Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Fólie mezi skly zastaví i desetikilogramové kladivo, ale také hluk

Značná část zlodějů jde „oknem“. Ohroženi jsou zejména obyvatelé bytů v přízemí nebo v rodinných domech. Jenže mnoho lidí děsí víc než zloději hluk, který se nese třeba z restaurace, rušné křižovatky či nádraží. Řešení? Akustická a bezpečnostní fólie použitá už přímo ve výrobě oken.

Pro předvedení odolnosti okna Klidea bylo použito kladivo s hmotností deset kilogramů, tak jak určuje norma pro testování. Teprve po opakovaných úderech začalo sklo praskat, ale nevysypalo se. Stav po osmém úderu. | foto: Vekra

Tuto novinku ve výrobě otvorových výplní je však třeba kombinovat se speciální skleněnou výplní ze zvukově izolačního trojskla, která může být usazená v jakémkoli typu okenního rámu – dřevěném, plastovém, hliníkovém či dřevohliníkovém.

Pro předvedení odolnosti okna Klidea bylo použito kladivo s hmotností 10...

Pro předvedení odolnosti okna Klidea bylo použito kladivo s hmotností deset kilogramů, jak určuje norma pro testování. Teprve po opakovaných úderech začalo sklo praskat, ale nevysypalo se.

Fólie s tloušťkou 0,8 milimetru snižuje intenzitu vnímaného hluku až o sedmdesát procent oproti standardním oknům. Kromě toho se výrazně zvyšuje rezistence, a to jak okenního skla proti nárazu, tak celého okna vůči vloupání.

Není nad názornou ukázku. Podívejte se proto na video, kde se „pachatel“ pokouší rozbít okno kladivem s hmotností deset kilogramů (jak vyžaduje norma pro testování). Sklo začne praskat až při čtvrtém úderu, ale ani další rány nekončí vysypáním ostrých střepů. 

O hluk nikdo nestojí

„Díky pokoveným sklům jsou dnes tepelně izolační vlastnosti oken výrazně lepší, než tomu bylo dřív. Ale tepelná izolace není jedinou vlastností, na niž je třeba brát zřetel. Dalším problémem se stává hluková zátěž. Navíc velikost oken se stále zvětšuje, a proto je nutné řešit i zasklení se zvýšeným útlumem hluku. Ochranu před ním zajišťovala primárně zeď, nyní se tyto požadavky přenáší i na okna,“ vysvětluje Jaroslava Dlouhá ze společnosti Vekra.

A jak vypadá skladba nových oken? Jsou osazená speciálním zvukově izolačním trojsklem. Z vnitřní nebo vnější strany je navíc namísto běžného skla použito vrstvené sklo. To se skládá ze dvou pevně spojených tabulí, mezi nimiž je speciální akustická fólie. Vzhledově připomíná pískované sklo, ale po zalaminování se sklem vznikne zcela čiré transparentní sklo.

Je však třeba počítat s vyšší hmotností tohoto zasklení, proto je při návrhu oken nutné vzít v úvahu hmotnostní limity zvoleného profilového systému. Konkrétní požadavky na akustiku okna by měl projektant stanovit již ve fázi projektu na základě lokality, v níž bude dům stát.

Akustiku okna lze podpořit vhodným těsněním. „Proto u oken Klidea, která mají tuto speciální fólii, využíváme středové těsnění, které pomáhá kromě chladného venkovního vzduchu a vlhkosti izolovat také zvuk pronikající z exteriéru,“ upozorňuje Jaroslava Dlouhá.

Nezbytností je u zvukově izolačního okna také správná montáž, tedy použití speciální akustické montážní pěny, která se následně překrývá izolačními fóliemi. Tím je zajištěno dostatečné utěsnění připojovací spáry mezi okenním profilem a ostěním a minimalizuje se riziko průchodu hluku skrz tento prostor.

Bezpečí nelze podcenit

Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení upozorňuje na to, že za rok dochází v Česku přibližně ke 140 tisícům vloupání, z toho polovina zlodějů „jde oknem“. A další dělení? Přibližně polovina pobertů z těchto 70 tisíc rozbije sklo, druhá polovina vylomí rám.

Proto je ochrana oken tak důležitá. Navíc jde i o bezpečí majitelů a jejich dětí, aby se při nečekaném nárazu někdo nezranil ostrými střepy. 

Pokud má dům ve druhém nebo vyšším nadzemním podlaží velkoformátové okno, které sahá od podlahy až po strop, je nutné je patřičně zabezpečit, aby nemohlo dojít při rozbití skla k vypadnutí osoby. Proto musí být opatřeno buď zábradlím, nebo osazeno bezpečnostním sklem. Takové zasklení pak zastává úlohu zábradlí, a právě tuto bezpečnostní funkci dokáže splnit i okno s novým typem bezpečnostní fólie.

Kvůli bezpečnosti Vekra svá okna standardně osazuje celoobvodovým kováním se...

Kvůli bezpečnosti Vekra svá okna standardně osazuje celoobvodovým kováním se třemi bezpečnostními uzamykacími body, jejichž počet lze na přání i navýšit.

V tom případě je z interiérové strany okno osazeno vrstveným sklem s integrovanou bezpečnostní fólií, které se v běžných domácích podmínkách nerozbije. „Kdyby k jeho poškození přece jen došlo, zůstanou střepy nalepené na fólii. Okno se zasklením Klidea tak splňuje požadavek na odolnost proti nárazu v třídě 1B1 podle EN12600,“ vysvětluje Jaroslava Dlouhá.

U celoobvodového kování se třemi bezpečnostními uzamykacími body je na rámu bezpečnostní uzamykací kámen, do kterého zapadne takzvaná rolnička na okenním křídle. To je tak s rámem pevně spojeno. Takové okno je pro lupiče překážkou, kterou je podstatně těžší překonat. Se zvýšeným počtem bezpečnostních uzávěrů vyhovuje okno odolnosti RC1 nebo RC2 podle EN1627, sklo pak odolnosti proti vloupání v třídě P2A podle EN356.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Téměř v padesáti si splnil dětský sen. Postavil si hobití domek

V každém muži zůstává kus dítě. Určitě to platí i o Alim Hughsonovi, který si na zahradě v South Queensferry poblíž...

Soumrak nákupních center. Symboly amerického životního stylu dorazil covid

Nákupní centra představují nezanedbatelnou součást urbanismu amerických měst od šedesátých let minulého století. Na...

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Půdní prostory slouží v řadě rodinných domů a chalup jako skladiště nepotřebných věcí. Chcete to změnit? Pokud...

Chata, přestavba a novostavba od architektů, kteří hledají nové cesty

Studio New Work sídlí v Brně, ač jeho hlavní postava, architekt Svatopluk Sládeček, pochází ze Zlína a fakultu...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...