Miliony skládacích krabic pro IKEA zamíří ze Soběslavi do celé Evropy

  12:56aktualizováno  12:56
V Soběslavi oficiálně zahájila výrobu společnost GZ Media. Dala práci 200 zaměstnancům a dalších několik desítek ještě bude nabírat. Výrazně tak pomohla snížit nezaměstnanost v regionu.
Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice pro řetězec IKEA.

Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice pro řetězec IKEA. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Několik milionů krabic pro řetězec IKEA opustí halu v letošním roce. Soběslav si firma GZ Media vybrala hned z několika důvodů. Potřebovala se rozrůstat, ale v Loděnici, kde sídlí, už nebylo dostatek pracovní síly.

„Stavět novou halu na Berounsku jsme nepovažovali za perspektivní. Hledali jsme proto místo, které by bylo na jednu stranu od nás dost vzdálené a zároveň dobře dostupné. Navíc jsme potřebovali dost kvalifikované pracovní síly,“ vysvětlil obchodní manažer GZ Media Petr Levenec.

Halu si firma pronajímá od Jitony, která tu ukončila výrobu. Celý objekt prošel rekonstrukcí. „Jen do nákupu strojů jsme investovali asi 100 milionů korun,“ uvedl generální ředitel GZ Media Michal Štěrba.

Stroje pracují sedm dní v týdnu

Nový závod je tak vytížený, že se stroje nezastavují. Pracuje se 24 hodin sedm dní v týdnu. „Zaměstnanců v Soběslavi máme ke dvěma stům a dalších 50 plánujeme letos nabrat,“ avizovala ředitelka soběslavského závodu Magdaléna Skluzáčková.

Pro region je to skvělá zpráva, protože ho trápí nezaměstnanost. GZ Media se rázem stala jedním ze tří nejdůležitějších zaměstnavatelů v oblasti.

„Skončil tu provoz Jitony, která dávala hodně pracovních míst. Nezaměstnanost v mikroregionu Soběslavsko pak byla výrazně vyšší. Pohybovala se až okolo 10 procent. Otevřením tohoto závodu jsme se dostali asi na osm procent,“ poukázal ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

To, že 250 zaměstnanců není konečných, potvrdil i generální ředitel GZ Media Štěrba. Firma má prý v dlouhodobém plánu výrobu navýšit o dalších 40 procent. Prostoru má v areálu Jitony k dispozici dost.

Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice, jež se prodávají v řetězci IKEA. Zákazníci je používají například na uskladňování fotek, oblečení a dalších věcí.

V Soběslavi se taková krabice vyrobí od začátku do konce. Mnohdy odsud míří do jednotlivých prodejen řetězce v Evropě. Hlavně do Německa.

Kdo si myslí, že výroba takové krabice je jednoduchou záležitostí, na kterou není potřeba žádné velké know-how, po prohlídce závodu GZ Media změní názor. Než na konci vypadne jedna krabice, trvá to sice chvilku, ale podílí se na tom 12 až 15 strojů. Klíčová je rychlost, efektivita a kvalita. I milimetrová nepřesnost na jednotlivém dílu či spoji znamená, že krabice nebude mít správný tvar, a nebude se moci použít.

Zvláštnost výroby pro IKEA je to, že všechny krabice musí být složené kvůli dopravě. A do konečné podoby se pak skládají jediným pohybem. Což je náročné na samotnou konstrukci. Obrovskou předností společnosti GZ Media je to, že si výrobní stroje sama upravuje nebo i vlastní vytváří.

Loňský obrat byl přes dvě miliardy

„Naše výroba je tak specifická, že pro ni neexistuje adekvátní stroj. Naší konkurenční výhodou je, že si umíme udělat, co potřebujeme. Tím je naše výroba efektivnější a dokážeme se dostat s náklady níž,“ upozornil Levenec.

GZ Media navazuje na více než šedesátiletou tradici bývalých Gramofonových závodů v Loděnici u Berouna. Společnost zaměstnává přibližně dva tisíce lidí. Loňský obrat byl přes dvě miliardy korun a zisk před zdaněním 360 milionů korun.

Společnost je významným výrobcem CD, DVD a dalších nosičů. S výrobou produktů z papíru začala zhruba před deseti lety.

Autor:

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Další kilometry dálnice D3 budou u Budějovic v provozu do konce roku

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic uvede ještě do konce letošního roku do provozu další úsek dálnice D3. Tentokrát to bude...

Začíná Země živitelka, Karel Roden přiveze nejmenší plemeno skotu

Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka....

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začne už 46. mezinárodní agrosalon Země živitelka. V sobotu tam zemědělci oslaví...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Další z rubriky

Náklady letiště stouply o desítky milionů, Budějovice zvažují i odchod

Modernizace letiště České Budějovice je ukončena

Českobudějovické radnici se nelíbí, kolik má příští rok zaplatit za investice a provoz Jihočeského letiště. Částka je o...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

V bio vejcích z jihu Čech bylo DDT, může za to stará hala pro nosnice

Ilustrační foto

Při mimořádné kontrole bio produktů našli veterináři u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického...

Najdete na iDNES.cz