Okna se vyrábějí z nejrůznějších materiálů, hliníku, dřeva, PVC i s různým typem zasklení. Pro obyvatele bytů v panelových domech, v nichž bydlí téměř 40 procent lidí, však bývají nejčastějším řešením okna z PVC profilů. Jsou cenově výhodná.
Dokážou zamezit zbytečným tepelným únikům, které se pohybují kolem 25 až 40 procent. Okna totiž po dlouhá léta patřila k nejslabším místům obvodového pláště budov, s novými technologiemi a materiály lze tento problém výrazně upravit.
Tepelně izolační vlastnosti oknaU oken se pro kvalitu tepelně izolačních vlastností používá takzvaný součinitel prostupu tepla U (celého okna Uw, zasklení Ug a rámu Uf). Udává se ve W/m2K. |
Termokamerou lze zjistit únik tepla velmi přesně, její pořízení však vyjde i na sto tisíc korun, měření si lze objednat u specializované firmy. To však bývá řešení pro bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek, nikoli pro jednotlivce.
Pečlivě se musí volit kvalita zasklení, které výrazně určuje vlastnosti okna, protože zaujímá přibližně 70 % celkové plochy okna, ale také typ okenního systému. Velmi důležitá je kvalita montáže. Jen správnou kombinací těchto tří parametrů lze dosáhnout jak výrazného snížení úniku tepla, tak také snížení pronikání hluku z okolí.
Kvůli úsporám rekonstruuje 45 procent lidí
Hlavním důvodem, proč se lidé pouštějí do rekonstrukce, je snaha ušetřit náklady za energie, a snížit tak celkové výdaje na bydlení.
To uvedlo například 45 % respondentů v průzkumu, který provedla Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci s agenturou STEM/MARK .
Každá rodina totiž vynaloží na bydlení a energie kolem 30 % celkových ročních nákladů určených na provoz domácnosti. Dalším důvodem, který uvedlo 28 % dotázaných, jsou nutné opravy v důsledku stárnutí a opotřebení bytového fondu a nevyhovující technický stav.
Třetím nejčastěji uváděným důvodem je snaha o zlepšení komfortu bydlení a touha po modernějším bydlení (21 % respondentů). Právě výměna starých oken za nová tak může pomoci ve všech třech případech.
Prostřednictvím speciálního Kalkulátoru úspor pro plastová okna si může každý spočítat, kolik výměnou uspoří. „Aplikace je uživatelsky jednoduchá. Stačí zadat několik základních parametrů a dozvíte se, kolik peněz lze ušetřit instalací kvalitních plastových oken do budoucna při současných cenách a také, jaká je návratnost této investice,“ tvrdí Petra Schneeweiss ze společnosti Inoutic.
„Mezi požadované vstupní údaje patří typ bytu či domu, v němž žijete, plocha oken, typ současných i způsob vytápění budovy. Když si pak vyberete některý z okenních systémů a typ zasklení, objeví se graf, ze kterého zjistíte, kdy se vám investice vrátí a jakých úspor díky novým plastovým oknům dosáhnete v horizontu pěti, deseti, ale i padesáti let. Výsledky zahrnují také dosažené snížení emisí CO2, tedy jaký pozitivní dopad na přírodu má vaše rozhodnutí,“ dodává Petra Schneeweiss.
Částky jsou orientační, protože vycházejí ze současných cen energií, ale protože tyto ceny stoupají, dosažené úspory budou pravděpodobně vyšší. Na internetu stačí zadat do vyhledávače „kalkulátor úspor pro plastová okna“, můžete jich vyzkoušet i víc.
Dva modelové případy
Abyste si dokázali lépe představit, jak kalkulátor funguje, lze se podívat na dva modelové příklady. Byly připraveny ve spolupráci s firmou Eximet Plast ze Žatce, která okna vyrábí i montuje. Ta připravila podklady zahrnující zaměření nových oken, demontáž starých, výrobu oken a dveří včetně kování a jejich odbornou instalaci. Ceny jsou včetně DPH, použité okenní profily pak od společnosti Inoutic.
Třípokojový byt
Když se v třípokojovém bytě s celkovou plochou oken 11,74 m2 vymění stará dřevěná okna za plastová okna s pětikomorovými profily Arcade s dvojsklem, zaplatíte 45 609 Kč. Topíte-li plynem, z grafu zjistíte, že se vám tato investice vrátí za zhruba 6 let. Za 10 let úspora za energie dosáhne již téměř 80 000 Kč a za dvacet let dokonce 203 934 Kč.
Ještě výš se s úsporami dostanete, pokud ve zmíněném třípokojovém bytě nainstalujete nová okna s PVC profily Eforte s trojitým zasklením (Uf = 0,95 W/m2K). Kompletní náklady budou činit 65 539 Kč, ale za 10 let už úspora za energie dosáhne již 86 389 Kč. Investice se vám tak vrátí za 8 let a potom už budete v plusu.
Malý jednopatrový dům (bungalov)
Dalším modelovým příkladem je malý bungalov s plochou oken 16,34 m2, který je temperovaný elektřinou prostřednictvím podlahového topení. Před rekonstrukcí zde byla okna z PVC vyrobená před rokem 2000. Po jejich výměně za okna s PVC profily Arcade s dvojitým zasklením, za které byste zaplatili 46 969 Kč, by úspora energie za vytápění za 10 let činila 89 895 Kč, návratnost je tedy v horizontu šesti až sedmi let.
S okenním systémem Eforte s trojsklem, kde by základní investice činila 71 636 Kč, by úspory po deseti letech dosáhly 111 820 Kč, což znamená návratnost za necelých 8 let.
Pozor na montáž
I kvalitní nová okna však nemusejí přinést očekávaný efekt. Správná montáž představuje velmi důležitou složku, tu proto bývá nejlepší svěřit specializované firmě, na kterou získáte dobré reference.
Před montáží je třeba rám okna vyrovnat pomocí montážních klínů a vodováhy do roviny a svislice. Jen tak lze okno při osazení správné zakotvit. Používají se okenní šrouby pro přímou montáž nebo kotevní plechy. Rozteč těchto kotevních prvků předepisuje norma, pro plastová okna je to maximálně 700 mm (pro dřevěná 800 mm).
Důležité je správné vypodložkování rámu v připojovací spáře (mezera mezi rámem a ostěním), dokonalé zaizolování a ošetření připojovací spáry z interiéru parotěsnou zábranou.
V exteriéru se používá vodotěsná zábrana v podobě komprimační pásky či vodotěsná exteriérová fólie. Podcenit se nesmí ani podizolování vnějšího parapetu a správné usazení vnitřního parapetu vůči rámu okna.