Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

V Českém Krumlově otevřou mincovnu, vstupné na hradech a zámcích podraží

  8:54
Jihočeští památkáři na letošní rok naplánovali další úpravy na hradech a zámcích, které mají ve správě. Ale také zvýší vstupné, protože rostou ceny energií i služeb spojených se zabezpečením objektů.
Bývalá krumlovská mincovna se mění na zámeckou galerii. Tříletá rekonstrukce by...

Bývalá krumlovská mincovna se mění na zámeckou galerii. Tříletá rekonstrukce by měla skončit v závěru tohoto roku. Úvodní výstava se plánuje na první polovinu roku 2022. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Červenou Lhotu čeká oprava hráze zámeckého rybníka, na vimperském zámku začne další část obnovy areálu, ale největší lákadlo připravují v Českém Krumlově.

„Po několika letech jsme tam dokončili kompletní restaurování fasád a interiérů mincovny na druhém zámeckém nádvoří a v druhém patře budovy jsme vytvořili novou zámeckou galerii,“ sdělil šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

„Již nyní připravujeme velkou mezinárodní výstavu, při jejíž vernisáži na začátku června galerii zpřístupníme. Památkáři proto zrestaurují předměty za tři miliony korun, jako například pánský oblek či tapiserie,“ upřesnil kastelán zámku Pavel Slavko. Chystaná expozice se zaměří na šlechtické slavnosti a zábavy na krumlovském zámku od 16. do 19. století.

V areálu také pokračuje oprava letohrádku Bellarie, jež začala loni. „S rekonstrukcí spěcháme, aby byl alespoň suterén připravený na divadelní sezonu,“ doplnil Slavko. Bellarie slouží jako zázemí pro Jihočeské divadlo, které tam hraje před otáčivým hledištěm.

Na zámku v Dačicích uvidí návštěvníci nově upravené interiéry sálu předků a společenského sálu. „Dva roky tam pokračovalo náročné restaurování dřevěných kazetových podlah a nástěnných maleb. Takže i pro toho, kdo zámek dobře zná, to bude působivá změna,“ zhodnotil Pavelec.

Na hradě Landštejn budou k vidění restaurované omítky se zbytky renesančních sgrafit na fasádách hlavního nádvoří. „V první etapě se neobejdeme bez lešení na nádvoří i na západní straně románské hradby,“ přiblížila kastelánka Eliška Niederová. Kvůli opravám bude ještě celý rok uzavřená románská kaple. Hotovo má být letos na konci září.

Náročný zásah čeká i Červenou Lhotu. Ale netýká se zámku, nýbrž rybníka, který ho obklopuje. Oprava hráze bude stát podle předběžných odhadů 15 milionů korun.

„Těsně před Vánoci se nám podařilo vysoutěžit projektanta. Ideální by bylo, kdyby na opravu došlo v létě. Když vše půjde bez komplikací, tak by do konce roku mohlo být po technické stránce hotovo,“ přiblížil kastelán zámku Tomáš Horyna.

Návštěvnost

Loni zavítalo na státní památky v Jihočeském kraji 662 831 lidí, což je téměř o 100 tisíc méně než v předchozím roce. Za třináctiprocentním poklesem návštěvnosti stojí podle památkářů hned několik faktorů. „Jedním z nich byl lockdown na začátku loňského roku, díky němuž zůstaly uzavřené památky se zimním provozem, posunutý začátek hlavní sezony z dubna na červen i přísnější protiepidemická opatření po celou sezonu,“ vyjmenovala mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Ve srovnání s léty před covidem je pokles ještě vyšší. V roce 2019 navštívilo jihočeské památky o 73 procent lidí více než vloni. „Úbytek návštěvníků byl viditelný zejména na nejnavštěvovanějších památkách v kraji – zámcích Český Krumlov a Hluboká,“ doplnila Slabová. V Krumlově návštěvnost klesla o 62 procent, na Hluboké o polovinu.

Poté už budou následovat jen kosmetické úpravy, jako je výsadba zeleně, povrch vozovky nebo zábradlí. „Teď je důležité, aby nám projektant dodal projekt včas a na první pokus se nám podařilo vybrat zhotovitele. Stavba by mohla být atraktivní, neboť se poprvé odhalí, jak v roce 1550 hráz stavěli,“ naznačil Horyna. Pro návštěvníky to ale bude znamenat, že letos bude rybník okolo zámku vypuštěný.

Loni v červnu otevřeli památkáři také opravený horní zámek ve Vimperku. Náklady byly téměř 137 milionů korun a opravené jsou zatím dvě třetiny areálu. „Už vloni jsme ukončili velký evropský projekt, kdy jsme vytvořili dvě nové prohlídkové trasy na horním zámku a k tomu ještě nové expozice Vimperka,“ ohodnotil loňský rok kastelán Vojtěch Brož.

Souběžně s tím dokázali projektanti dokončit čtyři rozsáhlé projekty, na něž bude možné čerpat dotaci 200 milionů z péče o národní kulturní dědictví, kterou mají už od roku 2019.

„Už jsme z ní platili projektování. Budeme ji využívat i nadále, ale už na samotné opravy. V tuto chvíli jsme se rozhodli, jaké jsou naše priority, neboť víme, že na vše dotace nevystačí,“ objasnil Brož.

Hlavním cílem bude oprava střech, fasád a kašen. Na řadu přijde i zázemí pro správu zámku a nová konzervátorská dílna. „Rádi bychom první polovinu rozsáhlých prací dokončili za dvě stavební sezony. Vrátíme se ještě na horní zámek, kde máme dlouhodobě problém se střešní krytinou,“ přeje si Brož. V dezolátním stavu jsou podle něj i krovy.

V klášteře Zlatá Koruna zmizí nepůvodní keře podél cest a kvůli pohodlí návštěvníků rozšíří hlavní chodník.

„Na hradě Zvíkov začnou letos opravovat části zborcené historické hradební zdi. Na zámku Hluboká pak bude pokračovat obnova vodního systému,“ odtajnila další plány mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Letos chtějí na Hluboké zároveň vybudovat závlahový systém a obnovit fasádu a dřevěné prvky historického vodojemu.

Vstupné bude dražší

Lidé, kteří se na hrady a zámky spravované památkáři vydají, musí také počítat s dražším vstupným.

„V souvislosti s prudkým nárůstem výdajů za ceny energií, za služby spojené se zabezpečením objektů a návštěvnickým provozem nezbývá než letos navýšit vstupné. To se v průměru zvedne o 30 korun, tedy přibližně o 15 procent,“ upřesnila mluvčí.

I tak výnosy ze vstupného podle jejích slov nepokryjí všechny zvýšené náklady, ale přibližně jen jednu třetinu. „Současně ale nadále pokračujeme ve snižování vstupného pro děti a mládež. Letos se vstupné pro tuto kategorii sníží na 40 procent základního vstupného,“ dodala Slabová.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Orlíkem se už rýsuje nový obloukový most, bude jeden z největších v Česku

Stavba železničního mostu u Červené nad Vltavou pokračuje tak rychle, že ho možná dokončí v předstihu. Pak se z něj...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Parkovací dům na budějovickém sídlišti Máj by mohl stát v roce 2026

Na největším českobudějovickém sídlišti přibude 500 míst v parkovacím domě. Vybraná firma ho nad točnou vozů MHD v...

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Katolické lesy chtějí obnovit těžbu kamene u Hosína, plánují i odstřely

Jihočeské katolické lesy plánují dobývat kámen v bývalém lomu v lesích na Budějovicku. Už mají souhlasná stanoviska od...

Úbytek ptáků v lese má vážné dopady, zjistili jihočeští vědci na Papui

Les bez ptáků si u nás zřejmě nikdo nedokáže pořádně představit. Přesto jihočeští vědci pod vedením ekoložky Kateřiny...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...