Pronájmem stánků na adventních trzích města vydělají jen desítky tisíc

  16:23aktualizováno  16:23
Jihočeská města začínají lákat na adventní program, který často spojují s oblíbenými trhy. Někde trvají jen den, jinde zaplní centra měst po dobu několika týdnů. MF DNES zjišťovala, co všechno musejí prodejci splnit, aby mohli své zboží v předvánočním čase na jihu Čech prodávat.

Budějovický adventní trh. | foto: David Peltán, MAFRA

Ceny za pronájmy jsou různé a většinou do městských pokladen nepřinášejí výrazně velké částky. V některých případech se o ně města ani nemusejí starat. Organizaci obstarají najaté firmy.

Například v Českých Budějovicích trhy pořádá firma Art4promotion. Adventní trh potrvá od 24. listopadu do 6. ledna. Kulturní program i provoz kluziště letos nově začnou už týden před rozsvícením stromu. Prodej zde funguje jinak.

Ceny za pronájem začínají na 350 korunách za metr čtvereční a den. Záleží na velikosti a umístění stánku.

Ceny denního pronájmu plochy

České Budějovice od 350
Český Krumlov 150-300
J. Hradec 360-420
Tábor 300 (za oba dny)
Třeboň 300-800
Prachatice zdarma

Pozn.: Částky jsou v korunách za metr čtvereční a den.

„Díky spolufinancování a spolupráci s pořadatelem ušetří městská kasa za aktivity, jako je kulturní program či kluziště, které jsou po dobu konání akce pro obyvatele a návštěvníky Budějovic zcela zdarma, což nebývá pravidlem v ostatních českých městech,“ zmínil obchodní ředitel firmy Art4promotion Miroslav Nejedlý.

Firma s městem uzavřela koncesní smlouvu o pořadatelství adventních trhů na pět let do roku 2021. Město poskytuje pořadateli každý rok příspěvek ve výši dva miliony korun.

Příjmy má organizátor z pronájmu stánků a příspěvků partnerů. Ve smlouvě například stojí, že má být kampaň vedena kromě češtiny také minimálně v angličtině a němčině kvůli zahraničním návštěvníkům.

V Třeboni se o předvánoční atmosféru stará radnice. Prodejci se jí hlásí už na začátku roku. Na nezájem si nemohou stěžovat, kapacita je obsazená většinou rychle.

Vánoční trhy 2018: kam zajít za adventní atmosférou

Speciální podmínky zde neplatí, pouze 15. prosince se dává přednost místním podnikatelům a jejich zboží. Cena se kvůli nárokům technických služeb letos zvedla o zhruba 200 korun za metr čtvereční. Jinak se částky ve městě pohybují od 300 do 800 korun podle rozměru stánku či kategorie zboží. O velkém zisku pro městskou kasu se mluvit nedá. Radnice ročně vybere na poplatcích v průměru 30 tisíc korun. Čistý zisk je ale ještě menší.

V době adventu budou na Masarykově náměstí v Třeboni dva stánky s občerstvením. Zůstanou tam od 1. prosince do 6. ledna. Speciální trhy se připravují na 1. prosince, kdy bude rozsvícení vánočního stromu, a pak na 15. prosince.

V Jindřichově Hradci není povinný vánoční sortiment

Podmínky ohledně toho, co se bude během adventu prodávat, mají jednotlivá města různé. Někde jsou přísnější, jinde se dá říct, že neexistují. Například v Jindřichově Hradci stačí platný živnostenský list, žádná omezení prodejce nečekají.

V Budějovicích musí zájemce předložit soupis sortimentu s fotografiemi. Prodávat musí zboží s vánoční tematikou. „Nemáme nikde striktně předepsáno, jaký sortiment se musí prodávat. Není možné prodávat zbraně či zboží, které se na trhy nehodí, jako je například spodní prádlo,“ vysvětlil Nejedlý.

Zboží částečně řeší i v Prachaticích. „Všeobecně platí, že si vybíráme sortiment, se kterým trhovci přijíždějí, preferujeme ten vánoční,“ uvedla vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Jiřina Dolejšková. Adventní trhy jsou v Prachaticích jen 16. prosince.

Jedny z nejdelších trhů mají v Českém Krumlově, kde trvají od 30. listopadu do 6. ledna. Ceny jsou zde podobné jako ve zbytku kraje a zájemci musejí poslat fotky svých produktů. Zájemci o mobilní stánek se mohou hlásit do čtvrtka.

Větší pozornost věnují prodeji také v Táboře, kde se staročeský vánoční trh letos koná nově ve dvou dnech od 8. do 9. prosince. Prodejci najdou přihlášky na webu města od poloviny září a sběr přihlášek končí s polovinou listopadu.

„Zájemci musejí vlastnit stylový dřevěný stánek, prodlužovací kabely pro připojení elektřiny a vlastní osvětlení s malým odběrem energie. Preferujeme vánoční sortiment a dále keramiku, sklo, ruční a regionální výrobky a domácí potraviny,“ shrnula vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Martina Suchá.

Poplatek za prodejní místo je 300 korun za oba dva dny. Vánoční trh má maximální kapacitu 110 stánků, takže se tržby za poplatek pohybují kolem 33 tisíc korun.

Podobný model jako Budějovice mají i ve Strakonicích, kde se o trh stará soukromý podnikatel. „Stánkový prodej na základě smlouvy pro nás zajišťuje od 1. do 2. prosince. Cena je dohromady 65 tisíc korun. Funguje to tak od loňska a zatím jsme spokojeni,“ sdělila Soňa Petříková z městského kulturního střediska.

„Podmínkou smlouvy je být na místě včas, mít sortiment včetně vánočního zboží, a pokud pivo, tak jedině Dudák. Za kolik podnikatel dává jednotlivé stánky, je zcela v jeho režii,“ popsala Petříková.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Najdete na iDNES.cz