soudu.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Konec nepřesným mapám. Češi mají systém na mapování zaplavených prostor

Chýnovská jeskyně

Mapování špatně přístupných zatopených prostor pomocí provázků, uzlíků a měřidla byla ještě nedávno běžně používanou...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW nepřežil u Kamenného Újezdu čelní střet s Volkswagenem Tiguan.

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Krajský soud už podruhé zneplatnil komunální volby ve Strakonicích

Ilustrační snímek

Krajský soud rozhodl, že obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné. Důvodem je narušení předvolební kampaně. Soud už o...

Pes pobíhal po českobudějovickém sídlišti, majitelka se zatím opíjela

Milý pohled kanaánského psa s leskem divočiny v jeho očích

K volně pobíhajícímu psu vyjížděli ve čtvrtek večer strážníci na sídliště Máj v Českých Budějovicích. Od kolemjdoucích...

Opilý řidič v Budějovicích skončil v poutech, nadýchal 2,73 promile

Mladík nadýchal dvě promile, řidičák nedostane.

Jedenačtyřicetiletý muž usedl v sobotu ráno za volant svého vozu i přesto, že se před tím posílil nejednou sklenkou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz