Obžalovaní Dalibor Urban (druhý zleva) a Jan Linhart (čtvrtý zleva) se svými...

Obžalovaní Dalibor Urban (druhý zleva) a Jan Linhart (čtvrtý zleva) se svými obhájci před začátkem líčení u českobudějovického okresního soudu. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Nebyla to trasa pro začátečníky, řekl u soudu svědek tragédie na rakouské ferratě

  • 28
Okresní soud v Českých Budějovicích v úterý pokračoval výslechy svědků v projednávání případu úmrtí dvou žen, které zahynuly na ferratách v rakouských Alpách. Obžalovaní jsou dva průvodci, kteří podle kriminalistů obě tragédie zavinili svojí nedbalostí. Žena byla unavená, odpočinek měl být delší, vypověděl u soudu jeden z účastníků akce.

Při zdolávání ferraty jde o výstup v náročném skalním terénu, kde však pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně ve skále, na trase bývají i stupy a další pomůcky. Lezcům to pomáhá překonat obtížná místa, ale hlavně slouží k jištění. Podle obtížnosti se trasy označují písmeny, kdy A je nejlehčí a F extrémně obtížná.

„V roce 2020 to pro mě byla první ferrata a nedokázal jsem obtížnost posoudit. Ale nyní s odstupem času si troufám říct, že to nebylo pro začátečníky,“ uvedl v úterý před soudem Martin Kňáva.

Přestože i pro něj to byla premiéra na ferratě řekl, že on na sobě náročnost tolik nepocítil. „Mám relativně slušnou kondici,“ uvedl aktivní triatlonista. Podle něj ale část účastníků měla se zdoláním trasy velké problémy. Dodal, že od té doby absolvoval několik ferrat, proto už dokáže obtížnost odhadnout.

Odpočinek měl být delší, říká svědek

Prakticky po celou dobu pomáhal s výstupem pětadvacetileté ženy. Ta se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela. „Odpočinek na vrcholu před sestupem měl být rozhodně delší,“ řekl Kňáva. Dodal, že žena byla evidentně vyčerpaná, o chvíli později se zřítila.

Tragédie se stala v srpnu 2020. Výpravu, která měla 15 členů, vedl obžalovaný Dalibor Urban. V minulosti byl držitelem licence národního horského průvodce. Pro organizaci podobné akce v zahraničí však byla kvalifikace nedostatečná. Navíc podle obžaloby počet lidí ve výpravě překračoval doporučené limity.

„Vzal nadlimitní počet klientů. Zásadně porušil profesní pravidla a doporučení asociace horských průvodců. Mělo tam být maximálně šest lidí. Nemohl přenášet odpovědnost na jinou osobu,“ zaznělo mimo jiné v obžalobě. Příliš velká skupina vyrazila na výlet i v druhém případě, kdy zemřela další z žen.

Už v červenci 2019 totiž Urban pořádal výpravu dvou desítek lidí do Rakouska na ferratu Wildfrauensteig. Nakonec se akce kvůli úrazu neúčastnil a místo sebe poslal jako vůdce skupiny kamaráda Jana Linharta, který neměl žádnou licenci. Při výstupu čtyřiadvacetiletá účastnice výpravy uklouzla a zřítila se ze skály z výšky 150 metrů a zemřela.

Linhart je druhým obžalovaným, hrozí jim až šestileté vězení. Obžalovaní tvrdí, že obě úmrtí byly nešťastná náhoda. Soud bude pokračovat v březnu výslechem dalších svědků.

Už vypovídal i otec

Už loni vypovídal u soudu také otec ženy, která zemřela v roce 2020. Nejdříve nechtěl podávat žalobu. „Život dcery by mi to stejně nevrátilo. O ferratách jsme nic nevěděli a ani za jakých podmínek se vše stalo,“ uvedl.

Otec zemřelé a jeho rodina se ale rozhodli změnit svůj postoj, když se dozvěděli podrobnější informace o výstupu a také o další tragédii, jež se stala o rok dříve. Podle jeho slov měla dcera problémy už pří výstupu na ferratě a na vrcholu si nestihla pořádně odpočinout. „Na Radce mělo být vidět totální vyčerpání,“ popisoval otec tehdy pětadvacetileté ženy.

Vedoucí výpravy Urban u soudu už v listopadu uvedl, že na ní tak značné vyčerpání nepozoroval. „Všechny to unavilo. Nahoře jsem ji ještě fotil, usmívala se a rozpřáhla ruce. Měli jsme asi půlhodinový odpočinek,“ sdělil. Urban také popisoval, co se v tragický den stalo. „Cestou zpátky se šlo hlavně lesem a ona v jednom místě uklouzla a zřítila se,“ vzpomínal. Pád přímo neviděl.

,