Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v táborských Klokotech | foto: David Peltán, MAFRA

Klášter v Klokotech vyhlíží povýšení, chybí ale zázemí pro poutníky

  • 0
Není to ani rok, co se poutní areál v táborských Klokotech dostal na seznam národních kulturních památek. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie by za několik měsíců mohl navíc být bazilikou minor, tedy malou bazilikou. Stejný titul, který církevním objektům propůjčuje papež, má v Česku pouze 15 kostelů.

Povýšení by mělo zvýšit prestiž poutního místa a s tím spojený příliv českých i zahraničních turistů.

S rostoucím významem areálu se však objevují první problémy. Zatímco nedávno nechalo vedení českobudějovické diecéze udělat úpravy interiéru, okolí kláštera není na případný příliv turistů připravené.

Město sice před deseti roky opravilo nedalekou klokotskou náves, investice za 23 milionů korun však tehdy nevyřešila prostor mezi návsí a areálem. Plán druhé fáze oprav existuje už několik let, blokuje ho však velká finanční náročnost pro město a neexistující dotační program, který by pomohl pokrýt část nákladů.

„Už dlouho máme vyřízené i stavební povolení. Bohužel, ale pro takový projekt nebyl letos vypsaný žádný dotační program. V minulosti jsme se o získání peněz snažili, ale nevyšlo to,“ vysvětluje vedoucí odboru investic a strukturálních fondů na táborské radnici Karel Hotový.

Navíc se do projektu vložila i diecéze, která plánuje poblíž kláštera postavit ubytovací prostory pro poutníky.

„V tuto chvíli k nám přijedou jen na otočku. Chtěli bychom mít poblíž nějaké ubytování, jenže od zapsání areálu na seznam národních kulturních památek to bude zřejmě ještě složitější.Biskupství a památkáři musí ještě doladit konečnou podobu poutního domu,“ podotýká Miloslav Vavřík, vikariární stavební technik českobudějovické diecéze pro oblast Tábora.

Podle představ církevních představitelů i města by se stavebních úprav mohl dočkat poutní dům Emauzy včetně jeho okolí.

„Církev má v úmyslu zde vybudovat penzion s restaurací kvůli poutníkům, kteří sem přijíždějí zejména z Polska,“ tvrdí městský architekt v Táboře Miloš Roháček.

K získání titulu zbývá obnovit liturgické předměty

Další výzvou pro biskupství a zejména táborskou radnici je nedořešená dopravní infrastruktura v okolí kostela, s jejímž dokončením se počítalo ve druhé etapě revitalizace.

Historie

Areál v Klokotech Kostel Nanebevzetí Panny Marie v táborských Klokotech byl vybudován mezi roky 1701 až 1730, poutní tradice místa však sahá až do pozdního středověku. Celý klášterní areál byl v roce 1958 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky a vloni byl prohlášen národní kulturní památkou. Kostel je postaven na půdorysu dvojramenného kříže a nádvoří je obklopeno ambity s nárožními kaplemi. Cílem poutí je obraz Panny Marie Klokotské na hlavním oltáři, namalovaný pražským malířem Johannem Andreasem Burgerem v roce 1636.

Poutníkům by v případě většího zájmu o památku mohlo citelně chybět parkoviště, a navíc není uspokojivě vyřešená ani přístupová cesta. Řidiči autobusů mají velký problém s otáčením, někteří dokonce od kláštera couvají až ke klokotské návsi.

„Měla tam být původně točna pro autobusy a parkoviště pro lidi, kteří jezdí ke hřbitovu. Tehdy to však navrhoval dopravní inženýr, který nebral v potaz architektonickou stránku stavby. O tu se chceme postarat v nově vypsaném výběrovém řízení. Větší problém je ale otázka peněz,“ naráží na limity oprav městský architekt Roháček.

Auta podle něj parkují na okraji louky nebo na hliněné cestě, což narušuje důstojnou kulisu kláštera.

Na první pohled neviditelné, ale v konečném důsledku zásadní změny čekají interiéry kostela. Žádost o udělení titulu bazilika minor podali představitelé diecéze do Vatikánu před více než rokem. V odpovědi se dozvěděli, že jsou na dobré cestě a že zbývá kostel vybavit některými nezbytnostmi. Po drobných úpravách tak musí pracovníci diecéze nechat obnovit liturgické předměty, aby mohli titul získat.

„Chceme nechat udělat nový obětní stůl nebo křtitelnici. Už máme vytvořený projekt a architekt od nás dostal nějaké připomínky. Po úpravě projektu musí celou věc posvětit i liturgická komise diecéze, poté by se mohlo začít s výrobou. Klokotský klášter by se měl stát vzorem pro ostatní kostely, a podle toho také musí tak vypadat,“ doplňuje administrátor klokotské farnosti Jiří Můčka a dodává, že pak už by udělení titulu nemělo nic bránit.

A právě s ním by klášter a jeho blízké okolí čekala celá řada dalších úprav. Podle Vavříka by součástí poutního domu měla být i restaurace, kaple, nebo multifunkční společenské prostory pro mítinky a různé prezentace.

„V loňksém roce se i díky dotaci od města Tábor podařilo vybudovat veřejné toalety. Takové věci však nejsou úzce svázané se ziskem titulu, který bychom mohli dostat snad už v tomto roce, ale chápeme, že by si je areál rozhodně zasloužil,“ říká Vavřík.