Těžbu a zpracování stavebního kamene nedaleko Českých Budějovic hodlá zahájit společnost Jihočeské katolické lesy. Oproti původnímu plánu 10 tisíc tun stavebního kamene ročně chce firma získat povolení na možných 270 tisíc tun.
Ve zjišťovacím řízení, jež záměru předchází, uvedla jako důvod rychlejší využití kapacity lomu u Hosína, který zde v minulosti fungoval. Kromě speciálních rypadel a bagrů budou v těžbě zčásti pomáhat i odstřely.
Jihočeské katolické lesyVznikly při českobudějovickém biskupství v roce 2014. Hospodaří na 3,5 tisících hektarech, převážně vrácených v restitucích. Z pohledu plochy celé budějovické diecéze rozkládající se od Sušice po Pelhřimovsko to není velká lesní rozloha. V jižních Čechách mají více lesních pozemků třeba Vyšebrodský klášter nebo Arcibiskupství Pražské. JKL vznikly po restitučním vypořádání bývalého církevního majetku, které doprovázely četné soudní spory. Některá pozdější zpochybnění restitučních nároků a jejich soudních uznání posloužila politickým stranám jako body do minulé kampaně ke komunálním volbám. Nakonec návrhy na nové určující žaloby a tedy na vymáhání už restituovaných církevních nemovitostí v zastupitelstvech neuspěly. To je i případ kauzy pozemků na Děkanských polích na okraji Budějovic. |
Původní lom na místě lesa se nebude podle projektu plošně rozšiřovat, materiál se pouze vytěží z větší hloubky. Firma už má souhlasná stanoviska od českobudějovického magistrátu, odboru životního prostředí krajského úřadu a báňského úřadu.
Dokument je zveřejněný na úřední desce kraje. Oproti původnímu záměru ze začátku roku jde nově o zásadní navýšení výroby. Při takovém objemu těžby je předpoklad, že se celé ložisko vyprázdní do tří a půl roku.
Lom o rozloze necelých pěti hektarů vznikl sloučením dvou menších v lese severně od Hosína. Východně od lokality vede železniční trať, severozápadně odtud leží nejblíže položená obec Dobřejovice. Od lomu je vzdálená 1,4 kilometru.
„Uvedené množství výroby je maximální, tak velkou těžbu nepředpokládáme. Vytěžený stavební kámen použijeme převážně na úpravy a stavby cest v našich lesích,“ uvedl odborný lesní hospodář a zástupce oznamovatele záměru Jan Zasadil.
Záměr budou v nejbližším termínu projednávat zastupitelé dotčené obce Hosín. „Chystáme nový územní plán, musíme tuto informaci do dokumentu zapracovat. K záměru se ještě vyjádříme,“ doplnil starosta Hosína Jan Řičánek.
Pro neobydlenou lokalitu bude představovat výroba suroviny pomocí těžby, drcení a třídění také větší hlukovou zátěž. Podle znaleckých posudků však bude spadat do hygienické normy.
Odstřelů plánuje firma deset, maximálně patnáct do roka. Z hlediska technologie jde o takzvaně clonové odstřely, které nejsou slyšet daleko.
Materiál v podobě drcené ruly má odvážet mimo zástavbu až 49 nákladních aut denně směrem k dálnici D3. Protože se s dosahováním maximální povolené těžby a výroby podle Zasadila nepočítá, reálná životnost lomu bude o něco delší, než je uváděná v projektu.
Po vytěžení ložiska plánuje společnost terénní úpravy a obnovení lesa.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz