Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Spojením dvou bytů vznikl jeden velký, soukromí mají rodiče i děti

Někdo je spokojený v bytě 3+1, další touží po větším. To se podařilo rodině s dvěma dětmi v Praze 4, když si přikoupili vedlejší byt 2+kk a spojili oba v jeden. Náročnou rekonstrukci svěřili architektovi Jindřichu Vintrovi.
Obývací pokoj ve spojeném bytě

Obývací pokoj ve spojeném bytě | foto: Jindřich Vintr

Sídliště postavené v letech 1986 až 1989 se nevyhnulo u koupelen umakartovému jádru, které zůstalo zachované v nově zakoupeném bytě, v „rodinném“ už byla koupelna vyzděná, ovšem podle vkusu prvního majitele. Proto došlo k celkové rekonstrukci.

Původní chodba v bytě 2+kk

„Nově vytvořený celek měl sloužit pro potřeby čtyřčlenné rodiny. V původním bytě měl chlapec s dívkou společný pokoj, což už nevyhovovalo, syn ve studentském věku nechtěl mít společný pokoj se školačkou. Proto chtěl klient byt pomyslně rozdělit na funkční část pro děti a ostatní obytné prostory, což se v případě spojení dvou bytů přímo nabízelo,“ vysvětluje Jindřich Vintr ze studia Beligi Design.

Navíc se rodině podařilo domluvit s ostatními vlastníky bytů o dlouhodobém pronájmu prostoru před byty, jeho přepažení a vytvoření nového vstupu do obou bytových jednotek najednou.

Fotografie před proměnou a samozřejmě po ní najdete ve fotogalerii.

„Byt pro děti“

V části přikoupeného bytu 2+kk vznikla část pro děti včetně nové vlastní koupelny a šatny. „Dispozice nebyla pro náš případ zrovna ideální, protože se z většího pokoje s kuchyňským koutem vcházelo rovnou do menšího pokoje. Proto jsem větší pokoj rozdělil, takže vznikla chodba se šatnou a pokoj pro chlapce. Menší pokoj získala dcera,“ popisuje Jindřich Vintr.

V prostoru původní koupelny a toalety navrhl architekt novou koupelnu včetně WC, které je doplněné o bidetovou spršku, což by měl být v dnešní době již standard. Součástí koupelny je sprchový kout s hlavovou sprchou. Sprchový kout je vytvořen na vyvýšeném pódiu se zapuštěným odtokovým kanálkem s vloženou dlažbou.

Dominantu koupelny tvoří velkoformátové obklady 120 × 60 cm, které jsou ze stejné série jako dlažba na podlaze, koupelnové doplňky nesou značku Nimco. V chodbě proti koupelně se našel prostor pro bílé vestavné skříně. Celý prostor chodby osvětluje lištový systém s reflektory. Na konci chodby je vstup do šatny, která slouží jako hlavní úložný prostor pro děti klientů.

Soukromí pro rodiče

Prim v ložnici hraje kombinace dubové dýhy s šedým matným lakem a černé detaily.

Proti vstupním dveří do bytu jsou vestavné skříně s botníkem. Dominantní materiál na atypických nábytkových prvcích tvoří dubová dýha, doplněná o bílé části. Z chodby naproti botníku se vchází do ložnice rodičů s obkladem z desek s dubovou dýhou, které jsou děleny na jednotlivé segmenty. Ložnice je zařízena postelí Orme Ariel s průhlednými nohami, což vytváří dojem, že ve vzduchu levituje. Prim v ložnici hraje kombinace dubové dýhy s šedým matným lakem na dveřích šatní skříně a černé detaily.

Chodbou dále do bytu se dostanete do části, z níž se vchází do jídelny. Původně byla v místě jídelny ložnice a vchod do ní byl přes kuchyni. Do té se nyní vchází přes jídelnu pomocí původního stavebního otvoru, který předchozí majitel zazdil při rekonstrukci koupelny a chodby.

Také v jídelně architekt použil obklad stěny z desek s dubovou dýhou navazující na charakter stěny s obkladem v ložnici. V jídelně je jídelní stůl s masivní dubovou deskou a kovovou podnoží a klavír, využívaný otcem rodiny. Na jídelnu navazuje kuchyň s bíle lakovanými dvířky i čely zásuvek. Pracovní deska kuchyně z materiálu Corian tvoří také odkapávací plochu dřezu. Obklad stěny je ze skla Lacobel v krémové barvě.

Z chodby se vchází do hlavní koupelny bytu, a to dveřmi se skrytou zárubní, kterou jsou tak v jedné rovině se stěnou. Koupelnu navrhl Jindřich Vintr ve stejném designu jako koupelnu pro děti. Je zařízena skříňkami s umyvadly na desku a stojánkovými bateriemi Paffoni.

Po spojení dvou bytů vznikl jeden. Je plný nečekaných překvapení

Skříňka vyrobená v kombinaci bílého a černého kompaktního materiálu je odolná vůči vodě i vlhkosti. U velkého zrcadla s osvětlením a tepelnými foliemi, které zrcadlo při zapnutí zahřívají, nedochází ani při intenzivním sprchován k zamlžení. V koupelně nechybějí vestavné skříně s úložným prostorem na prášky a prací prostředky a vestavěnou pračkou a sušičkou.

Skříně jsou odděleny příčkou, za kterou je umístěno WC. Ve výklenku nad podomítkovou nádrží WC se vešla skříňka na míru, vytvářející další úložný prostor, například na toaletní papíry či úklidové prostředky.

Koupelna je vybavená sprchovým koutem se zástěnou Walk-in na zvýšeném pódiu a osazena odtokovým kanálkem s vloženou dlažbou a hlavovou sprchou.

Revizní dvířka v koupelnách vytvořili šikovní řemeslníci z jedné velkoformátové dlaždice umístěnou na „neviditelných“ dvířkách, která se v případě potřeby otevřou i s obkladem. Takovéto řešení eliminuje nevzhledná dvířka revizních otvorů. Vyrábí je například firma Havos, a to pro různé formáty obkladů.

Na konci chodby je vchod do obývacího pokoje, opět se dveřmi se skrytou zárubní, které jsou součástí obkladu stěny tvořeného deskami s dubovou dýhou. K odpočinku slouží šedá pohovka Noti Meltemi, doplněná o konferenční stolek ze stejného materiálu, jako je obklad stěny. Podnož stolku je z tvrzeného skla a vytváří dojem, že levituje v prostoru.

Jídelna navazuje přímo na kuchyň

„Klienti chtěli v obývacím pokoji velké množství úložného prostoru, proto jsem celou stěnu s TV řešil jako jeden velký uzavřený úložný prostor s prosklenou knihovničkou, osazenou dveřmi s kouřovým sklem v dubovém rámu. Dveře stěny jsou povrchově upravena pomocí bílého matného laku. Zajímavý detail pokoje tvoří křeslo H269 od Jindřicha Halabaly,“ vypočítává architekt Vintr.

Mezonet pro tři chlapy a jednu kočku dostal promyšlený pánský styl

A největší problém rekonstrukce? Doslova šibeniční termín, vše se muselo zvládnou během dvou měsíců prázdnin. A samozřejmě „klasické“ problémy panelákových rekonstrukcí: nerovnosti podlah a stěn, nízké stavební otvory dveří, nutnost kompletního řešení nových rozvodů elektroinstalace, protože původní bývají hliníkové.

Dále se musí počítat s nemožností zasekání rozvodů vody a odpadů. „Proto se v koupelnách staví předstěny, do kterých se pak rozvody zasekávají, jenže toto řešení vám poměrně výrazně zmenší prostor koupelny, tedy pokud zůstanete u původních rozměrů,“ dodává na závěr Jindřich Vintr..

Technické informace

Rok realizace: 2019

Užitná plocha: 116 m²

Subdodavatelé: sanita a obklady: SIKO koupelny; vinylová podlaha v desénu dubu: Ipsal C.R.; jídelní židle: Alax - výrobce Colos, kolekce Split; interiérové dveře: Dorsis; atypický nábytek a kuchyně: Devoto; manželská postel: Alax - výrobce Orme, kolekce Ariel; pohovka Alax - výrobce Noti, kolekce Meltemi; koupelnové doplňky: Nimco.

Dveřmi se skrytou zárubní jsou součástí obkladu stěny tvořeného deskami s dubovou dýhou.

O autorovi

Ing. Jindřich Vintr, Beligi Design - studio interiérového designu

Vystudoval design nábytku a interiéru na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté absolvoval bakalářské a magisterské studium interiérového designu na Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně pod vedením doc. Ing. arch. Borise Hály, Ph.D.

Již při studiu na vysoké škole navrhoval interiéry pro významné zadavatele, například v té době velmi známé Kenvelo. V roce 2014 navrhuje nové prodejny pro společnost Specialized Europe BV v České republice a v Polsku a následně vytváří nový koncept designu prodejen pro společnost Prim Manufacture 1949. Za svůj profesní život navrhl již řadu rezidenčních i komerčních interiérů a v této tvorbě pokračuje i v současnosti.

„Zaměřujeme se na návrhy a realizace bytových a komerčních interiérů a dodávky nábytku, svítidel a interiérového vybavení. Našim klientům nabízíme služby cílící na komplexní řešení v oblasti navrhování interiérů. Při naší práci se setkáváme s mnoha výzvami a vždy se snažíme, aby byl výsledek přesně podle představ a přání investora. Spolupracujeme s mnoha kvalitními výrobci a dodavateli interiérového vybavení a s ověřenými realizačními firmami,“ říká nadšený milovník designu.

Autor:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

Zámek v Pavlovicích umíral. Majitelé a šikovní řemeslníci mu vracejí život

Zámek ve Slezských Pavlovicích se po dlouhých letech chátrání vrací do kondice. Pomalu, ale jistě.

PORADNA ARCHITEKTA. Nechci gauč, chci postel, žádá majitelka garsonky

Malý, ale šikovný. Tato věta vstoupila do dějin českého filmu a platí i v jiných případech, u garsoniéry však dokáže...

Na koupelnu snů dlouho šetřila, bohužel nestihla dotaci na kotel

Činžovní domy z první republiky mívají řadu předností, k nimž patří zejména vyšší stropy. I rozměry místností bývají...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...