Stavební rozmach ve středních Čechách postupuje hlouběji do "vnitrozemí". Obce kolem Prahy jsou už přeplněné, v některých platí dokonce stavební uzávěra, a tak lidé hledají pozemky pro rodinné domky i v obcích, které jsou od hlavního města vzdálené desítky kilometrů. Jejich starostové zájem vítají. S přílivem nových obyvatel jsou ale spojené také problémy.
Nárůst počtu obyvatel v blízkosti Prahy už proto regulují třeba v Roztokách, Dolních Břežanech nebo Řitce. Problém například je, že stavby nejsou architektonicky sladěny, chybí rozvoj služeb, nestačí kapacita mateřských škol.
Olga Vavřínová, starostka Roztok, kam se stěhuje nejvíce lidí a rodí se tam v rámci kraje nejvíce dětí, nedávno problémy připomněla. "Nejsme připraveni na takový příval. Nemůžeme hned, jak se sem lidé nastěhují, zabezpečit služby, které považují za automatické."
JAK PŘIBÝVÁ LIDÍ ve středočeském krajIČísla za první pololetí letošního roku NAROZENÍ PŘISTĚHOVALÍ CELKOVÝ PŘÍRŮSTEK Zdroj: Český statistický úřad |
"Druhou chybu neuděláme"
Rozšířit školku plánují v Řitce. "Jde o investici kolem dvaceti milionů korun," podotkla místostarostka Řitky Jitka Černá. Tady budou muset postavit i novou čistírnu odpadních vod za 15 milionů korun.
"Druhou takovou chybu neuděláme," říká Černá. Myslí tím výstavbu satelitu, který v obci vyrostl jako jeden z prvních v okolí Prahy. Už před dvěma lety přiznal starosta Pavel Zeman, že tehdejší vedení obce nemělo dost zkušeností a informací, jak s takovým projektem nakládat.
Právě jejich zkušenosti teď mohou využít obce, které jsou dál od Prahy a kde se nové domky staví. Například v Církvici u Kutné Hory je připravena výstavba 45 bytů, před vydáním stavebního rozhodnutí je projekt na 22 bytů a v plánech je postavit dalších 65 bytů v rodinných domech či čtyř domcích.
Před deseti lety tady bydlelo jen něco málo přes tisíc lidí, dnes je jich o 250 víc. "Je to velký nárůst, který zatím ovlivnil chod obce pozitivně. Díky novým obyvatelům máme vyšší daňové příjmy a mohli jsme si dovolit opravit místní silnice za 25 milionů, zrekonstruovali jsme školu a připravujeme stavbu hřiště," řekl starosta Církvice Stanislav Vlk.
"Na druhé straně víme, že více obyvatel bychom už nemuseli zvládnout, ráz vesnice by se změnil a stali bychom se spíše městečkem, což nechceme," upozornil Vlk. Hranice, nad kterou by počet obyvatel neměl růst, je podle něj 1 500 až 1 600 lidí. Pak už výstavbu podporovat nebudou.
Dvě stě domů, 1 600 obyvatel
I v Klích na Mělnicku, kde by mělo během 15 let vyrůst 200 domů a přibýt 1 600 obyvatel, se starousedlíci obávají, že ves nemůže takový nápor lidí unést. "Nejsou na to silnice, nebude stačit kapacita školky," řekla jedna z obyvatelek Kel. "Územní plán nám zpracovával ateliér, který všechny aspekty zkoumal," uvedla starostka Kel Alice Semiánová.
Právě propočty odborníků jsou pro obce důležité. V Semčicích na Mladoboleslavsku je v plánu postavit dalších 54 rodinných domů. "Máme vypočítané, že když se takto rozrosteme, měla by nám kanalizace, vodovod, elektřina i plyn stačit," uvedla starostka Jana Dlouhá.
Během tří let přibylo díky desítkám nových domků v Semčicích 130 lidí. Mají přes 600 obyvatel. "Téměř každé rodině, která se sem přistěhovala, se narodilo miminko. V poslední době přivítáme za rok třináct nových dětí," podotkla starostka. Proto museli na zvýšení počtu obyvatel reagovat a rozšířili mateřskou školu o jednu třídu.
"Letos zahájíme stavbu nového hřiště a chceme zřídit kulturní dům. Před dvěma lety jsme v hasičské zbrojnici postavili malý sál s výčepem, ale je potřeba něco většího, tak ho asi rozšíříme," doplnila Dlouhá s tím, že se připravují i na modernizaci čistírny odpadních vod, kterou plánovalo už minulé vedení.
Zájem o stavební parcely však v poslední době kvůli ekonomické krizi opadl. "Za poslední půlrok je zájem menší," potvrdila Dlouhá. "Nyní je to složitější s hypotékou, lidé přicházejí o práci, ale projekty, které jsou připravené, nejsou do budoucna mrtvé," řekl starosta Církvice na Kutnohorsku Stanislav Vlk.