Říkal si Jano a lidé ho znali díky smyšleným historkám o životě, které často vyprávěl. V nich měl na kontě miliony korun i prosperující firmy. Ve skutečnosti žil jako bezdomovec v přístřešku u řeky naproti kynologické organizaci v Písku.
Právě tady minulou neděli tento muž také zemřel poté, co si v příbytku rozdělal oheň, aby se v mrazivých dnech zahřál. „Byl nalezen bez známek života,“ potvrdil mluvčí policie Milan Bajcura.
Na muže vzpomínají i místní. Například Jana Pecholtová, která pravidelně chodí na procházky kolem řeky se svým psem.
„Jano byl moc hodný člověk, přestože si dost vymýšlel. Házel mému psovi jídlo nebo mi daroval růženín, který našel v okolí. Říkával, že pracuje jako geolog. Měl spoustu historek,“ zavzpomínala Jana Pecholtová.
Další člověk bez domova zřejmě umrzl v Českých Budějovicích. „V pondělí po šesté hodině ráno byl nedaleko centra nalezen mrtvý muž,“ potvrdil Bajcura.
Podle Ivany Korytové, sociální pracovnice z českobudějovické noclehárny Dům svatého Pavla, tento bezdomovec často přespával přímo v křoví. A to i přes fakt, že mohl využít služeb noclehárny.
„Máme kapacitu dvacet lůžek. Teď, když mrzne, se vždy naplní. Problém ale je, že nemůžeme přijímat lidi, kteří mají nad promile a půl alkoholu. Raději tak zůstanou i v zimě venku,“ popsala Ivana Korytová.
„Každý všední den ve 14 hodin k nám mohou přijít, i když mají hladinu alkoholu trochu nad toleranci, a dostávají polévku. Nemůžeme je ale do ničeho nutit. Denně teď do denního centra dochází kolem 40 lidí,“ doplnila.
V Budějovicích je 350 bezdomovců
Organizace nabízí bezdomovcům také služby lékaře. „Poměrně často teď v zimě řešíme popáleniny. Většinou si je ošetřují sami, ale zhruba čtyřikrát v měsíci je tu pro ně k dispozici lékařka nebo sestra,“ podotkla Korytová.
Zkušenosti s požáry v provizorních příbytcích lidí bez domova mají také hasiči. Ti vyjížděli 7. ledna do kanálové šachty vedoucí pod čtyřproudou silnicí na Dlouhé louce v Budějovicích.
„Hořela zde postel a různé vybavení bezdomovce, který v důsledku požáru utrpěl popáleniny na obličeji a obou rukách,“ informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
V Budějovicích bylo v loňském roce kolem 350 bezdomovců. „Snažíme se je monitorovat, zvláště přes zimu, když si přitápějí. Většinou jsou tito lidé podnapilí. Hlídka městské policie je teď kontroluje pravidelně aspoň dvakrát za noc,“ uvedl mluvčí budějovické městské policie David Štýfal.
„Zjišťujeme, jestli jsou v pořádku, když ne, poskytujeme první pomoc, nebo voláme na místo záchranku. Hrozba umrznutí při požití alkoholu je velká. Samozřejmě je informujeme o možnosti využití azylových domů,“ zmínil.
Štýfal dodal, že místa, kde bezdomovci přespávají, se ale mění. Využívali například železniční objekt v Pětidomí, naproti Budvaru v areálu bývalo stanové městečko. Často přebývají za garážemi, kam není moc vidět.
Přístřešky, které obklopuje nepořádek, řeší i písečtí strážníci. Ve městě je zhruba 30 bezdomovců.
„Spousta z nich v rámci možností dodržuje pořádek. Ale pokud máte bezdomovce, který je shánčlivý tak, jako člověk pod mostem Fráni Šrámka a všechno, co mu přijde pod ruku, si odnese, není v silách nikoho domluvit mu a vyhazovat mu neustále věci,“ upozornil velitel písecké městské policie Martin Macháček.
Dodal, že prostor čistí městské služby na základě podnětu městské policie několikrát do roka. „Už odklízení je ale riziková práce, hrozí různé choroby, protože je tam spousta zkaženého jídla a podobně,“ upřesnil Macháček.
Městské služby teď k přístřešku bezdomovci přistavěly kontejner a strážníci budou kontrolovat, jestli tam vyhazuje nepořádek.
Také písečtí městští policisté při službě monitorují zvláště v zimních měsících bezdomovce pravidelně.
„Všichni pijí alkohol, protože je zima. Denně jsme v kontaktu s noclehárnou, abychom věděli, kdo tam je. Máme tu ale i skupinu, která se těžko dohledává. Nemůžeme ohlídat všechny,“ naznačuje Macháček.