Komerční chov ve Vlachově Březí se zabývá produkcí kachen na porážku. „V hale bylo zhruba 17 tisíc čtrnáctidenních káčat, takže ještě nejsou ve váhové kategorii, která by měla jít na porážku,“ popsal ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj František Kouba.
Kachny byly do Vlachova Březí dovezeny odjinud. Podle Kouby se ale nakazily až v hale.
„Inkubační doba tohoto onemocnění je zhruba šest dní, do šesti dnů by tak byl chov zdecimován. Když jdou kachny na jatka, hala se bude muset vyčistit, vydezinfikovat, navést nová podestýlka a po určitém období se zaplní dalšími kachnami,“ vysvětlil Kouba.
Šéf krajské veterinární správy nevylučuje, že se ptačí chřipka k ptákům dostala stejným způsobem jako v komerčním chovu v Blatné na Strakonicku, tedy spolu s infikovanou slámou.
„Je to možné, ale zatím to nevíme. Jakým způsobem se k ptákům v uzavřené hale virus dostal, budeme dále zjišťovat. Vše prošetřujeme,“ podotkl Kouba. Tisíce kachen budou utraceny pomocí kysličníku uhličitého.
Další ohnisko ptačí chřipky nahlásil veterinářům také chovatel v Ledenicích na Budějovicku. „I v tomto případě dojde k likvidaci chovu ve středu dopoledne. Vzhledem k tomu, že se jedná o malochov čítající čtyřicet kusů kachen a slepic, budou k utracení použity injekce,“ dodal František Kouba.
Ptačí chřipka na jihu ČechV Jihočeském kraji je zaznamenán výskyt ptačí chřipky celkem na šesti místech. Ohniska se objevila v drobných chovech v Chotčinách na Táborsku, Libějovicích na Strakonicku a v Sedlečku u Soběslavi na Táborsku. V prvním komerčním chovu, který patří společnosti Blatenská ryba, museli utratit 6 500 kachen. V pondělí k nim přibyl komerční chov ve Vlachově Březí a malochov v Ledenicích. |