Český Krumlov získal za měsíc čtyři miliony z placeného vjezdu autobusů

  13:33aktualizováno  13:33
Vybírání peněz za zájezdové autobusy se Českému Krumlovu vyplatilo už za první měsíc provozu. V červnu město utržilo od dopravců přivážejících turisty 4,2 milionu korun bez daně. Hotely ale tvrdí, že jim nová pravidla ubírají klienty.

Před závorou na parkovišti označeném BUS STOP A pod zámkem zastavuje dopoledne jeden komfortní zájezdový autobus za druhým. Většina z posádek si rychle poradí se vpuštěním na přehledný terminál.

A těm, kteří tu zastaví poprvé, vyrazí na pomoc zdejší správce. Právě dvě stání označená písmeny A a B jsou od června jedinými místy, kde smí vystupovat a nastupovat účastníci zájezdů.

Fotogalerie

Skupina turistů, která opustila rakouský autobus, vyrazí směrem k zámku a přitom se míjí s Asiaty připravenými na odjezd. Ti vzápětí nastupují do autobusu české firmy.

„Vozíme Korejce po celé Evropě, takže systém poplatků známe. Je třeba v rakouských městech Hallstatt i Salzburg. Rozdíl je v tom, že tam je v jedné ceně vyložení lidí i parkování, zatímco tady platíme za obě věci zvlášť. Ale určitě to do Krumlova patří, přijedou turisté, tak ať to městu zaplatí,“ vysvětluje řidič autobusu Bassam Barchini.

Krumlovská radnice zavedla vybírání peněz za autobusy s turisty od června. Chtěla hlavně odradit návštěvníky, kteří jen proběhli zámkem a jeli dál. A také zamezit vjezdu autobusů do úzkých uliček a jejich parkování načerno i na zastávkách pro linkové spoje, kde blokovaly dopravu.

„Přechod na placený režim byl nečekaně plynulý a jsme příjemně překvapeni slušným přístupem dopravců k tomu kroku. Průměrně za den odbavíme sto až 150 autobusů. Za celý červen jsme utržili 4,2 milionu korun bez daně,“ popisuje Petr Troják, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, který má parkování ve městě na starosti.

Při srovnání počtu zájezdových autobusů mířících do Krumlova, které má město z loňska, usuzuje, že v placeném systému je podchyceno 95 procent z nich.

„S tím, že přes devadesát procent řidičů si vybírá čas, v němž chce přijet, v rezervačním systému a pět až šest autobusů denně platí až na místě vyšší poplatek,“ srovnává Troják.

Za online objednaný jeden vjezd na terminál platí každý autobus 625 korun, vjezd bez předchozí rezervace stojí 2 000 korun. Vícedenní pobyty vyjdou levněji.

Podle průvodců to vypadá, že se novinka podepsala i na odlivu části turistů. „Vidíme, že čínské skupiny poklesly zhruba o pětinu. Město je průchodnější, dá se tu lépe pohybovat a zabralo to překvapivě rychle. Ačkoli je těžké říct, jestli jsou důvodem peníze, nebo rezervační systém. Po městě chodím denně, klientů je dost, ale centrum už není přecpané,“ uvádí Oto Šrámek, jednatel krumlovského sdružení průvodců.

Někteří to stejně zkoušejí obejít, říkají strážníci

Nad dodržováním nového systému pro zájezdové autobusy bdí městská policie.

„Chytneme průměrně čtyři autobusy vykládající lidi mimo bus stopy denně. Ale všechny neuhlídáme,“ přibližuje velitel městské policie Jan Šítal.

Preventista krumlovských strážníků Pavel Pípal upřesnil, kde autobusy zastavují „načerno“.

„V obchodní zóně, kam jezdí nakupovat. Hlavně využívají prostor za Kauflandem, kde to úplně láká, protože je tam široký vjezd pro kamiony. A často je chytám tady přímo vedle bus stopu A, kde vykládají a nakládají turisty,“ vypočítal.

Turisté ubytovaní v hotelích teď musí chodit z parkoviště s kufry pěšky. Hoteliéři z centra už to znají, protože tam autobusy nemohly vjíždět ani dřív. Nyní čelí stejné situaci i ostatní.

„I když máme výjimku a autobusy mohou naše hosty vykládat na autobusovém nádraží, lidé k nám musí po svých dvě minuty do kopce s tím, že jim poskytujeme taxi na kufry. Některé skupiny už u nás kvůli tomu pobyt zrušily. Většinou jde o Korejce, kteří chtějí svoz před hotel,“ říká Veronika Lokvencová, vedoucí recepce hotelu Vltava z Kaplické ulice na okraji Krumlova.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz