Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za brněnským ateliérem ARCHANTI. Prohlédněte si tři ukázky jeho různorodé práce.
Rekonstrukce v Rozdrojovicích: nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve...

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve prospěch zvětšení zahrady a přímého kontaktu s ní z místností hlavního křídla. | foto: Archiv ateliéru

„ Měřítko projektů pro nás není rozhodující, hlavní důraz klademe na kvalitu a nalezení správného řešení daného problému v konceptuální a funkční jednotě. Zajišťujeme kompletní projektovou činnost od studie přes dokumentaci pro stavební povolení až po autorský dozor při realizaci.

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Od založení ateliéru v roce 2008 se také pravidelně účastníme architektonických soutěží. Ze tří vybraných projektů byly první dva realizovány (oba v roce 2018 v Brně a okolí), ve třetím případě jde o návrh novostavby rodinného domu pro zcela konkrétní prostředí, nicméně dosud nerealizovaný,“ vysvětluje architekt Martin Daněk ze studia ARCHANTI.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Rekonstrukce v Rozdrojovicích

V tomto projektu hrál významnou roli terén, je to tak?

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

Ano, velmi významnou. Rozdrojovice jsou vesnice vzdálená dva kilometry severně od brněnské přehrady, která je charakteristická dramatickou morfologií terénu a liniovou zástavbou. 

Tyto dva aspekty byly nejzásadnější při řešení daného prostoru: jednopodlažní stavba rodinného domu navazuje svými štíty na sousední objekty a ze dvora za domem se zvedá prudký svah s celkovým převýšením 13 metrů.

Samotný dům byl tvořen dvěma původními trakty na půdorysu L, doplněném o pozdější přístavbu ve dvoře. Delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

Jak organizaci a fungování domu proměnil váš návrh?
Koncept rekonstrukce stojí na třech klíčových krocích: 1. Nepůvodní přístavby ve dvoře byly odstraněny ve prospěch zvětšení zahrady a přímého kontaktu s ní z místností hlavního křídla. Zbouraný byl rovněž původní objem chléva a suchého záchodu.

Rekonstrukce v Rozdrojovicích: delší uliční trakt byl rozdělený na dvě části, obytnou se třemi původními místnostmi a průjezdnou stodolu.

2. Následovalo vyčištění příčného křídla od všech příček a nepůvodní části stropu. Tím byl prostor částečně otevřen do krovu a nově je zde velkorysá obytná kuchyň s jídelnou. Tento prostor jako jediný má výhodnou jižní orientaci a zároveň přímý přístup na zahradu. Je nově propojený s obývacím pokojem, vzniklým spojením dvou původních obytných místností v hlavním traktu. Nové je i schodiště do podkroví, zbudované při štítové zdi obývacího pokoje.

Vizitka domu

Užitná plocha: 235 m2

Zastavěná plocha: 175 m2

Obestavěný prostor: 995 m3

Autoři: Martin Daněk, Martin Doležel, Barbora Ponešová

Spolupráce: Anna Stachová, Klára Stachová

Statika: Jiří Strnad

Návrh: 2013

Realizace: 2018

3. Zásadním rozhodnutím je také odstranění střešní roviny hlavního traktu směrem do zahrady. Místo ní jsme zde navrhli nový objem obsahující ložnici, dva dětské pokoje, koupelnu a šatnu. Uvedené místnosti zpřístupňuje galerie na konzole, jež má velkorysé prosklení do zahrady.vin

Na toto prosklení navazují prosklené příčky do dětských pokojů a koupelny. Konzola galerie zároveň ve dvoře vytváří kryté zápraží po celé délce domu. Organicky navazují další, už méně zásadní úpravy (zbudování garáže a místnosti pro domácí práce v hospodářské části, izolovaná pracovna nad nimi).

Jaké konstrukční řešení jste zvolili?
Dům není podsklepený, zejména kvůli skalnatému podloží, což opodstatňuje mělké kamenné základy. Původní svislé konstrukce tvoří pálené i nepálené zdivo. Nové svislé konstrukce v přízemí tvoří keramické tvarovky, přizdívky zdí sousedících s vedlejším objektem či terénem s izolačními tvarovkami Multipor. Obvodové stěny jsou zatepleny minerální vlnou.

Většinu stropních konstrukcí bylo nutné zbudovat nově (dřevěné trámy), stejně jako kompletní konstrukce krovu. Tradiční konstrukční systém a pozice prvků však zůstaly zachovány. Nový objem galerie je vykonzolovaný na systému ocelových nosníků a provedený jako dřevostavba s větranou fasádou. Plochá střecha této nástavby je řešená jako vegetační.

Byt v Brně: výrazným výtvarným prvkem se stal pás nově dlážděné podlahy.

Byt v Brně

Prostor bytu ve třetím podlaží bytového domu z roku 1906 má severojižní orientaci (jih – ulice, sever – vnitroblok). Cílem úprav bylo přeorganizování dispozice tak, aby došlo k vytvoření plnohodnotné společenské zóny bytu, v níž se bude soustředit život jeho obyvatel (dříve roztříštěné fungování na trase kuchyň – chodba - obývací pokoj).

Stejně zásadním úkolem bylo lepší provázání ložnice s hygienickým zázemím a vytvoření pracovny kombinované s prostorem pro občasné hosty. Kromě dispozičních změn bylo nutné pozvednout celkovou technickou a estetickou úroveň bytu, aby odpovídal soudobému standardu.

Vizitka bytu

Užitná plocha: 82 m2

Autor: Martin Daněk

Spolupráce: Iva Tomková

Návrh: 2016

Realizace: 2018

Výraz interiéru má být střízlivý, ale hravý. Barevnost je volena v jemné škále lomených barev bílé, šedé, světle hlinité a krémové a je doplněna sytými odstíny světlého dřeva. Výrazným výtvarným prvkem se stal pás nově dlážděné podlahy. Použitý je vzor kombinující výše uvedené barevné odstíny ve formě trojúhelníků, který tvoří soudobou interpretaci tradičních ornamentů.

Nábytek byl zhotovený na míru, v laku s odstínem lomené bílé tak, aby hmota nábytku pocitově nezatěžovala prostory interiéru. V každé místnosti je použitý horizontální akcent v odstínu přírodního dřeva, zpravidla ve formě polic a parapetů.

Byt v Brně: barevnost interiéru je v jemné škále lomených barev bílé, šedé, světle hlinité a krémové a je doplněna sytými odstíny světlého dřeva.

Důležitý prvek interiéru tvoří jeho výškové členění: Využívá různých výšek stavebních otvorů k rozdělení jinak poměrně vysokých ploch stěn na dvě části s různým odstínem výmalby. 

Tomuto členění se podřizují i výšky nábytkových sestav. Princip je aplikovaný ve všech místnostech, ale v každé se projevuje trochu jinak.

Dům dvou tváří

Elegantní dům, který v sobě spojuje klasickou a moderní tvář, má vyrůst na břehu Panského rybníka v srdci malebné vesničky Žíšov na Kutnohorsku. 

Z pozemku se otevírá půvabný výhled přes hladinu rybníka na panorama obce s dominantou kostela. Naopak pro pohledy zvenčí je pozemek spíše skrytý. Zadáním proto bylo vytvořit návrh takového domu, jenž by těžil z výhodné polohy v mírném jižním svahu, nabízel propojení s exteriérem a naplno využil výhledu.

Dům dvou tváří: ze severní strany je dům vsazený do svahu, a tedy částečně zakopaný, pobytová část zahrady se naopak svažuje k rybníku.

Mělo by jít o dům jednoduchý provozně, technicky i formou. Zvláštní důraz byl kladený na nalezení takové formy domu, která by soudobým způsobem reagovala na genius loci místa a nerušila jeho charakter. 

Umístění domu celý pozemek douzavírá ve směru od příjezdové cesty a přináší prostoru zahrady patřičné soukromí. Toho je dosaženo půdorysem tvaru T, kdy je hlavní podélná hmota domu doplněna o objem krytého parkování, vstupu a technického zázemí. Tím je exteriér domu rozdělený na dvě části odlišných kvalit.

Vizitka domu

Užitná plocha: 185 m2 + půda 63 m2

Autor: Martin Daněk

Spolupráce: Iva Tomková

Návrh: 2016

Vstupní předprostor je obrácený k ulici a pojatý v principu jako dvůr, pobytová část zahrady se svažuje k rybníku. Návrh svažování pozemku využívá: Ze severní strany je dům vsazený do svahu, a tedy částečně zakopaný. Zde jsou šatny, koupelny, technická místnost a úložné prostory.

Jižní strana domu je naopak maximálně otevřená a zahrnuje společný obytný prostor, dva dětské pokoje i ložnici. Po celé délce je jižní fasáda opatřena krytou terasou, která brání letnímu přehřívání interiéru. Sedlová střecha je rovněž po celé délce seříznuta rovinou valby. Díky tomu se dům k bližšímu pohledu z ulice obrací lapidárním štítem a působí na svém místě zcela přirozeně.

Dům dvou tváří: společný obytný prostor směřuje na jižní stranu.

Pro dálkové pohledy přes rybník však hmota domu vizuálně klesá spolu s terénem a z východní části zahrady se jeví téměř jako nízký pavilon. Tato dynamická forma se propisuje i do interiéru v podobě převýšení obytného prostoru.

Autor:
  • Nejčtenější

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Vila připomíná parník, prosklení 14 metrů dlouhé je unikátní

Dokonale funkční řešení, čistota geometrických tvarů, výrazné horizontální linie, velkoformátové prosklení a precizní...

Unikátní stavba metra, tubus pod Vltavu nejdříve postavili v suchém doku

Snad každý zná Tančící dům nebo obchodní dům Kotva. Ale víte, jak vypadají tunely metra pod Vltavou? Přitom jejich...

Češi a Slováci postaví z lepenky nejvyšší mrakodrap Evropy

O nejlepší stavbu z vlnité lepenky se utká třicet tři středních škol se zaměřením na stavebnictví z Česka a Slovenska...

Unikátní premiéra: most při rekonstrukci obraceli jako rybu na rožni

Všechno je jednou poprvé. To platí i o unikátní rekonstrukci železničního mostu přes přehradu Hracholusky z Pňovan do...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...