Nejen s interiérem se majitelé domu v jižních Čechách obrátili na Ing. Jindřicha Vintra ze studia Beligi Design. „Zadání bylo jasné, vytvořit interiér domku, který bude charakterově odkazovat na původní sto let starý dům, ovšem při použití novodobých materiálů a standardů bydlení v návaznosti na současný design,“ vysvětluje architekt.
Rekonstrukce neměla vytvářet dojem restaurování a zachování starého domu, protože prakticky nebylo co restaurovat a ani se nedochovaly původní plány či fotografie.
„Celý dům byl poměrně dost znehodnocený předešlými rekonstrukcemi, z interiérů v době vzniku domku nebylo zachováno prakticky nic. Například původní kazetové dveře nahradily novodobější, na podlahu přišlo PVC… Z původních částí interiéru se bohužel skoro nic nedochovalo,“ popisuje stav Jindřich Vintr.
Šlo o poměrně náročnou rekonstrukci, u které by bylo racionálnější celý dům zbourat a postavit nový, podle současných norem a požadavků na bydlení. Kvůli citové vazbě klientů k domku však nakonec dostala rekonstrukce přednost.
Pozn. redakce: Protože dům čeká ještě na novou fasádu a úpravu okolí, fotografie z exteriéru se ještě nepořizovaly.
Lavina problémů
Protože jde o starý dům, který byl za dobu své existence různě dostavován a renovován svépomocí, bylo komplikací při rekonstrukci poměrně dost.
Starý dům skvěle proměnila na moderní, dopřála rodině i zimní zahradu |
„Celá rekonstrukce probíhala prakticky tak, že jakmile se něco obnažilo, vyvstaly problémy lavinového charakteru. Průběh rekonstrukce a problémy s ní spojené byly poměrně značné. Například nebylo možné použít podlahové topení. Klienti chtěli dům vytápět tepelným čerpadlem. Protože jde o nízkoteplotní vytápění, bylo by použití podlahového topení vhodné,“ vysvětluje Jindřich Vintr.
Jenže... V případě tepelného čerpadla dodá stejný typ radiátoru menší výkon než při vytápění vysokoteplotním, a tak musí být pro dosažení stejného výkonu použita tělesa větší.
Proto jsou v interiéru použita značně velká tělesa, která při kombinaci s tepelným čerpadlem přinášejí dostatečný výkon, ale v interiéru zabírají poměrně dost místa. Umístění těles se muselo řešit v návaznosti na ostatní vybavení interiéru. A také s ohledem na kvalitně zpracovaný projekt tepelných ztrát podle uvažované rekonstrukce, skladby stěn, podlah, zateplení apod.
Bílá je dobrá
Nový interiér se vyznačuje kombinací bílé barvy a dubu. „Po materiálové stránce je dominantní myšlenkou interiéru kombinace levných a dražších materiálů a prvků, které ve výsledku vytvářejí hodnotnější dojem celku,“ dává dobrý návod architekt Vintr.
Například na obklady v koupelnách použil jedny z nejlevnějších obkladů na trhu vůbec. Ty však doplnil o česká svítidla tradiční sklářské společnosti a keramické vypínače. Sanita a koupelnové vybavení je zastoupeno firmami Grohe, Laufen a Tece, ale i dalšími, levnějšími výrobci. Například háčky pro zavěšení ručníků patří opět mezi jedny z nejlevnějších na trhu. Dlažba i keramická svítidla v obývací části jsou však například od renomovaných italských výrobců.
Kuchyň řešil architekt obdobným stylem: použil typovou kuchyňskou linku s lakovanými dvířky, doplněnou o masivní desky z dubové spárovky a dalšími truhlářskými prvky na míru. Keramický dřez doplnila kvalitní baterie německé značky Grohe.
„Tento přístup jsem použil prakticky v celém interiéru. Po designové stránce byl důležitý odkaz na původní dům v kombinaci s moderním designem s prvky skandinávského designu, ale s charakterem českého vesnického bydlení. Celý interiér si pohrává s kombinací bílé barvy, dubu a keramiky, z níž jsou i svítidla,“ dodává Jindřich Vintr na závěr.
A připomíná, že jde ještě stále o nedokončený projekt, protože například v podkroví čekají pokoje teprve na vybavení.
AutorIng. Jindřich Vintr, Beligi Design – studio interiérového designu Vystudoval design nábytku a interiéru na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté absolvoval bakalářské a magisterské studium interiérového designu na Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně pod vedením doc. Ing. arch. Borise Hály, Ph.D. Designem žije a je jeho vášní. Již při studiu na vysoké škole navrhoval interiéry pro významné zadavatele, například v té době populární Kenvelo. V roce 2014 navrhoval nové prodejny pro společnost Specialized Europe BV v České republice a v Polsku a následně vytvářel nový koncept designu prodejen pro společnost Prim Manufacture 1949. Za svůj profesní život navrhl již řadu rezidenčních i komerčních interiérů a v této tvorbě pokračuje i v současnosti. „Zaměřujeme se na návrhy a realizace bytových a komerčních interiérů a dodávky nábytku, svítidel a interiérového vybavení. Našim klientům nabízíme služby cílící na komplexní řešení v oblasti navrhování interiérů. Při naší práci se setkáváme s mnoha výzvami a vždy se snažíme, aby byl výsledek přesně podle představ a přání investora. Spolupracujeme s mnoha kvalitními výrobci a dodavateli interiérového vybavení a s ověřenými realizačními firmami. |