Kupte si byt se slevou. Developeři nabízejí i auto

  1:00aktualizováno  1:00
Dobře už bylo, mohou konstatovat realitní kanceláře a developeři. Realitní trh je v útlumu, lidé se nechtějí v nejisté době pouštět do nákupu bytů a domů. Co se bude s nemovitostmi dít?
Získat hypotéku je složitější než loni, banky jsou přísnější

Získat hypotéku je složitější než loni, banky jsou přísnější | foto: Profimedia.cz

1. Hypotéku už nedostane kdekdo

Získat hypotéku je složitější než loni, banky jsou přísnější, více lustrují finanční situaci žadatelů. Například Komerční banka nyní zastavila poskytování hypoték bez doložení příjmů.

Daleko obtížnější je také získání úvěru bez vlastní hotovosti, tedy takzvané stoprocentní hypotéky. Spíš počítejte s tím, že vám banka přiklepne sedmdesát či osmdesát procent z ceny nemovitosti. To znamená, že zbytek budete muset vytáhnout z kapsy.

Pokud například budete žádat o hypotéku u GE Money Bank, v roce 2008 byste s čistým měsíčním příjmem 15 tisíc korun získali úvěr na 1,5 milionu korun. V roce 2009 vám banka za stejných podmínek půjčí jen 1,3 milionu korun.

U některých bank jsou hypotéky také dražší, než byly koncem roku. Kdyby si například svobodný a bezdětný muž s čistým měsíčním příjmem 17 tisíc korun vzal hypotéku na 1,2 milionu korun se splatností 20 let a délkou fixace pět let u LBBW Bank CZ, v prosinci 2008 by měsíční splátka byla 7 800 korun a roční úroková sazba 4,75 procenta.

V lednu 2009 už by splátka narostla na 8 336 korun a úrok na 5,26 procenta. Pokud by se úrok a splátka za celých dvacet let splácení nezměnily - zaplatil by tedy nakonec o téměř 130 tisíc korun víc. Některé banky však úroky naopak snížily, například Komerční banka,UniCredit Bank, u některých hypoték i mBank.


Na tom, zda budou v průběhu roku hypoteční úvěry levnější, či ne, se odborníci neshodnou. "Úrokové sazby budou nižší," říká analytička Markéta Šichtařová z Next Finance.

Jiný názor má Pavla Hávová z Hypoteční banky: "K významným změnám u sazeb hypoték nedojde." Vývoj úroků bude záležet na ekonomické situaci i úpravách sazeb ČNB. K oživení trhu, který krize tlumí, by nižší úroky pomohly.

"Na rozdíl od hypoték se dostupnost úvěrů ze stavebního spoření nijak zvlášť nezmění. Stavební spořitelny mají dlouhodobě stabilní úrokové sazby úvěrů," uklidňuje Miroslav Hiršl ze stavební spořitelny Modrá pyramida.

Může se stát, že kvůli ekonomickým potížím budou mít někteří lidé problémy úvěry na bydlení splácet. Pokud někdo zjistí, že na splátku nemá, měl by hned informovat banku a pokusit se dohodnout na snížení či odkladu splátek.

2. Slevy až půl milionu

Výrazně vydělat mohou lidé, kteří nekoupili nemovitost loni, ale nechali to na tento rok. Není výjimkou, když sleva u nového bytu dosahuje i několik set tisíc korun, například Central Group šel s cenou dolů až o půl milionu korun.

Někteří developeři nabízejí k bytu také auto. Je to třeba Finep, který každému, kdo si u něj koupí na únorové výstavě Bydlení byt, věnuje Škodu Fabia.

V Česku letos vyroste méně rodinných a bytových domů, protože developerské firmy, které si od bank půjčují na výstavbu, mohou mít problémy. Některý z projektů mohou dokončit se zpožděním, nebo vůbec ne.

Developera je proto důležité vybírat pečlivě. Dávejte přednost firmám, které na trhu působí dlouho. Je dobré se také předem informovat u předchozích zákazníků.

Kupovat byt od malé společnosti, která se může prokázat jen spoustou rozestavěných projektů, je velice riskantní. - čtěte Jaké nemovitosti se v roce 2009 vyplatí kupovat a prodávat

3. Klesne zájem o vlastní bydlení

Lidé nebudou tolik kupovat rodinné domy a byty do vlastnictví. Buď kvůli tomu, že nedosáhnou na hypotéku, nebo proto, že mají obavu, co s jejich peněženkami a účty udělá hospodářská krize.

"Ubývá také lidí do třiceti let věku, kteří si vlastní bydlení pořizují nejčastěji," přidává další důvod Jiří Pácal z investiční firmy Central Europe Holding.

Přesto se může v průběhu roku stát něco, co přiměje lidi nákup nemovitosti opět risknout, například přijde výhodná nabídka.

"Třeba se některé realitní fondy rozhodnou zbavit se i se ztrátou držených nemovitostí, aby rychle získaly hotovost. Jen v Praze by mohlo přijít na trh více než 10 tisíc bytů," uvádí příklad David Černík z Maxima Reality.

Nedostatek financí a snaha šetřit způsobí, že lidé letos nebudou bydlení ani renovovat. "Přitom v roce 2010 skončí snížená sazba daně z přidané hodnoty na opravy a modernizace," upozorňuje Jiří Pácal.

4. Více lidí půjde do pronájmu

Realitní makléři čekají, že zájem o pronájmy poroste, více lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení. "To povzbudí developerskou výstavbu bytových domů, v nichž se budou byty pronajímat, ne prodávat," myslí si Jiří Fajkus z realitní společnosti Real Spektrum.

Autoři:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům za Prahou. Je báječně jednoduchý, pohodlný a přátelský k návštěvám

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich...

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich rodinami. „Chtěli jsme, aby dům byl moderní...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Na chatu chodí po schodech. Postavili ji s terasou na střeše domu

Na první pohled se může zdát nová přístavba jako fotomontáž. Kousek Skandinávie...

Majitelům domu v centru belgického Gentu chyběla skromná chata, ve které by odpočívali a četli si. Když se rozhodli pro...

Další z rubriky

Zelené budovy počítají i s ekologicky smýšlejícími zaměstnanci

Aspira Business Centre je v Praze - Butovicích.

Ekologie je in i ve stavebnictví. Není tak divu, že mnoho kancelářských budov má mezinárodně respektované potvrzení, že...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Před horkem budou majitele bytů chránit zelené terasy a atria

Vizualizace: zelené střechy a atria vznikly místo původních pavlačí.

Malometrážních bytů je v tuzemsku obrovský nedostatek. Jedním z mála projektů, který se výhradně zaměřuje na byty s...

Najdete na iDNES.cz