Obchvat Dasného a Češnovic může být hotový v roce 2023

  9:26
Každý den projede Češnovicemi a Dasným na Českobudějovicku v průměru 15 tisíc aut, z toho téměř dva tisíce kamionů. Obyvatelé proto dlouhé roky čekají na obchvat. Jeho stavba může začít už v roce 2020.

V Dasném je hned u hlavní silnice mateřská škola. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vytoužený obchvat obcí Dasný a Češnovice na Českobudějovicku je na spadnutí. Krajský úřad v těchto dnech oznámil začátek procesu, jenž souvisí s vlivem stavby na životní prostředí. Projekt je hotový. Vyjádřit se k němu může do 30 dnů veřejnost, obce a instituce.

Nový úsek hlavního tahu Budějovice - Písek bude dlouhý 8,5 kilometru. Když se připočtou mimoúrovňové křižovatky a další části, dá to v celé trase 13,6 kilometru. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), odhaduje jeho cenu na 1,8 miliardy korun. Pokud nedojde ke komplikacím, začne stavba v roce 2020 a první auta po něm pojedou do konce roku 2023.

Obchvaty v kraji

Letos dokončené
Strakonice: Termín zprovoznění silnice v severní části města o délce 1,5 kilometru je v září. Úplné dokončení v lednu 2019. Plánované náklady byly 186 milionů korun, ale budou vyšší, protože se v části stavby našly nebezpečné odpady, ve starých vozovkách byl dehet.

Němčice: Kolem obce na Prachaticku, která je na hlavním tahu z Prachatic do Budějovic, má být hotovo v říjnu. Osm set metrů dlouhý úsek včetně dalších drobných napojení a úprav vyjde na více než 45milionů korun.

Letos zahájený
Chýnov: Stavba silnice kolem města na Táborsku má vyjít odhadem na 430 milionů korun. Výběrové řízení skončilo, nyní bude následovat vyhodnocení nabídek. Do soutěže se přihlásilo devět zájemců. Práce potrvají 27 měsíců. Obchvat bude dlouhý téměř tři kilometry. Městem nyní projíždí zhruba deset tisíc aut denně.

Na přeložku čekají roky obyvatelé dotčených obcí. V minulosti dokonce sepisovali petice a pořádali protestní pochody proti ohrožení dopravou, která se v obcích stále zvyšuje. (více čtěte zde)

„Jsou tu pamětníci, kteří poprvé uslyšeli o obchvatu před padesáti lety. Ačkoliv nebydlím přímo u silnice, jsem ráda. Nebezpečné je tady i přecházení, když byly děti menší, musela jsem je vodit k autobusu,“ uvedla obyvatelka Dasného Simona Paulathová.

Místní si nechali dokonce změřit hlukovou zátěž. Někteří alespoň dosáhli toho, že jim kraj vyměnil okna. Z výsledků celostátního sčítání dopravy z roku 2016 vyplývá, že po silnici první třídy I/20 projede v průměru přes 14,5 tisíce vozidel. Mezi šestou ranní a odpolední je to 11 tisíc aut a z toho 1,5 tisíce nákladních. To je průměr, jsou dny, kdy obcemi může projet téměř 25 tisíc vozidel.

„Určitě teď nechceme proces nijak zdržovat. Vyjádříme se ve stanovené lhůtě, projektant už dříve upravil některé detaily podle našeho požadavku,“ uvedl Jaroslav Havel, starosta Pištína, pod který patří místní část Češnovice.

Také podle starostky Dasného Ludmily Kahounové je to dobrá zpráva. Podobně jako u Pištína upravil i zde projektant na žádost obce některé úseky. Týká se to například místní silnice vedoucí zobce směrem k rybníku Bezdrev. „Aby při ní vznikl prostor pro chodce a cyklisty. Žádný pevný chodník ale nechceme, cesta vede v krásné přírodě,“ popsala Kahounová.

Kromě toho budou v Dasném ještě protihlukové stěny kolem mateřské školy. Celkem má nová silnice zabrat 59 hektarů zemědělské půdy. Bude mít tři kilometry zábran pro přechod žab, což jsou 70 centimetrů vysoké stěny za krajnicí, dále 11 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Největší bude u Češnovic, aby bylo možné sjet na Netolice a Prachatice. Pokud kraj rozhodne, že není třeba rozsáhlé řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA, přijde na řadu územní rozhodnutí a výkupy pozemků.

„Nyní jsme ve fázi zjišťovacího řízení. Při něm se ukáže, jestli je EIA potřeba, či nikoli. Pokud bychom prošli dál bez ní, tak můžeme získat k dobru až rok a půl na další přípravu,“ navázala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy ŘSD.

Ředitelství má hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, pokud nebude EIA nutná, tak ještě letos ŘSD požádá o vydání územního rozhodnutí. Příští rok by pak mohlo začít s výkupy pozemků.

Jak bude vypadat silnice

Podle projektu začne přeložka za Pištínem ve směru na Budějovice a končit bude před Českým Vrbným v místě sjezdu od Hluboké nad Vltavou. První ze dvou mimoúrovňových křižovatek bude u Češnovic, na tomto úseku se pojede střídavě ve třech pruzích. Až do Českého Vrbného budou čtyři jízdní pruhy. U Českého Vrbného se upraví vjezd pod mimoúrovňovou křižovatkou.

Právě zde je nejpalčivější místo celé trasy, protože sousedí s přírodní rezervací Vrbenské rybníky. Nová přeložka silnice I. třídy má zkvalitnit trasu vedoucí z Budějovic na Plzeň.

Podle dopravních policistů zlepší bezpečnost řidičů. Úsek patří totiž mezi rizikové silnice. Od roku 2007 zde bylo 263 dopravních nehod, při nichž zemřeli tři lidé, a135 se jich těžce zranilo.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec si odemkl byt a vyrazil sám ven. Pak nedokázal říct, kde bydlí

Dítě oblečené pouze ve spodním prádle a bačkůrkách potkala v neděli ráno seniorka při cestě do obchodu v Českých Budějovicích. Asi se čtyřletým chlapcem se nedokázala domluvit, proto pomáhali...

8. července 2024  11:15

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...