Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za brněnským ateliérem ARCHANTI. Prohlédněte si tři ukázky jeho různorodé práce.
Rekonstrukce v Rozdrojovicích: nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve...

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve prospěch zvětšení zahrady a přímého kontaktu s ní z místností hlavního křídla. | foto: Archiv ateliéru

„ Měřítko projektů pro nás není rozhodující, hlavní důraz klademe na kvalitu a nalezení správného řešení daného problému v konceptuální a funkční jednotě. Zajišťujeme kompletní projektovou činnost od studie přes dokumentaci pro stavební povolení až po autorský dozor při realizaci.

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Od založení ateliéru v roce 2008 se také pravidelně účastníme architektonických soutěží. Ze tří vybraných projektů byly první dva realizovány (oba v roce 2018 v Brně a okolí), ve třetím případě jde o návrh novostavby rodinného domu pro zcela konkrétní prostředí, nicméně dosud nerealizovaný,“ vysvětluje architekt Martin Daněk ze studia ARCHANTI.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Rekonstrukce v Rozdrojovicích

V tomto projektu hrál významnou roli terén, je to tak?

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

Ano, velmi významnou. Rozdrojovice jsou vesnice vzdálená dva kilometry severně od brněnské přehrady, která je charakteristická dramatickou morfologií terénu a liniovou zástavbou. 

Tyto dva aspekty byly nejzásadnější při řešení daného prostoru: jednopodlažní stavba rodinného domu navazuje svými štíty na sousední objekty a ze dvora za domem se zvedá prudký svah s celkovým převýšením 13 metrů.

Samotný dům byl tvořen dvěma původními trakty na půdorysu L, doplněném o pozdější přístavbu ve dvoře. Delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

Jak organizaci a fungování domu proměnil váš návrh?
Koncept rekonstrukce stojí na třech klíčových krocích: 1. Nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve prospěch zvětšení zahrady a přímého kontaktu s ní z místností hlavního křídla. Zbouraný byl rovněž původní objem chléva a suchého záchodu.

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

2. Následovalo vyčištění příčného křídla od všech příček a nepůvodní části stropu. Tím byl prostor částečně otevřen do krovu a nově je zde velkorysá obytná kuchyň s jídelnou. Tento prostor jako jediný má výhodnou jižní orientaci a zároveň přímý přístup na zahradu. Je nově propojený s obývacím pokojem, vzniklým spojením dvou původních obytných místností v hlavním traktu. Nové je i schodiště do podkroví, zbudované při štítové zdi obývacího pokoje.

Vizitka domu

Užitná plocha: 235 m2

Zastavěná plocha: 175 m2

Obestavěný prostor: 995 m3

Autoři: Martin Daněk, Martin Doležel, Barbora Ponešová

Spolupráce: Anna Stachová, Klára Stachová

Statika: Jiří Strnad

Návrh: 2013

Realizace: 2018

3. Zásadním rozhodnutím je také odstranění střešní roviny hlavního traktu směrem do zahrady. Místo ní jsme zde navrhli nový objem obsahující ložnici, dva dětské pokoje, koupelnu a šatnu. Uvedené místnosti zpřístupňuje galerie na konzole, jež má velkorysé prosklení do zahrady.vin

Na toto prosklení navazují prosklené příčky do dětských pokojů a koupelny. Konzola galerie zároveň ve dvoře vytváří kryté zápraží po celé délce domu. Organicky navazují další, už méně zásadní úpravy (zbudování garáže a místnosti pro domácí práce v hospodářské části, izolovaná pracovna nad nimi).

Jaké konstrukční řešení jste zvolili?
Dům není podsklepený, zejména kvůli skalnatému podloží, což opodstatňuje mělké kamenné základy. Původní svislé konstrukce tvoří pálené i nepálené zdivo. Nové svislé konstrukce v přízemí tvoří keramické tvarovky, přizdívky zdí sousedících s vedlejším objektem či terénem s izolačními tvarovkami Multipor. Obvodové stěny jsou zatepleny minerální vlnou.

Většinu stropních konstrukcí bylo nutné zbudovat nově (dřevěné trámy), stejně jako kompletní konstrukce krovu. Tradiční konstrukční systém a pozice prvků však zůstaly zachovány. Nový objem galerie je vykonzolovaný na systému ocelových nosníků a provedený jako dřevostavba s větranou fasádou. Plochá střecha této nástavby je řešená jako vegetační.

Byt v Brně: výrazným výtvarným prvkem se stal pás nově dlážděné podlahy.

Byt v Brně

Prostor bytu ve třetím podlaží bytového domu z roku 1906 má severojižní orientaci (jih – ulice, sever – vnitroblok). Cílem úprav bylo přeorganizování dispozice tak, aby došlo k vytvoření plnohodnotné společenské zóny bytu, v níž se bude soustředit život jeho obyvatel (dříve roztříštěné fungování na trase kuchyň – chodba - obývací pokoj).

Stejně zásadním úkolem bylo lepší provázání ložnice s hygienickým zázemím a vytvoření pracovny kombinované s prostorem pro občasné hosty. Kromě dispozičních změn bylo nutné pozvednout celkovou technickou a estetickou úroveň bytu, aby odpovídal soudobému standardu.

Vizitka bytu

Užitná plocha: 82 m2

Autor: Martin Daněk

Spolupráce: Iva Tomková

Návrh: 2016

Realizace: 2018

Výraz interiéru má být střízlivý, ale hravý. Barevnost je volena v jemné škále lomených barev bílé, šedé, světle hlinité a krémové a je doplněna sytými odstíny světlého dřeva. Výrazným výtvarným prvkem se stal pás nově dlážděné podlahy. Použitý je vzor kombinující výše uvedené barevné odstíny ve formě trojúhelníků, který tvoří soudobou interpretaci tradičních ornamentů.

Nábytek byl zhotovený na míru, v laku s odstínem lomené bílé tak, aby hmota nábytku pocitově nezatěžovala prostory interiéru. V každé místnosti je použitý horizontální akcent v odstínu přírodního dřeva, zpravidla ve formě polic a parapetů.

Byt v Brně: barevnost interiéru je v jemné škále lomených barev bílé, šedé, světle hlinité a krémové a je doplněna sytými odstíny světlého dřeva.

Důležitý prvek interiéru tvoří jeho výškové členění: Využívá různých výšek stavebních otvorů k rozdělení jinak poměrně vysokých ploch stěn na dvě části s různým odstínem výmalby. 

Tomuto členění se podřizují i výšky nábytkových sestav. Princip je aplikovaný ve všech místnostech, ale v každé se projevuje trochu jinak.

Dům dvou tváří

Elegantní dům, který v sobě spojuje klasickou a moderní tvář, má vyrůst na břehu Panského rybníka v srdci malebné vesničky Žíšov na Kutnohorsku. 

Z pozemku se otevírá půvabný výhled přes hladinu rybníka na panorama obce s dominantou kostela. Naopak pro pohledy zvenčí je pozemek spíše skrytý. Zadáním proto bylo vytvořit návrh takového domu, jenž by těžil z výhodné polohy v mírném jižním svahu, nabízel propojení s exteriérem a naplno využil výhledu.

Dům dvou tváří: ze severní strany je dům vsazený do svahu, a tedy částečně zakopaný, pobytová část zahrady se naopak svažuje k rybníku.

Mělo by jít o dům jednoduchý provozně, technicky i formou. Zvláštní důraz byl kladený na nalezení takové formy domu, která by soudobým způsobem reagovala na genius loci místa a nerušila jeho charakter. 

Umístění domu celý pozemek douzavírá ve směru od příjezdové cesty a přináší prostoru zahrady patřičné soukromí. Toho je dosaženo půdorysem tvaru T, kdy je hlavní podélná hmota domu doplněna o objem krytého parkování, vstupu a technického zázemí. Tím je exteriér domu rozdělený na dvě části odlišných kvalit.

Vizitka domu

Užitná plocha: 185 m2 + půda 63 m2

Autor: Martin Daněk

Spolupráce: Iva Tomková

Návrh: 2016

Vstupní předprostor je obrácený k ulici a pojatý v principu jako dvůr, pobytová část zahrady se svažuje k rybníku. Návrh svažování pozemku využívá: Ze severní strany je dům vsazený do svahu, a tedy částečně zakopaný. Zde jsou šatny, koupelny, technická místnost a úložné prostory.

Jižní strana domu je naopak maximálně otevřená a zahrnuje společný obytný prostor, dva dětské pokoje i ložnici. Po celé délce je jižní fasáda opatřena krytou terasou, která brání letnímu přehřívání interiéru. Sedlová střecha je rovněž po celé délce seříznuta rovinou valby. Díky tomu se dům k bližšímu pohledu z ulice obrací lapidárním štítem a působí na svém místě zcela přirozeně.

Dům dvou tváří: společný obytný prostor směřuje na jižní stranu.

Pro dálkové pohledy přes rybník však hmota domu vizuálně klesá spolu s terénem a z východní části zahrady se jeví téměř jako nízký pavilon. Tato dynamická forma se propisuje i do interiéru v podobě převýšení obytného prostoru.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

Mladá žena miluje opuštěné domy. Na zámku ji čekaly kočáry i oblečení

23. června 2024

Angličanka Becca Morganová má zajímavého koníčka – tzv. urbex. Fanynka opuštěných míst jezdí za...

Návrh podkrovního bytu začal od jednoho světla a dvou obrazů

22. června 2024

Na začátku návrhu interiéru bylo jedno světlo a dva obrazy. Že to není možné? Ale je. No kidding...

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

Betlémská kaple na pražském Žižkově je jediný kubistický kostel v Praze

21. června 2024

V neděli 28. června 1914 se stovky evangelíků helvétského vyznání sešly na Žižkově na první...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...