Nové energetické vyhlášky kladou stále vyšší důraz na redukci úniku tepla i na zabránění přehřívání interiérů, protože vytápění či naopak chlazení představuje obrovské nároky na energii, a tedy i na finance.
„V některých provozech se za chlazení už dnes vydává víc peněz než za vytápění. To souvisí jednak s tím, že se celkově proměňuje počasí, ale také je třeba speciálně chladit například serverovny,“ vysvětluje Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.
V zimě zase představuje únik tepla standardními okny a dveřmi až 40 procent z celkové ztráty tepla. „Venkovní rolety, které vytvářejí mezi oknem a pancířem další izolační vrstvu, tak dokážou snížit náklady na vytápění až o 30 procent,“ vysvětluje Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění Climax.
To vše vede k tomu, že zájem o venkovní stínění stále stoupá, letos se v tuzemsku prodeje výrobcům výrazně zvedly, některým o sedm až osm procent v porovnání s předchozím rokem. Byla to sice i reakce i na loňské horké léto (průměrná teplota od června do srpna činila 19,6 °C, letos „jen“ 17,6 °C), ale i tak se zájem o stínění v posledních letech stále zvyšuje.
„Nahrává k tomu i vlna veder, která potvrzuje, že bez stínící techniky se nedosáhne tepelné pohody v bytech ani v kancelářích,“ říká Ladislav Souček, předseda představenstva Svazu podnikatelů ve stínící technice. O tom, že venkovní stínění není móda, ale důležitý stavební prvek, svědčí nejlépe to, že na ně lze získat i dotaci díky programu Nová zelená úsporám.
Exteriérové stínění doplněné o sluneční a větrná čidla dokáže ušetřit svému majiteli nemalé částky. „Když začne pálit slunce, venkovní žaluzie nebo markýzy se slunečním čidlem se automaticky stáhnou a zabrání přehřátí interiéru i terasy,“ ,“ vysvětluje Filip Šimara.
A pokračuje: „Okna před krupobitím a větrem zase ochrání venkovní rolety, kdy větrné čidlo vyšle signál k pohonu, aby se rolety automaticky zatáhly. Za slunečného počasí v zimě zase pomohou automaticky vytažené žaluzie nebo rolety domácnost vyhřát.“
„Exteriérové stínění doporučujeme u novostaveb i při revitalizaci panelových domů, kde se nám daří díky němu snižovat teplotu v létě o pět i více stupňů Celsia. Lidé musí počítat také s tím, že se i neustále zpřísňují vyhlášky a normy, stát má třeba zájem, aby se co nejméně používaly klimatizace, “ upozorňuje Robert Šafránek, energetický specialista ze společnosti Stopterm.
Chytré ovládání venkovních rolet a žaluzií
Venkovní rolety a žaluzie představují velmi efektivní zábranu před přehříváním interiéru v létě, v zimě zase brání úniku tepla skrz okno a minimalizují tepelné ztráty. Navíc chrání soukromí, izolují hluk a zvyšují bezpečnost, lze je vybavit i pojistkou proti vytažení. Díky integrované síti proti hmyzu řeší také problémy s obtížným hmyzem.
Zákazníci jsou však stále náročnější, i pokud jde o ovládání. „Každým rokem roste obliba motorizovaného ovládání, nejvíce to je vidět u venkovních žaluzií, u kterých je motorizace využívaná v téměř 96 procentech. U rolet je pak podíl nižší, motorizovanou variantu preferují dvě třetiny uživatelů,“ tvrdí Petr Přichystal ze společnosti Lomax.
Pohon s vhodným příslušenstvím je navíc i významnou překážkou násilného otevření. Řada inteligentních roletových pohonů nabízí funkce, jako je rozpoznání překážky, ochrana proti přimrznutí a ochrana proti vloupání.
Stále častější je také ovládání stínění pomocí dálkového ovladače, což oceníte zejména v případě rodinných domů.
O krok dál před dálkovým ovladačem budete s intuitivní aplikací ve svém chytrém telefonu nebo tabletu. Celou domácnost tak snadno zastíníte na jeden dotyk.
Nikdy není pozdě
Pro novostavby představují ideální řešení roletové schránky schované do fasády a připravené k omítnutí pro novostavby. „Podomítkové rolety nevytváří žádné tepelné mosty způsobené montáží před oknem. Venkovní revizní klapka umožňuje snadné servisní zásahy a případné opravy je možné provést rychle a čistě. U podomítkových rolet je vyšší tepelná a zvuková izolace než u běžných zděných schránek, schránek v překladu a nadokenních provedeních,“ vysvětluje Filip Šimara z Climaxu.
Že už máte postaveno a na výměnu oken se nechystáte, takže venkovní stínění tak už nelze řešit? Není to pravda. Na trhu najdete u některých výrobců venkovní stínění uzpůsobené pro pozdější montáž, které lze pořídit prakticky kdykoliv.
„Systémové řešení žaluzií Vekra Komfort lze montovat i dodatečně. Tvoří je totiž samonosná konstrukce, která se kotví z exteriéru přímo na okenní rám, a nezasahuje tak do ostění. Žádné nákladné stavební úpravy tak nejsou potřeba,“ vysvětluje David Šejvl, manažer divize stínění značky Vekra. Dodatečné řešení nabízí i Climax.
Které barvy vedou
Trendy z hlediska barevných odstínů exteriérového stínění lze sledovat i v globálním měřítku. Podle Štěpánky Lubinové, výkonné manažerky Svazu podnikatelů ve stínící technice, zejména evropský kontinent ukazuje, že severské státy sahají více po temnějších a sytějších barvách.
Spotřebitelé na jihu Evropy volí naopak spíše okrové a zemní tóny. Střední Evropa inklinuje i k odstínům žluté a oranžové. Zároveň sem proniká i trend technických barev, jako je například ocelově nebo antracitově šedá a béžová.