„Získala jsem byt po rodičích v domě z 80. let. Chtěla bych jej kompletně zrekonstruovat, ale protože jsem po škole a peněz není moc, chtěla bych se v první fázi vrhnout na umakartové jádro, které je vsazeno do první poloviny bytu 2+1. Jenomže si vůbec nevím rady. Zdá se mi, že dispozice je tak nešťastná, že se s ní nedá nic dělat,“ popisuje čtenářka Karla.
Její představa je jasná: samostatné WC, v koupelně vana. Se zdmi však zatím hýbat nechce, prioritu pro ni představuje chodba, koupelna, WC a kuchyň. „V bytě zatím bydlím sama, ale mám přítele, který se ke mně brzy nastěhuje. Takže bych potřebovala i místo na pračku a sušičku, kterou si chci pořídit, protože u bytu není balkon,“ prozrazuje Karla své plány do budoucna.
Hned pět variant řešení pro ni připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.
Stávající stav
V původně průchozím bytovém jádru jsou prostřední dveře zablokovány umístěním pračky v koupelně. Koupelna s vanou a otočným umyvadlem tak zůstala přístupná pouze z kuchyně. Toaleta má vstup z předsíně.
„Šatní skříni v předsíni vede svislé potrubí, podle informací čtenářky údajně pro odvětrání digestoře, jenže není zapojené. Dispozice kolem bytového jádra je poněkud nejasná: oproti standardním bytovým jádrům v místě sporáku šachta vystupuje mimo obrys koupelny,“ upozorňuje architekt Maňák.
Varianta A
Tato varianta vychází z původní dispozice. WC je přístupné z chodby a koupelna z prostoru kuchyně. Kuchyňská linka přesahuje do prostoru a vytváří snídaňový pult. Jídelní stůl může být umístěný v obývacím pokoji.
Kvůli návaznosti na stoupačky jsou pračka a sušička ve vstupní chodbě v návaznosti. „Mohou být i pohledově vestavěny do skříně vyrobené na míru, jde však o finance, a v tomto případě chce majitelka šetřit,“ říká Hynek Maňák.
Varianta B
V této variantě je vstup do koupelny umístěný mezi vstupní chodbou a kuchyní. V koupelně je vana, umyvadlo a otopný koupelnový žebřík. Pračka se sušičkou se vešly do „technické“ niky přístupné z průchozí chodbičky. Rohová kuchyňská sestava částečně vystupuje do prostoru a vytváří tak snídaňový pult.
Varianta C
Tato varianta mírně obměňuje variantu předchozí. Pračka se sušičkou se tak ocitly v nice otočené k oknu kuchyně. WC je rozšířené a umožňuje instalaci malého umývátka. Kuchyňská linka byla vyřešena obdobně jako v předchozí variantě s prohozenou pozicí dřezu a sporáku.
Varianta D
Princip řešení zůstal podobný jako v předchozích variantách. Příčka oddělující kuchyni od vstupní chodby je však posunutá a pračka v technické nice se tak dostává do prostoru průchozí chodby propojené s předsíní.
Varianta E
Tato verze představuje další variantu s umístěním pračky a sušičky v prostoru vstupní chodby. Chladnička je u vstupu do kuchyně, díky tomu se uvolnil roh u okna pro nízkou „protilinku“ pro umístění menších kuchyňských spotřebičů.
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady: Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Autor návrhuIng. arch. Hynek Maňák * 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne. Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno. |