Chata Mládí na šumavském Zadově by měla být vzhledem ke své atraktivní poloze u známého lyžařského střediska stále plná rekreantů. Jenže časy, kdy se v ní střídali školáci na zimních kurzech s řediteli na poradách, jsou pryč.
Obě budovy s kapacitou sedmdesát lůžek jsou kvůli nevyhovujícímu stavu zavřené. Zařízení, které sloužilo desítky let především školám, potřebuje zmodernizovat. A krajští radní už vybrali firmu, která se má do obnovy ještě letos pustit. Rekonstrukce vyjde na 48 milionů korun.
„Chata by měla po rekonstrukci sloužit hlavně pro lyžařské a sportovní výcviky žáků námi zřizovaných škol i jako zázemí pro porady ředitelů těchto škol či různé semináře. Pokud zbude kapacita, tak třeba i ke komerčním účelům, pro kongresy a k rekreaci,“ říká krajský radní Antonín Krák.
Opravy by měly začít už v prosinci a skončit v polovině roku 2022, ujme se jich stavební firma Luspol, která přišla ve veřejné soutěži mezi šesti uchazeči s nejnižší cenou.
Částka 48 milionů korun je o třetinu nižší, než předpokládal původní projekt na modernizaci chaty Mládí, který měli krajští radní na stole loni před prázdninami. Ten počítal s velkorysejší přestavbou na penzion s bezbariérovými byty, apartmány, novým hřištěm a rozšířením o saunový svět.
Proti nákladnému projektu se však postavili opoziční zastupitelé. Výsledkem bylo, že se krajští radní po osobní prohlídce šumavské chaty nakonec přiklonili k provedení prvních dvou nejdůležitějších etap rekonstrukce.
Dosavadní provoz byl ztrátový
Nyní má na svých webových stránkách šumavský objekt pod názvem SKI Apartmány Zadov oznámení, že je dlouhodobě uzavřen kvůli celkové rekonstrukci.
„Asi se vrátíme k názvu chata Mládí. Lokalita, v níž stojí, se jmenuje V Ráji, mládí tam pasuje,“ zvažuje Petr Stehlík, ředitel Krajského školního hospodářství, které chatu spravuje.
Kraj dostal dvě budovy do majetku po svém založení od okresního úřadu, už ten ji využíval pro školství. Ačkoli je pro několik generací Jihočechů symbolem školních lyžařských výcviků, větších oprav se v minulosti nedočkala.
Zastaralý nábytek, rozvody energií, drahé vytápění, společné sprchy a záchody na chodbě a další nevyhovující hygienické a technické podmínky vedly nakonec k útlumu celého provozu.
„My jsme areál na Šumavě převzali v únoru 2018, v té době byl dva roky nevyužívaný a já jsem dostal za úkol ho rozpohybovat. Proto jsme nakoupili nové postele, matrace, zrevidovali všechny věci potřebné k otevření. Rozjeli jsme dvouletý zkušební provoz, ale školy o zastaralé ubytování nestály,“ vysvětluje šéf Krajského školního hospodářství.
Hygienické a provozní podmínky moc vylepšit při běžné údržbě nešly, bez větších oprav by objekt nebylo možné dál bezpečně a účelně řídit. Dosavadní provoz byl ztrátový i kvůli tomu, že se v chatě topilo drahým propan-butanem, za který krajský správce zaplatil přes půl milionu ročně. Nově projekt počítá se zemními vrty a fotovoltaickými panely na střeše.
Z pokojů budou apartmány
„Rekonstrukce mimo jiné počítá se zateplením budov, vybudováním nové vzduchotechniky, elektroinstalace, rozvodů vody, dešťové i splaškové kanalizace či výměnou oken,“ upřesňuje Krák.
Součástí oprav je i zpevnění příjezdové cesty, vybudování nového parkoviště pro hosty a nové požární nádrže.
„Pokud se všechno povede, může chata sloužit s nižšími náklady celoročně. Nebudou tu klasické socialistické pokojíčky po dvou, třech, ale moderní apartmánové bydlení, které je variabilní. Můžeme do něj umístit třeba šest školáků nebo čtyři učitele či několikačlennou rodinu,“ plánuje Stehlík, který pevně věří, že pokud budou zmodernizované ubytování využívat krajské školy, nebude jeho provoz ztrátový.
Ředitel českobudějovické stavební průmyslovky Vladimír Kostka předpokládá, že obnovenou chatu na Šumavě může využívat třeba pro seznamovací pobyty prvních ročníků nebo letní výcvikové kurzy druháků.
„Chata rozhodně rekonstrukci potřebuje, společné sociální zařízení na patře v dnešní době netáhne,“ podotýká Kostka. Na Zadově by uvítal i semináře ředitelů krajských škol, které tam dřív bývaly.