Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

  1:00aktualizováno  1:00
Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve obývala dům po babičce, přičemž stále snila o tom, že jednou bude bydlet ve vlastním. A to se jí také podařilo.

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity předokenní žaluzie. | foto: Vlastimil Marek

S místem pojí rodinu silné pouto, protože majitel se zde narodil, a tak cítí velkou sounáležitost s regionem i sousedy. Svých rodinných vazeb rodina značně využila při stavbě i zařizování interiéru celého domu.

Pro zastínění z boku pergoly slouží screenové rolety, které jsou vedeny v...

Pro zastínění z boku pergoly slouží screenové rolety, které jsou vedeny v zabudovaných integrovaných vodicích lištách.

Ačkoli je majitel vášnivým cestovatelem, ve světové architektuře inspiraci nehledal. Dům se vyznačuje jednoduchými liniemi a dostatkem prostoru, který splňuje požadavky mladé aktivní rodiny.

Výběr lokality byl spíše náhodou a úsměvným příběhem než cíleným hledáním. „Můj kamarád hledal pozemek pro svou vlastní stavbu, a protože věděl, že se v regionu vyznám, své návrhy se mnou vždy probíral. Jeden pozemek se mi moc líbil. Věděl jsem, že je to krásné místo na rovině v centru vesnice, a přitom tam není vůbec vidět. Pro známého byl pozemek zbytečně velký, pro mě však ten pravý,“ popisuje majitel.

Na 300 m² stála původně stará stodola, kterou bylo třeba před zahájením stavby zbourat a pozemek zarovnat. Díky skvělému umístění domu s terasou situovanou na jihozápad dopřává prostor krásný výhled do okolních lesů a kopců, který působí uklidňujícím dojmem.

Půdorys domu si majitel navrhl sám, celý projekt pak svěřil do rukou vsetínského architekta Jana Chlápka. Majitel přesně věděl, jaké místnosti v domě rodina potřebuje.

Fotogalerie

„Stavebně konstrukční věci jsem řešil sám, ale vše jsem konzultoval s manželkou, což se ukázalo jako skvělá kombinace. Chtěla mít v domě i prostor, o kterém ví pouze žena a muž nemá tušení, že takový prostor existuje,“ říká s nadsázkou majitel například o prádelně a sušárně.

Díky jasné představě majitele a nosné spolupráci šel projekt velmi rychle a trval jen v řádu několika měsíců. Obě strany dokázaly své představy harmonicky zkombinovat. Architektovi se podařilo do stavby vnést několik zajímavých designových prvků. Například východní terasu, která dům krásně prosvětluje.

Čisté linie a útulnost dřeva

Zařizování interiéru měli manželé nejprve v plánu sami. Ovšem osud jim přihrál do cesty dalšího dobrého souseda, který je akademický architekt. „Rádi si spolu dáme večer sklenku vína a při jednom takovém večeru jsem ho požádal, zda by se k nám mohl přijít podívat,“ vypráví majitel a pokračuje: „Za dva týdny mi k další skleničce přinesl i návrh a dnes jsem velmi šťastný, že jsme si jeho rady vzali k srdci, protože si skvěle poradil především se světlem.“

Obývacímu pokoji dominují podhledy s přiznanými krovy, které místnosti dodávají...

Obývacímu pokoji dominují podhledy s přiznanými krovy, které místnosti dodávají na útulnosti. Obrazy a dekorace zde nečekejte, synové v zimě využívají volný prostor k hraní hokeje...

Rodina je zastáncem čistých linií a jednoduchosti. Oba manželé mají rádi čisté bílé zdi, což se, jak sami říkají, se dvěma syny hrajícími přes zimu hokej s míčkem v obývacím pokoji, těžko udržuje.

V domě se i přesto rozhodli pro bílou v kombinaci se šedou doplněnou o prvky dřeva. Obývacímu pokoji proto dominují podhledy s přiznanými krovy, které místnosti dodávají na útulnosti.

Majitele domu celou stavbu provází velké štěstí na lidi, kteří za úspěšnou realizací stojí. Většinu majitelé znají osobně, a tak nebyl problém se na čemkoliv domluvit. Stejná situace proběhla i při výrobě nábytku. Majitel má dva bratrance truhláře, kteří se společně postarali o nábytek na míru – od kuchyně přes postele až po dveře. S výsledkem je celá rodina maximálně spokojena.

Se stíněním bez klimatizace

Majitelé zastávají názor, že klimatizace v domě není potřeba, pokud máte kvalitní stínění. „Záleží, z jakých materiálů dům postavíte a jak je orientován. Je samozřejmě velký rozdíl mezi starým a novým domem. V našem dřívějším domě jsme při vysokých letních teplotách nebyli schopni spát. Nyní máme v domě díky stínění i přes léto krásných 23 stupňů,“ pochvaluje si majitel.

Zabudované LED osvětlení usnadňuje využívání terasy i pozdě večer.

Zabudované LED osvětlení usnadňuje využívání terasy i pozdě večer.

„Ochrana“ začíná už u hliníkové pergoly Espacio, která zastiňuje a chrání prostornou terasu.

„Motoricky ovládané lamely do sebe dokonale zapadnou. Z pergoly se tak stává dokonalý přístřešek po celý rok. Dešťová voda navíc odtéká do žlabu, který je schovaný v nosných nohách a není tedy vidět,“ vysvětluje Filip Šimara ze společnosti Climax.

Na oknech jsou venkovní žaluzie Z-90 Noval zabudované do podomítkových schránek. Zatažené žaluzie brání pronikání slunečních paprsků do místnosti a chrání interiér před přehříváním, teplotu v místnosti snižují až o 10 °C. Platí totiž, že venkovní clony mají dvakrát až třikrát vyšší účinnost než zastínění v interiéru.

Navíc naklopení lamel umožňuje pokoj současně zastínit a větrat. A protože se v domě často větrá, doplnili majitelé okna o sítě proti hmyzu. Většinou posuvné, protože doplňují prosklené plochy se vstupem na terasu.

V kuchyni jsou instalovány designové látkové rolety Zebra pro denní a noční použití, které se snadno udržují, v koupelně a na toaletě kvůli zvýšenému soukromí roletky Orion. V pokojích, kde se spí, se stínění ovládá pomocí spínače a v ostatních užitných prostorách domu dálkovým ovladačem.

Naklopení lamel umožňuje místnosti současně zastínit i větrat.

Naklopení lamel umožňuje místnosti současně zastínit i větrat.

Zahrada pro malé fotbalisty

Jednou z dominant domu je krásná prostorná zahrada, která je zcela v režii manželky. Zahrada je rozdělena do části zeleninové, ovocné a části s okrasnými keři. Koncept zahrady vycházel z potřeby velkého zatravněného prostoru, který měl od začátku sloužit jako fotbalové hřiště pro majitele a jeho syny.

„Prostor pro fotbal nám stačí, ale klidně bychom s klukama využili i větší plochu. To už by se ovšem manželce příliš nelíbilo,“ směje se majitel domu. Rodině s konceptem zahrady pomáhala jejich známá, která se specializuje na zahradní architekturu.

Dům má také několik technických specifik. Kromě vlastní studny, která slouží k zavlažování zahrady, jsou nejzajímavější podomítkové okapy. Zpočátku měli majitelé problémem najít na Valašsku firmu, která si s tímto stavebním specifikem poradí.

Jak už je ale pro rodinu typické, i tentokrát měli velké štěstí a okapy jsou stejně jako schránky pro venkovní žaluzie zapuštěné ve zdivu. Podlahové vytápění v domě šetří výdaje a v zimě si rodina užívá příjemné chvíle u krbu.

Koncept zahrady vycházel z potřeby velkého zatravněného prostoru, který měl od...

Koncept zahrady vycházel z potřeby velkého zatravněného prostoru, který měl od začátku sloužit jako fotbalové hřiště pro majitele a jeho syny.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 300 m2

Užitná plocha: 180 m2

Konstrukce: zdivo Porotherm 44 T vypěněné, terasové portály z hliníku a plastu, vinylová podlaha

Výplně otvorů: Slovaktual

Střecha: plechová střecha Lindab Click

Vytápění: podlahové vytápění a krb

Stínicí technika: pergola Espacio, venkovní žaluzie Z-90 Noval, sítě proti hmyzu a látkové rolety Zebra a Orion (Servis Climax)

Autor:
Témata: rodina, Valašsko, Climax

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Krásný odpočinek u moře. Bydlet můžete ve svém už za dva miliony

Lotte, Algarve, Luz, Portugalsko. Vila s dispozicí 4+kk o obytné ploše 217...

Koupit si dům či byt u moře je pro mnohé nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky....

Další z rubriky

Horko to nevzdá. Zkusit lze žaluzie nebo protisluneční zasklení

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Horké dny se ještě v létě vrátí, tak zní předpověď. Kdo otálel s ochranou před vedrem, má však kromě klimatizace ještě...

Zelené budovy počítají i s ekologicky smýšlejícími zaměstnanci

Aspira Business Centre je v Praze - Butovicích.

Ekologie je in i ve stavebnictví. Není tak divu, že mnoho kancelářských budov má mezinárodně respektované potvrzení, že...

Před horkem budou majitele bytů chránit zelené terasy a atria

Vizualizace: zelené střechy a atria vznikly místo původních pavlačí.

Malometrážních bytů je v tuzemsku obrovský nedostatek. Jedním z mála projektů, který se výhradně zaměřuje na byty s...

Najdete na iDNES.cz